Věra Galatíková – Byla statečná jako lvice, ale nakonec podlehla nemoci

Věra se narodila ve Zlíně Ignácovi a Marii Galatíkovým. Dětství strávila na pasekách na úpatí Vizovické vrchoviny. Maminka amatérsky ochotničila a celá rodina často navštěvovala divadlo. Věře umělecký svět učaroval a začala pokukovat po dráze herečky. Ale tatínek o tom nechtěl ani slyšet. Nepřál si, aby se jejich dcera dala ke komediantům.

Rodiče brali ochotničení jako zábavu a ne jako seriózní povolání. Maminka si dokonce nebrala žádné servítky a do očí jí řekla, že se asi musela zbláznit, když taková holka ze samoty a s velkým zadkem se chce stát herečkou. Věra tedy nastoupila na střední pedagogickou školu v Kroměříži a po maturitě šla do Vracova učit na místní obecnou školu.

Také vás může zajímat ...

Práce s dětmi ji naplňovala, ale o herectví snít nepřestala. Nakonec na její rodiče zapůsobil místní farář a Věra dostala požehnání ke studiu na brněnské JAMU. Ve škole v roce 1958 poprvé potkala svého budoucího muže Ladislava Freje (76). Promenádoval se tam v bílých džínách a rozhalené košili a Věře připadal dokonalý. Jejich cesty se ale ještě nesešly.

Po absolutoriu v roce 1962 odešla do Pardubic, kde získala angažmá ve Východočeském divadle.

Zůstala tam pět let.

Životní láska

Po čase do Pardubic přešel i Frej, ne však kvůli Věře, ale aby slepil vztah s tehdejší třetí manželkou Evelynou Steimarovou (73). To se mu ale nepodařilo, a tak začal pokukovat po Věře. Ještě ani nebyl rozvedený, když začal s Věrou chodit. Jí bylo 33 on byl o tři roky mladší.

Došlo to tak daleko, že se obě sokyně na bále komunistické strany profackovaly a pak dostaly napomenutí z národního výboru za nevhodné chování. To ale nezabránilo tomu, že mezi oběma herci vznikla hluboká a vášnivá láska. Frej pro ni ztělesňoval všechno, po čem toužila, a on se do ní úplně zbláznil. Zamilovaný pár prožíval velmi šťastné období.

Věra velmi brzy otěhotněla a v roce 1971 se jí narodila dcera. Rodiče ji pojmenovali podle divadelního dramatu Královna Kristýna (47), ve kterém Věra hrála hlavní roli. Dva roky poté přišel na svět syn Ladislav (45).

Ačkoli v rodině byly už dvě děti, Frej se počtvrté do chomoutu nehrnul a o ruku Věru požádal až o několik let později.

Naplno

Její divadelní kariéra se úspěšně rozvíjela a z Východočeského divadla přešla do Prahy do Činoherního klubu, kde působil i její manžel. Několik let pobyla i v libeňském Divadle S. K. Neumanna a Městských divadlech pražských.

Ztvárňovala většinou charakterní a dramatické role, zejména vynikala jako představitelka psychologicky složitých hrdinek, k nimž měla blízko svou přirozenou oduševnělostí i temperamentem. Byla nabitá energií, přesto působila na okolí velmi klidně a vyrovnaně. Patřila také mezi velké dříče a do každé role ze sebe vydala vždy úplně vše. Často až na samou dřeň.

Její píle a zdravá ctižádost ji dostaly v roce 1993 do Národního divadla, kde zůstala až do své smrti.

Oslňovala

Věra dokázala oslnit publikum nejen na divadle, ale i ve filmech. Ještě jí nebylo třicet, když ji v roce 1967 režisér František Vláčil (†74) nabídl roli Ondřejovy nevlastní matky Lenory v historickém dramatu Údolí včel. Herečka se úlohy zhostila fantasticky.

Rok nato ztvárnila se stejným nasazením manželku sedláka Františka v legendární kronice o poválečné vesnici Všichni dobří rodáci od Vojtěcha Jasného (92). Pak se objevovala většinou ve vedlejších rolích manželek, matek dospívajících dětí nebo lékařek.

Mezi výrazné postavy rozhodně patří učitelka Pavla Kodetová ve Vláčilově Dýmu bramborové natě a vdavekchtivá venkovanka Halina Vašicová v Hanibalově psychologickém příběhu Láska s vůní pryskyřice. Významnou osobností se stala i v dabingu, kde například propůjčovala hlas francouzské herečce Annie Girardot (†79). Pracovně vytížená Věra proto manželovu změnu chování zprvu neřešila.

Nechal si narůst knírek a doma se zdržoval čím dál méně.

Nekriticky ho milovala, byla mu naprosto oddaná a věrná.

Zlomené srdce

Když přišla na to, že udržuje poměr s jinou ženou, úplně ji to odrovnalo. Byla mimo sebe, nespala a vyplakávala se v koupelně. Jednou se oné slečně odhodlala zavolat a zeptala se jí: „Jak dlouho se hodláš stýkat s mým mužem?“ Ani nevnímala, že telefonát slyšely děti – 11letá Kristýna a 9letý Láďa. Frej se nakonec k rodině vrátil. Znovu se zamiloval do jiné ženy, když bylo Věře šedesát.

Syn už jí tehdy radil, ať se s otcem rozvede, ale ona měla strach, co by se s Frejem potom stalo. Ačkoli strašně trpěla, přečkala i tuhle manželovu avantýru. V roce 2002 se Věra chystala do lázní a podstoupila celkové vyšetření. To ukázalo, že má na plicích nádor. Byl to pro ni šok, vždycky se domnívala, že se jí rakovina netýká. V její rodině se zhoubné onemocnění nikdy nevyskytlo.

Svůj úděl ale přijala velmi statečně a nedávala na sobě nic znát. Prof. Mudr. Pavel Pafko (78) Věře provedl radikální operaci a odstranil levý spodní lalok.

Po operaci přestala kouřit ze dne na den.

Krutá diagnóza

Jenže po třech letech se nádor objevil znovu. Tentokrát byl tak rozsáhlý, že už se nedal operovat. Prognóza byla velmi špatná, lékaři jí dávali půl roku. Věra nabízenou chemoterapii odmítla. Nechtěla prý umírat plešatá a s hlavou v záchodové míse. Zkusila alternativní medicínu a začala docházet na injekce na podporu imunity. Její konec se tak oddálil o dva roky.

Frej o ní po celou tu dobu oddaně pečoval. Věnoval se jí s obrovským nasazením jako by chtěl všechny útrapy co jí způsobil odčinit. Věra se stále usmívala a nikdy si ani slůvkem nestěžovala, přestože jí bylo kolikrát zle. Dočkala se, i když nakrátko, vnoučat. Zemřela v nemocnici tři dny před Vánocemi obklopená rodinou.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama