V čem se skrývá tajemství jejich šťastného vztahu?

Letos je to pětadvacet let, co si Dana Morávková (49) vzala svého manžela Petra Maláska (56) a jak sama říká, stále jsou šťastní a zamilovaní jako na začátku. Pro ostatní jsou velkým vzorem. A v čem se skrývá jejich úspěch?

Vztah je prý o srdci, lásce, ale i toleranci a porozumění. Důvod, proč to Daně Morávkové a jejímu muži Petru Maláskovi tolik let klape, je prostý. Nikdy se prý nesnažili toho druhého předělat a milovali se takoví jací jsou. Jejich manželství je tak i po téměř čtvrt století pevné, spokojené, šťastné a hlavně plné lásky.

Také vás může zajímat ...

Pro mnohé své kolegy i fanoušci jsou velkým vzorem a dokazují, že i v dnešní hektické době, která příliš vztahům nepřeje, je možné zachovat si upřímnou romantickou lásku.

Měla vážně z pekla štěstí

O tom, jak se nadějná herečka a úžasný klavírista a hudebník poprvé setkali, oba rádi dodnes vyprávějí. Příběh, kdy se sice ještě nedali dohromady, ale zahořel v nich plamen vášně, by se bez nad sázky hodil do repertoáru červené knihovny. Krásná Dana Morávková tehdy kráčela po zámeckých schodech a když vystoupala až nahoru, stála tam spousta lidí.

Herečka však viděla jen jednoho jediného člověka a tím byl Petr Malásek, který tehdy doprovázel zpěvačku Hanu Hegerovou (89) na klavír.

„Když si na to vzpomenu, jako by to bylo včera a ono je to už více než 24 let,“ přiznala se Morávková.

Že je to ten pravý hned nevěděla, to se prý pozná až po letech. Podle herečky je potřeba poznat toho druhého třeba v krizových situacích nebo až se vám narodí dítě. Jakmile tyto chvíle nastaly, pochopila Dana Morávková, že měla z pekla štěstí, protože potkala toho pravého. Třeba ve chvíli, kdy byla těhotná, přijela pro ni sanitka a Malásek nebyl doma. V tu dobu měl koncertní šňůru v Německu.

Po návratu domů našel prázdný byt a na zemi poházené kanyly. Neměl sebemenší tušení, co se stalo. Tehdy neměli mobily a nemohli si dát vědět. Hudebník ale neztratil hlavu a vydal se svou milovanou hledat po pražských nemocnicích.

Druhý den ji požádal o ruku

Takové to opravdické seznámení proběhlo o něco později, když spolu ti dva pracovali. Petr Malásek byl tehdy osloven, aby se podílel na muzikálu Kabaret v Divadle Na Zábradlí. „Jel jsem tam tramvají s tím, že to odmítnu. Byl to takový pohnutý den, ukradli mi totiž zrovna auto,“ vzpomínal Malásek.

Tehdejší umělecký šéf divadla mu vysvětlil celou koncepci a řekl mu, že choreografii bude dělat členka tehdejšího souboru, Dana Morávková, která se Petrovi vždycky prý velmi líbila. To hudebník zlomilo.

Poprvé měli možnost se seznámit trochu blíže ve studiu při natáčení hudby – a od toho dne byli spolu, a ještě se nerozešli. Po natáčení hudby, šel celý soubor do takové horší hospůdky, která se jmenovala paradoxně pohádka a zůstali tam sami dva u stolu. Dlouho si povídali a skončili až v půl druhé ráno před domem Petrovy maminky.

„A druhý den, když jsme se potkali v divadle, mě Petr požádal o ruku,“ překvapila Dana Morávková. Herečka sice prý řekla ano, ale nevzala si Petra hned, až po roce.

Zaručený recept na štěstí

Svatbu měli Dana s Petrem 18. října 1996 a o dva roky později se jim narodil jediný syn, který dostal jméno po tatínkovi, Petr. Ten v současné době studuje ve Velké Británii anglickou literaturu a tvůrčí psaní. Pyšní rodiče se nijak netají tím, že se jim po synovi stýská, vzájemně se ale navštěvují, jak jen to jde. Manželé jsou spokojení a nikdy prý jejich vztah neměl žádnou pořádnou krizi.

Nějaké zaručené babské rady na dokonalé manželství ale nečekejte.

Podle Dany Morávkové není nic jen tak a na vztahu se musí dlouhodobě pracovat. „Věřím, že každý člověk má někde na světě svůj ideální protějšek. Teď jde jen o to, jestli poslechnete své srdce, nebo ne,“ vysvětluje herečka s tím, že ona s manželem ten hlas poslechli a jsou šťastní. Když se prý na něčem maká a tlačí na pilu, nevyjde to.

Jediný recept, který podle herečky funguje je žít podle toho, co je člověku přirozené. Svou roli hraje také tolerance. Když má třeba Malásek před premiérou, ví jeho žena, že že ho nemá rušit a chodit za ním s nesmysly. Na druhou stranu, ale Dana ví, že když po chlapovi něco chce, tak musí být najedený. Ona sama nemá prý velký repertoár, kuchařku asi nikdy nenapíše.

Výčet jejích rolí je prý větší, ale Petr je naštěstí vděčný strávník.

Se synem jsou kamarádi

U herečky doma je prý klid a pohoda. Svou roli v tom nepochybně hraje i skutečnost, že Petr Malásek je nekonfliktní člověk. Hádat se prý ani neumí. Když se naštve, přestane mluvit, stáhne se do pracovny a za chvíli to z něho vyprchá. Petr prý zkrátka kliďas, který dokonce na svou krásnou a úspěšnou ženu nežárlí. A pokud ano, pak to podle Dany skvěle skrývá.

„Ani já nežárlím, spíš mám o něj strach,“ vysvětluje herečka s tím, že často jede její muž třeba pět hodin, odehraje tříhodinový koncert a jede zase zpátky domů. On totiž hrozně nerad spí někde jinde než doma.

Dobré vztahy jsou v téhle rodině zkrátka běžnou věcí, a to nejen mezi partnery, ale i dětmi. Syn Petr neměl ještě v devatenácti letech problém jet se svými rodiči na dovolenou nebo slavnou maminku doprovodit do společnosti. Se synem jsou prý odmalička parťáci a kamarádi. A oba manželé doufají, že to tak budeme i nadále. Se slávou svých rodičů neměl prý Petr nikdy problém.

Vyrůstal v tom a tak mu to zkrátka připadalo normální. Děti ve škole ho mívaly rády, snad proto, že jeho maminka hrála krásné princezny. Jedině Dora z pohádky Z pekla štěstí jim prý trochu vrtala v hlavě, ale když měl prý malý Péťa narozenin a pozval děti domů, jeho maminky se nebály. „Chvilku sice koukaly a pak už jim to divné nepřišlo,“ směje se ještě po letech Morávková.

Proč mají doma jedináčka?

V době, kdy znali diváci Danu Morávkovou ještě jako Andreu ze seriálu Velmi křehké vztahy, nastupoval její syn do čtvrté třídy. Tehdy se jí novináři ptali na druhého potomka. Herečka jim odpověděla, že by se dalšímu dítěti nebránila, mělo to ale jeden háček – museli by se prý občas doma s manželem alespoň potkat.

Dlouho pro ně nebylo druhé děťátko uzavřenou záležitostí, pořád oba prý věřili, že se ho dočkají a nenechávali se odradit tím, že se nedařilo. Říkali si prý doma, že někdy je holt cesta ke splnění snu trochu delší. Druhé dítě ale nakonec nepřišlo a zůstali jen tři. O to víc se ale mohla Morávková věnovat milovanému synovi, na kterého nedá dopustit.

Všichni jsou dobře zajištění

Jistě se shodneme, že na rodinné pohodě se kromě mnoha jiného podepisuje i finanční situace, a ta je u Morávkové s Maláskem více než dobrá. Oba slušně vydělávají, Dana navíc před časem zdědila po svém strýci Janu Morávkovi (†68) údajně několik domů a pozemky.

V roce 2013 se herečka dozvěděla, že strýc žije v hrozných podmínkách a protože ho od svých pěti let neviděla, bylo pro ni toto zjištění šokující. Strýc byl poměrně movitý muž a měl svůj vlastní svět a názory okolí příliš nebral v úvahu.

Později musel být dokonce za asistence policie převezen do nemocnice. Jakmile se to Dana dozvěděla, okamžitě se mu snažila pomoci. Pomyšlení, že ona se má tak dobře a on živoří ji vůbec netěšila. Když pak o dva roky později strýc v nemocnici zemřel, odkázal Morávkové v obci Vrchoviny několik domů a velmi lukrativní pozemky. Dana tak svou rodinu zajistila na hodně dlouho dopředu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama