Ve třiceti letech jezdil Petr Janda po koncertech, v sedmdesáti s kočárkem!

Po rozvodu chtěl hledat čtyřicítku, ale místo toho našel osmnáctku!

Velkou hvězdou se stal Petr Janda (77) už v 60. letech a od té doby jeho sláva nikdy nepohasla. Určitě by si ale býval nepomyslel, že se po šedesátce ještě jednou ožení a bude mít další děti!

Kdo ví, možná, že by se Petr Janda (77) býval stal houslovým virtuózem. Jako vánoční dárek totiž od svých hudebně založených rodičů dostal v devíti letech právě housle.

Také vás může zajímat ...

Měl z nich obrovskou radost. Jakmile ale poprvé uslyšel rokenrolovou hudbu, housle šly stranou a nastoupila celoživotní kamarádka kytara.

Dlouhé vlasy a růžové tričko

Když bylo Petrovi dvacet let, začala právě éra Beatles. I u nás se objevovali první mladíci s dlouhými vlasy, které nová móda inspirovala. Petr se k nim okamžitě zařadil, což ale doma nepřijímali zrovna s nadšením.

Zejména maminka prý neustále naléhala, aby si účes alespoň trochu zkrátil. Jako správný rocker si ale Petr stál za svým. Na lidu rodičům určitě nepřidal ani jeho způsob oblékání. Po letech líčil, jaký rozruch budil, když nosil brokátové kalhoty, takzvané trubky, kachní boty a růžové triko.

Asi by tím upoutal pozornost i v dnešní době, natož pak za minulého režimu. Image byla sice důležitá, ale na prvním místě přece jenom stála hudba. Petr si umanul, že se právě muzikou chce živit.

Měla přednost dokonce i před vztahem s dívkami a ženami. Každá z nich to ale pochopila, včetně první hudebníkovy ženy Jany (+46).

Na otcovství neměl moc času

Jana byla tanečnicí a v době, kdy se s Petrem poznali, chodila s mimem Borisem Hybnerem (+74). Dala ale Petrovi přednost, což Boris hodně dlouho vydýchával a údajně se i pokusil o sebevraždu. Kapelník Olympicu měl obavy z Janiných rodičů, kteří žili na Moravě – tam se přece jen lidé drželi tradic víc než v Praze.

O ruku jejich dcery je ale musel jet požádat, čekal totiž s Janou dítě. Nad jeho dlouhými vlasy a oblečením také nijak nejásali, ale se svatbou souhlasili. Pár měsíců po svatbě přišel na svět syn, sedm let nato dcera. Založení rodiny ale v zásadě nic nezměnilo na Petrově rockerském přístupu k životu.

Hudba byla stále na prvním místě. Přiznal, že kvůli ní prý dokonce zapomněl na to, že má jít pro Janu do porodnice. Jeho žena tak byla na všechno většinou sama, protože Petr stále někde jezdil po koncertech. Nestěžovala si, zvládala to.

Protože ale doma tak často chyběl, špatně uplatňoval otcovskou autoritu. Jednou byl pryč dva týdny a syn se dostal do problémů se známkami ve škole.

Po návratu po Petrovi žena chtěla, aby potomka potrestal výpraskem, ale on to odmítl a vyhodil „bicí nástroj“ ven z otevřeného okna. Nepovažoval by za spravedlivé, kdyby se takhle angažoval u něčeho, u čeho nebyl.

Kde se v něm vzala dochvilnost?

V té době Petr také hodně zpychl. Uvědomoval si, jak moc je slavný a hodně si o sobě myslel. Naštěstí ho to brzy přešlo a rychle se vrátil na zem. „Člověk musí mít sebereflexi, jinak je z něho nafoukané hovado,“ konstatoval po letech. Přehnaná skromnost by ale také neměla být na místě, málokterý muzikant dokázal to, co on.

