Zubatá učitelka se zapsala do srdcí všech diváků

Sympatická JANA DRBOHLAVOVÁ (†78) zažila během své dlouhé kariéry nejen velkou slávu, ale i strmý pád. Když už nemohla pracovat, těžko se s touto situací smiřovala. Vše pro ni bylo o to horší, že nakonec skončila v domově pro seniory.

Herecký úděl je často velmi nespravedlivý. Své by o tom mohla vyprávět Jana Drbohlavová (†78). Ačkoli sehrála stovky rolí nejen na divadelních prknech, ale i před filmovou kamerou, diváci si ji vždy pamatovali především jako zubatou učitelku z pohádkové komedie Dívka na koštěti.

Také vás může zajímat ...

Zrodil se mimořádný talent

Jana se narodila 22. listopadu 1940 do rodiny významného českého divadelního fotografa Karla Drbohlava (†62). Proto měla také odjakživa blízko k prknům, která znamenají svět.

Nikoho proto nepřekvapilo, když úspěšně složila přijímací zkoušky na DAMU, kde patřila do slavného ročníku profesora Miloše Nedbala (†76). Drbohlavová již během studia hostovala dokonce na jevišti naší nejvýznamnější scény, pražského Národního divadla.

Brzy bylo všem jasné, že mají před sebou mimořádný talent. A také ženu, která si zvolila herectví jako svůj celoživotní úděl a divadlo jako svůj druhý domov.

Žila jen pro své publikum

Po absolvování DAMU Jana začínala v nuselské operetě rolí Sladké Irmy. Tehdy odvedla tak skvělý výkon, že jí bylo okamžitě nabídnuto stálé angažmá.

Jen krátce nato pak přijala nabídku divadelního ředitele Oty Ornesta (†89) do Městských divadel pražských, kde působila půl století. Drbohlavová byla vždy velmi hezká, a navíc disponovala komediálním talentem.

To ji předurčilo hlavně pro účinkování ve veselohrách. Sympatická herečka milovala, když se diváci v sále smáli a tleskali. „Mám ráda ohlas diváka, kterému něco sděluji nebo kterého něčím potěším,“ říkala Jana a dodávala, že herci by tady měli být především pro své publikum.

Jejím prvním vystoupením ve filmu byla epizodní role Elišky v dramatu Život pro Jana Kašpara z roku 1959.

Skvělá před kamerou i v dabingu

Od šedesátých let pak Drbohlavová hrála v desítkách filmů a televizních seriálů. Namátkou můžeme jmenovat třeba snímky Kohout plaší smrt, Příběh jedné noci, Aféry mé ženy, Mít tak holku na hlídání, Jako zajíci, Utopím si ho sám, Školní výlet a Líbáš jako ďábel.

Ze seriálů, ve kterých tato sympatická dáma hrála, můžeme připomenout alespoň cykly Arabela, My všichni školou povinní, Chlapci a chlapi, Přísahám a slibuji a Vyprávěj.

Drbohlavová dlouhé roky spolupracovala i s dabingem. V šedesátých letech svůj hlas propůjčila indiánské dívce Nšo-či v sérii o Vinnetouovi, později k nám jejím hlasem promlouvala například profesorka McGonagallová ve slavné čarodějnické sérii o Harry Potterovi.

V roce 1970 se Jana provdala za svého hereckého kolegu Ladislava Županiče (76). Jak se později ukázalo, ti dva spolu měli patrně poměr ještě v době, když byl Županič poprvé ženatý.

„Když jsem si s Janou začal, byl jsem ještě s první manželkou Helenkou,“ přiznal upřímně Ladislav a dodal, že se po roce tajného randění s Helenou rozvedl a vzal si Janu. Jejich svatba prý byla skutečně nádherná, což vysvětlovalo, proč ji Drbohlavová považovala za nejkrásnější den svého života.

Zamilovanému páru šli za svědky Eduard Cupák (†64) a jeho životní partner dělník z ČKD Václav Květ (†81). „Jana byla s Edou velká kamarádka, a tak jsme si je vzali za svědky oba,“ vyprávěl později Županič.

Manželství vydrželo jen pět let

Když novomanželé vyšli z radnice, spatřili desítky svých hereckých přátel, kteří jim přišli pogratulovat. Mezi přihlížejícími nechyběla Stella Zázvorková (†83), Josef Bek (†76) ještě v divadelním kostýmu a mnoho dalších.

Jeden z přítomných dokonce chtěl recitovat indické básně. Jenže byl při tom tak ochromený trémou, že nedal dohromady ani jednu kloudnou větu či verš. Je smutné, že manželství, které tak velkolepě začalo, nemělo dlouhého trvání.

