V šestnácti letech prožila Jana Brejchová obrovský šok – matka jí vyhodila z domu!

Konec manželství s Vlastimilem Brodským zavinil vztah herečky s jiným kolegou!

Život Jany Brejchové (80) by sám o sobě vydal na poutavý film. Byly by v něm předčasná dospělost, úspěšná kariéra, bouřlivé lásky i dramatické rozchody.

Ačkoliv se Jana Brejchová (80) narodila jako druhé dítě v pořadí, nakonec měla sourozenců celkem sedm. A protože nejstarší sestra později opustila domov, měla své mladší bratry a sestry budoucí herečka často na starosti.

Také vás může zajímat ...

Obnášelo to třeba i úklid, vaření nebo doprovod do školy a do družiny. Z tohoto náročného života jí vytrhla kariéra, která začala nečekaně už ve třinácti letech. To vytržení nakonec docela bolelo.

Písařka bez zkušeností

V roce 1953 si filmaři přišli do školy v pražských Kobylisích vybrat dětské herce do filmu Olověný chléb. Důležitou rolí byla dívka Píďalka. Jakmile lidé ze štábu spatřili Janu Brejchovou, bylo jim jasné, že právě ona je tou pravou. Krásná blonďatá dívka zaujala nejen svým vzhledem, ale i svým talentem, takže bylo jen otázkou času, kdy přijdou další role.

Jana si mezitím musela najít nějaké stálé zaměstnání. Už ve čtrnácti letech objevila inzerát „Hledá se hbitá písařka“. Ačkoliv Jana na tuhle práci nebyla vůbec kvalifikovaná, měla dostatek odvahy nebo spíš drzosti, aby se přihlásila.

„Přišla jsem, sedla si k psacímu stroji a pan účetní – takový s knírem a bříškem – se zeptal, jestli chci diktovat nebo opisovat,“ vzpomínala.

Řekla, že je jí to jedno. Pán začal diktovat, ale Jana marně hledala písmeno H. V tu chvíli bylo jasné, že to s jejím psaním na stroji nebude tak slavné, což Jana přiznala. Požádala ale, aby ji vzali, že se to v kurzu naučí. Kupodivu jí vyhověli. Tři roky pak v podniku pracovala a během té doby ještě povýšila na sekretářku hlavního inženýra.

Jenom kufr a pár věcí

V té době Jana stále ještě bydlela u rodičů, pokud se to tak dá říct. Otec a matka se totiž zrovna rozcházeli, každý si našel jiného partnera. Jana nejprve stíhala jak práci v Laktosu, tak péči o mladší sourozence a k tomu ještě natáčení dalších filmů. Pak ale přišel snímek Vlčí jáma, což znamenalo tři týdny pracovat někde daleko v exteriérech.

Jana prožívala neuvěřitelný vnitřní stres. Když se měla při zkoušení jedné scény rozplakat, tekly jí opravdové slzy a nebyla pak k utišení. Brečela prý tři hodiny. Utišily jí až asistentka režie Žanynka, které se Jana svěřila s tím, jak žije. Rozhodla se mladé dívce pomoci a oslovila její matku.

Navrhla, že štáb pro Janu najme hotel, s čímž ale maminka nesouhlasila.

Jana se radila s otcem a ten jí doporučil, aby Žanynku poslechla. Ubytovali jí v hotelu Meteor v centru Prahy. Návrat byl ale krutý a vlastně se nekonal. Jakmile skončilo natáčení, Jana opustila hotel, vzala si tašku a jela domů. „Zvoním dole a vidím v prvním patře děti v okně, mávaly a nic.

Ukazuji jim, ať jdou otevřít. Nic. Za chvíli přišel dolů bratr Jára, nesl papundeklový kufr a řekl: To ti posílá máma. Vzkazuje, že když jsi odešla, nemáš se vracet.“

Žanynce vymodlila pět let

V kufříku, který Jana obdržela, bylo jen pár věcí: sukně, svetr a rodinné fotografie, na kterých byli její sourozenci odstřiženi. Domů už se mladá herečka nikdy nevrátila. „Tu noc jsem spala na zemi v kuchyni u Žanynky a pak už sama v podnájmu,“ popisovala.

Na smutek ale neměla moc času, protože role následovaly jedna za druhou a z Jany se stala opravdová filmová hvězda. Na Žanynku, která jí v kritické chvíli tak pomohla a kterou brala jako svoji druhou mámu, měla později ještě jednu vzpomínku. To už byla Jana zralou ženou a Žanynka starou paní.

Jednoho dne zavolali herečce z nemocnice v Benešově, aby tam přijela. Osmdesátileté Žanynce totiž měli lékaři uříznout nohu, z čehož byla zoufalá. „Říkám jí: nech si tu nožičku ušmiknout, já tě tady chci mít, potřebuji tě na světě,“ vzpomínala Jana.

Starou paní přemluvila a než se vrátila z nemocnice domů, tak Jana vytrhala všechny prahy v jejím bytě a koupila jí kolečkové křeslo. A ještě během cesty z nemocnice uzavřela smlouvu s Bohem.

„Slíbila jsem, že každý den pojedu z Chocerad do Benešova, nějakých třicet kilometrů, na kole za Žanynkou,“ líčila. „A že se za to uzdraví. Ze začátku mi to trvalo celý den a pak jsem se zlepšovala. Měla jsem prdelku jako dvacítka. A Žanynka žila ještě pět let!“

Druhé manželství bylo z trucu!

V pouhých osmnácti letech se Jana poprvé provdala. Jejím manželem se stal režisér Miloš Forman (+86), který měl v té době ještě všechnu svoji světovou slávu před sebou. Ukázalo se, že na manželství ještě žádný z dvojice nebyl zralý, zejména tedy Miloš, který si chtěl bohémsky užívat.

Na věrnost si rozhodně nepotrpěl. Pro rozvod se Jana definitivně rozhodla, když zjistila, že na zájezd s Laternou magikou do Anglie odjíždí s manželem i baletka, se kterou měl poměr. O milence sice věděla, ale Miloš prý sliboval, že ho to přejde. Jakmile svého muže spatřila na nádraží v doprovodu baletky, bylo jasné, že je konec.

Zprávu o rozvodu zatelefonovala pak Milošovi do Londýna. A aby nevypadala jako opuštěná, začala si vztah s německým hercem Ulrichem Theinem (+64). Nechtěla si přiznat, že touží vlastně jen po pomstě. Manželství s Ulrichem vydrželo jen krátce a poznamenalo Janin život. Čekala totiž dítě, ale to se narodilo mrtvé.

Brala to jako trest prozřetelnosti za svoji ukvapenost. Asi nejslavnějším životním partnerem herečky se krátce nato stal její kolega Vlastimil Brodský (+81).

Poslední láska byla nejklidnější

Na první pohled se k sobě krásná a chladná superhvězda Jana a sympatický „ňouma“. Vlastimil moc nehodili. Herci dokonce svatbu přátelé vymlouvali. Aby dokázali světu, že se mýlí, vymysleli si Jana s Vlastimilem svatební provokaci.

Brali se v pátek třináctého ve třináct hodin a pozvali třináct svatebních hostů. Relativně šťastné manželství narušil jiný muž, mladší Vlastimilův kolega Jaromír Hanzlík (72). Ten se stal nejprve rodinným přítelem a pak domácnost zcela ovládl, včetně Jany.

Vlastimil džentlmensky čekal, jestli pobláznění jeho ženy nebude jen dočasné. Nebylo. Rozchod komentoval s humorem sobě vlastním: „Rozešli jsme se po vzájemné dohodě. Oba jsme pochopili, že ona mě nemůže vystát.“ Ani s Jaromírem Hanzlíkem nakonec Jana Brejchová nevydržela, i když jejich vztah trval dlouhých třináct let.

Postupně jí docházelo, že ona je tou ovládanou a přestalo jí to vyhovovat. Rozešla se s ním v Kanadě, kde byli na návštěvě u jeho kamaráda. Tam Janě definitivně došlo, že si věčné partnerovo peskování už nechce nechat líbit.

V bohatém citovém životě ale byl pro legendární českou herečku ještě připraven jeden partner, s nímž prožila patrně nejklidnější ze všech svých vztahů.

Herec Jiří Zahajský (+68) byl dlouhá léta jejím kamarádem, v pohledu na svět toho měli hodně společného. Po třicetiletém přátelství následoval hezký společný podzim života, který ukončila až Jiřího smrt.

Dceru v době největších úspěchů svěřila své sestře!

Se svojí dcerou Terezou Brodskou (51) měla Jana Brejchová většinu života dost komplikovaný vztah. Když byla Tereza malá, Jana ji kvůli své kariéře svěřila do péče své sestry Blanky – trvalo to až do dívčiných šesti let.

Špatně si pak v době dospívání Tereza rozuměla s novým matčiným partnerem Jaromírem Hanzlíkem, kterému říkala „macech“. „Nikdy jsem ho nebrala jako náhradu za tatínka,“ konstatovala. Se slavnou matkou se definitivně porozuměla až v jejím stáří.

Mladší sestra tolik životního štěstí neměla!

Poněkud smutnější osud než Jana měla její o šest let mladší sestra Hana (73), hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky. Poté, co se Jana rozvedla s režisérem Milošem Formanem, zůstal Haně jako „kamarád, tatínek a přítel“, jak to definovala.

Uvedený film pak vznikl na základě jejích skutečných zážitků. Vztah k Milošovi ale obě sestry na dlouhá léta rozdělil. Haně už se nepodařilo na úspěch své první role navázat a ani v osobním životě to většinou nebyla žádná sláva.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...