Angeliku chtěli mít v posteli všichni!

Natočila přes padesát filmů. Stala se sexsymbolem tisícům mužů. Ale i ti, jejichž lákání nakonec podlehla, netoužili po životě s Michele Mercier. Chtěli, aby byla Angelika.

Legendární Angelika se narodila jako Jocelyne Yvonne Renée Mercier (křestní jméno Michele si „vypůjčila“ od své sestry). Vždycky toužila po tom, stát se baletkou. Dokonce to v opeře ve francouzské Nice dotáhla v rekordně mladém věku až na pozici sólové tanečnice. V sedmnácti letech už přestoupila do baletu Pařížské opery. Tam také začala brát hodiny herectví. „Říkala jsem si, že by se mi to mohlo v divadle hodit. Film mě totiž nikdy nelákal. Měla jsem před sebou jiný cíl. Chtěla jsem se protančit životem.“ Jenže i sny se mohou měnit. Stalo se to i Michele Mercier. Po několika naprosto bezvýznamných filmových minirolích přišla nabídka, která navždy ovlivnila její život. Šance poprat se o roli okouzlující Angeliky. Konkurenci měla opravdu úctyhodnou. Hned první oslovená Brigitte Bardot roli odmítla. Ke cti ji slouží, že s odstupem času několikrát prohlásila, že Michele byla jako Angelika naprosto dokonalá. Druhá oslovená Annette Stroyberg nakonec neprošla kvůli tomu, že není dostatečně známá. A nepřitáhla by do kin tolik fanoušků, kolik se od Angeliky očekávalo. Catherine Deneuve zase producentům připadala až příliš bledá, Jane Fonda by se jim líbila, ale její francouzština prý byla naprosto příšerná.

Annex - Mercier, Michele (Angelique et le Roy)_01

A hlavně ten americký akcent! Virna Lisi byla odmítnuta kvůli tomu, že právě točí v Hollywoodu. Marina Vlady to z neúspěšných dotáhla nejdále. Odmítnutí ze strany produkce přišlo těsně před podpisem smlouvy. A pomyslné zlaté pero předala do rukou krásné Michele. Uběhlo pár měsíců a svět, zvláště ten mužský, doslova ležel okouzlující herečce u nohou. Problém byl v tom, že mocní a bohatí muži netoužili po Michele. Chtěli Angeliku. Michele Mercier vstoupila do posvátného stavu manželského dvakrát. První muž, nepříliš úspěšný režisér André Smaghe, se ukázal být slabochem, který neunesl momentální slávu své manželky.

Své mindráky si léčil nejprve nekontrolovatelnými výbuchy vzteku a násilí. Později stále častěji sahal po alkoholu. Rozcházeli se dlouho. André vždy na nějakou dobu odešel do léčebny, aby přesvědčil Michele o své lásce. Když nad ním zlomila hůl a požádala o rozvod, byl zrovna na léčení. A to byl problém. Tehdejší zákony totiž neumožňovaly rozvod s někým, kdo je hospitalizován. Bohatá herečka se tak musela z manželství vyplatit údajně astronomickou cenou. Ani s druhým manželem, automobilovým závodníkem Claudem Bourillotem, mnoho štěstí neudělala. Seznámili se v době, kdy Michele točila Angeliku. Vzali se v období, kdy na jejím kontě končily tučné honoráře a pořadatelé vypisovali tučné šeky jenom proto, aby se objevila na jejich akci.

Pak spolu odjeli do Hollywoodu. Michele doufala, že ji tu zasypou nabídkami dalších obřích rolí. Mýlila se. O evropskou superstar nebyl za mořem zájem. Zavelela tedy k odchodu. Ale narazila. Její drahá polovička si totiž užívala života za její peníze a nemínila svět nekonečných večírků a ochotných krásných žen opustit. Když začal milenky vodit i domů, požádala Michele o rozvod. I tentokrát ji muž jejího srdce oškubal, jak se dalo. Každý z jedenácti společných let si nechal pořádně zaplatit. I na smolařku se může usmát štěstí.

Michele Mercier s 3manželem Adrienem Jancou

To si Michele určitě říkala, když poznala Adriena Jancou. Mladého vdovce se dvěma malými dětmi. Bezdětná herečka okamžitě ukončila své toulky po večírcích pařížské smetánky a den ze dne se stala matkou dvou synů. Místo toho, aby točila, zůstala v domácnosti. Dva a půl roku trval její sen o fungující rodině. Pak objevili Adrienovi nádor na mozku. Lékaři došli k závěru, že ozařováním nebezpečí zničili. A Michele s Adrianem začali plánovat svatbu. Jenže doktoři se bohužel zmýlili. Adrian pár dnů před plánovanou svatbou zemřel. Současně s ním pohřbila herečka definitivně sny o rodině. Od dalšího muže, prince Nicoly Bocompagni Ludovisi, se dočkala zásnubního prstenu. Svatbu jim italská církev neumožnila. Dva roky žili na hromádce v kouzelném římském paláci pohádkově bohatého prince. „Postupem času jsem zjistila, že stejně netouží po mně, ale po Angelice. A byl konec,“ vysvětlovala krach dalšího vztahu Michele Mercier. Stejně neúspěšně dopadly její pokusy o velkolepý návrat na filmové nebe. „Natočila jsem 55 filmů se spoustou skvělých režisérů. Ale jako by žádné nebyly. Všichni mě mají navěky zaškatulkovanou jako Angeliku,“ postěžovala si a dodala, že to neznamená, že by litovala toho, že si nesmrtelnou figuru zahrála. „Občas nadávám, že mi zničila život. Ale kdyby nebylo Angeliky, těžko bych zažívala pocity velké filmové hvězdy. Možná bych skončila tak, jak jsem si jako malá holka přála. Jako baletka.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...