Jana Drbohlavová a Ladislav Županič se jen pět let po svatbě rozvedli. Přesto byli i nadále přátelé a milující rodiče syna Jana Županiče (47), který je dnes uznávaný historik specializující se na naše šlechtické rody a dějiny habsburské říše.

Jana a Ladislav se i po rozvodu potkávali při práci a vůbec jim to nedělalo žádné potíže. Dokonce si spolu zahráli manžele Hermannovi, a to v legendárním seriálu Arabela.

Každý pohyb jí dělal potíže

„Jana mi dokonce na společné scény půjčovala snubní prstýnek, který jsem nosil, když jsme byli manželé,“ přiznal po letech pobaveně Županič. Jenže zatímco se Ladislav znovu, tentokrát už potřetí, oženil, Jana zůstala sama.

Báječné herečce tak zbyla jen milovaná práce, pro kterou žila. Není divu, že si jejího talentu a nasazení vážili i ostatní. Drbohlavová v roce 2007 obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

Bohužel, v té době už ale její kariéra spěla k neodvratnému konci. Ačkoli si ještě v roce 2012 zahrála v komedii Líbáš jako bůh, bylo na ní vidět, že jí každý pohyb dělá potíže.

Drbohlavová v té době chodila o holi, protože ji stále více trápily bolesti kyčelních kloubů. To byl také jeden z mnoha důvodů, proč herečka špatně snášela neúprosně přibývající roky.

Do Slunečnice se jí vůbec nechtělo

Jak se její stav horšil, ztrácela nejen síly, ale i svou pověstnou dobrou náladu. Kdysi tak hezká žena se nedokázala vyrovnat s nepřízní osudu a přestala dbát na svůj do té doby téměř bezchybný vzhled.

Janě začalo být jedno, co si vezme na sebe, svým známým přestala brát telefony, a dokonce vzdala i dabing, který tvořil významný zdroj jejích příjmů. Mrtvice, kterou herečka prodělala, pak už jen dokonala dílo zkázy.

Jana zůstala odkázaná na celodenní pomoc svých blízkých. Protože zaměstnaný syn celodenní péči o ni časově nezvládal, souhlasila Drbohlavová s tím, že se přestěhuje do domu s pečovatelskou službou Slunečnice v pražských Bohnicích. A to i přesto, že se jí tam vlastně ani trochu nechtělo.

Kvůli alkoholu musela do Bohnic

Herečka měla strach z nového prostředí, nevyhovovala jí pravidla, která musela dodržovat, a noví spolubydlící. S touto radikální životní změnou se Drbohlavová prostě nedokázala vyrovnat.

Janě dělaly radost jen rehabilitace, které ulevily jejím bolestivým kloubům. Bohužel, brzy se k jejímu neutěšenému fyzickému stavu přidaly i psychické potíže.

Kdysi tak krásná a energická žena se v novém domově cítila opuštěná. Aby alespoň nakrátko zapomněla na svou neutěšenou situaci, začala občas koketovat s alkoholem.

Bohužel, právě pod jeho vlivem začala být nepříjemná na personál, který v domově pracoval, i na ostatní klienty. Proto prý byla ke konci převezena do bohnické psychiatrické léčebny. „Změnila se nám ta Janička,“ řekl tehdy bez obalu herec Jan Skopeček (94), který žije ve stejném domově jako tehdy Jana.

Herečka rezignovala na život

Drbohlavová se ale navzdory všem nepříznivým okolnostem dokázala s alkoholem vyrovnat. I tak se ale její stav opět podstatně zhoršil a ona se neobešla bez chodítka. Počátkem loňského roku se zdálo, že herečka definitivně rezignovala na život.

Protože přestala jíst a doslova se ztrácela před očima, nechal ji syn Jan převézt do Nemocnice pod Petřínem. „Ládovali ji tam kapačkami a snažili se ji alespoň trochu rozpohybovat,“ vyprávěl potom Županič, který svou bývalou manželku stále navštěvoval.

Jenže Jana už se opravdu nedokázala postavit na nohy. Její organismus byl tak slabý, že jí selhávaly životní funkce. Když se pokusila promluvit, nebylo jí vůbec rozumět. „Myslím ale, že ještě trochu vnímala,“ řekl pak Županič po jedné ze svých návštěv novinářům.

Zemřela tiše ve spánku

Přesto se Ladislav u bývalé manželky neúnavně pokoušel probudit k chuť k životu. Janu stále navštěvoval, a dokonce jí spolu se synem pořídili televizi, kterou nechali umístit přímo před její postel. Bohužel, jejich snaha byla marná.

Jedinečná herečka zemřela ve spánku.který žije ve stejném domově jako Herečka rezignovala Drbohlavová se ale navzdory všem nepříznivým okolnostem dokázala s alkoholem vyrovnat. I tak se ale její stav opět podstatně zhoršil a ona se neobešla bez chodítka. Počátkem loňského roku se ve spánku.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...