V Olympicu, který zakládal, se za ta léta vystřídalo hodně lidí. Z té původní sestavy ale už zůstal jenom Petr. Ať byl ale ve slavné skupině kdokoliv, musel čelit kapelníkovu nekompromisnímu požadavku na dochvilnost. Petr sám šel v tomto směru vždycky příkladem, takže na dodržení domluvené doby trval vždy i u ostatních.

Tohle „pedantství“ v něm prý vypěstovala maminka v dětství. Když chodil hrát s kamarády fotbal, měl přikázaný čas, kdy se má vrátit. Málokdy se mu to ale povedlo, takže od maminky vždy dostal na zadek.

Celý život si pak pamatoval zvuk otevíraného šuplíku, ze kterého máma vytahovala vařečku a to ho naučilo chodit všude včas.

Nevěrnici potrestal fackou!

Manželství s Janou bohužel skončilo tragicky a předčasně. Petrovi vzala milovanou ženu rakovina, i když se s ní Jana statečně prala. Nedlouho před čtyřicítkou tak slavný hudebník ovdověl. Léčbu na těžce zraněné srdce našel u výrazně mladší partnerky. Vypadalo to, že i přes věkový rozdíl bude po boku Martiny (48) znovu šťastný.

Vzali se a Petr se stal potřetí otcem; měli spolu dceru. Vztah se ale pomalu rozpadal a Martina si nakonec našla jiného partnera. Petr to zjistil, když jí s milencem přímo přistihl. A i když by jinak ženu neuhodil, tenkrát se prý neudržel a Martina dostala facku. Po dvanácti letech společného soužití se tak rocker ocitl znovu sám.

Zkušenosti ho vedly k názoru, že už v osobním životě nemá smysl něco řešit. Snažil se sice sehnat nějakou partnerku tak kolem čtyřiceti let, ale marně. „Ženy v tomhle věku na vás už nemají čas,“ konstatoval.

A protože chtěl takový protějšek, který by na něho čas měl, zabrousil do nižších věkových kategorií. V době, kdy poznal svoji třetí a poslední ženu Alici (37), jí bylo dokonce pouhých osmnáct let!

Dočká se vytoužené stovky?

Ačkoliv slavnému rockerovi prošlo náručí za dobu jeho kariéry hodně žen, do Alice se zamiloval naprosto bezhlavě. Přijala pozvání na koncert Olympicu a od té doby se z nich stal pár. Jedinou překážkou, která se vztahu na začátku postavila do cesty, bylo přání mladičké Alice stát se matkou. Dlouho se to nedařilo, ale krizi oba zvládli.

V důchodovém věku 64 let se pak Petr potřetí oženil. Dočkal se i dalších potomků, dvou dcer. U obou porodů byl Petr přítomen a přes počáteční obavy byl nadšen. Na stará kolena se bouřlivák konečně usadil a začal žít rodinným životem.

Nejsou mu cizí ani domácí práce, takže usnadňoval Alici práci v kuchyni. A samozřejmě jezdil s kočárkem, když bylo zapotřebí, aby si žena odpočinula. Zdá se, že žijící legenda nestárne.

Petr se pomalu blíží k osmdesátce, ale sil má pořád dost, jak dokazuje i na pódiu. Dlouhověkost mají v rodině: jeho maminka se dožila 90 let, tatínek 84 let a teta dokonce 96 let. To, že se Petr Janda těší, až on sám oslaví stovku, nelze tedy brát jenom jako nadsázku!

Zemřel mu syn i dva kolegové z kapely!

Smrt vzala předčasně Petrovi nejen jeho první ženu Janu, ale také syna, kterému diagnostikovali rakovinu ještě v době, kdy jeho matka žila. Namísto lékaři prorokovaných dvou let si jich vybojoval jedenáct.

Do hudebního nebe odešli i dva kolegové z Olympicu. Milan Berka (+42) spáchal sebevraždu už v 80. letech – zřejmě ho k tomu dovedly dluhy z gamblerství. A bubeník Milan Peroutka (+49) spadl nešťastnou náhodou na schodech a zabil ho úder do hlavy!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama