Ani pětinásobný pobyt v protialkoholní léčebně nezničil talent a popularitu Oldřicha Kaisera!

„Snažím se zapadnout do civilizační škatulky, protože když vyčníváte, okamžitě vám srazí hlavičku.“

Kdyby žil v Hollywoodu, byl by mezinárodní hvězdou, protože je opravdu geniální. Ani u nás ovšem popularita Oldřicha Kaisera (63) i přes všechny jeho životní průšvihy za více než třicet let nijak neslábne!

Libereckého rodáka Oldřicha Kaisera nutili jako malého hrát na housle. Chodil tam jednou týdně, skoro celou základní školu. „Bylo to tedy utrpení. Pro učitele taky,“ konstatoval muž, ze kterého nakonec nevyrostl hudebník, ale skvělý herec. Nějak to vydržel, ale pochopil, že pro něho je tím pravým ořechovým právě hraní.

Také vás může zajímat ...

Odmaturoval na brněnské konzervatoři a odtud šel studovat na pražskou DAMU.

Popularitu si získal i komedií Setkání v červenci.

Lábus na něho šel s nožem!

Se svojí životní láskou Naďou Konvalinkovou (67) se poznal právě v době vysokoškolského studia. Zájem o ni měl i jeho budoucí celoživotní nejlepší kamarád a herecký parťák Jíří Lábus (68). V bitvě o Nadino srdce sice prohrál, ale sympatické herečce vděčíme za to, že právě ona dala pány dohromady, když s nimi jednou šla na kávu.

Oldřich a Jiří si padli do oka a pochopili, že mají stejný smysl pro recesi. Svým humorem pak bohatě zásobili nejen televizní diváky, ale i lidi ve svém okolí. Dokázali si pro sebe oživiti třeba i natáčení seriálu Třicet případů majora Zemana. Zahráli si spolu totiž „feťáky“ a „máničky“ v díle Mimikry o únosu letadla.

Oldřich vzal roli hlavně proto, že byl v té době na vojně a mohl kvůli točení dostat opušťák. Na společnou práci vzpomínal: „Točili jsme scénu, kde na mě vytahuje nůž, Jirka se už blížil a já vykřikl, že nemůžu. Režisér Jiří Sequens (+85) zavolal stop a ptal se, co se děje.“ Ondřej začal tvrdit, že má strach z opravdového útoku, protože Lábus má nebezpečné oči.

Záběr se musel opakovat celkem devětkrát, než získal „jistotu“, že mu Jiří nic udělat nechce.

S dcerou majora Zemana v jednom z dílů seriálu.

K porodu gratulovali i politici!

Ondřej si Naďu vzal a narodila se jim dcera. Recesi si s Jiřím neodpustili ani při této příležitosti. Poslali Nadě do porodnice blahopřejné telegramy, podepsané tehdejšími mocnými papaláši a vlivnými umělci. Lékaři i sestry se pak na čerstvou maminku dívali trochu skrz prsty, než se tam objevil Jiří Lábus a ptal se, jestli Nadě nepřišly nějaké telegramy.

Teprve pak pochopili, že se jednalo o legraci. Ačkoliv si Naďa se svým životním partnerem prožila i spoustu dramat a vypjatých situací, zejména v souvislosti s jeho pozdější závislostí na alkoholu, na manželství s ním vždy vzpomínala ráda. „Olda mi dal víc legrace než trápení. Náš vztah přerostl v dokonalé přátelství,“ konstatovala.

O tom, že má Oldřich blízko ke sklence něčeho ostřejšího i k zájmu o jiné ženy, se pak přesvědčila mnohokrát. Ten druhý problém vyústil dokonce v poznání, že její životní partner měl utajenou nemanželskou dceru.

Naďa to zjistila až později, po rozvodu.

S Jiřím Lábusem jsou dokonalou komickou dvojicí.

Netradiční nácvik na roli

Protialkoholní léčbu podstoupil Oldřich celkem pětkrát. Čtyřikrát kvůli alkoholu přišel o prestižní angažmá v divadle. Nejprve to bylo na vinohradské scéně – tam ve společensky rozjařeném stavu zrušil objednanou rezervaci pokojů pro zájezdové představení a místo toho vyžadoval, aby herci spali v tělocvičně.

Nevyšlo to a Jiřinu Švorcovou (+83) tak do spacáku nedostal, zato byl ze souboru vyhozen. S jeho závislostí to bylo nahoru a dolů. Nebyl zoufalým a ztraceným případem, spíš tím, co odborníci označují za kvartálního alkoholika. Jeho vnitřní přetlaky a deprese ho zkrátka čas od času dohnaly do stavů, kdy se přestal ovládat a plně podléhal alkoholickému opojení.

Ztrácel sice kvůli tomu práci, ale nikdy nepřišel o přízeň diváků, na to byl vždy příliš schopný a oblíbený. A některé opilecké historky se staly legendárními. Třeba ta, jak ho jednou přistihli ve stavu těžší opilosti hlídači, když se plazil po zemi v jedné pražské pasáži. I ve stavu pod vlivem zachoval Oldřich duchapřítomnost a fantazii.

Pohoršeným strážcům pořádku vysvětloval, že bude hrát roli sestřeleného Meresjeva z Příběhu opravdového člověka a takhle se na ni připravuje.

Podobné potíže měla i dcera..

Nová partnerka o něm skoro nevěděla!

Naďa poskytla Oldřichovi klidný přístav, kam se mohl vracet po svých příjemných i nepříjemných avantýrách. Její trpělivost ale také nebyla věčná. Snášela ještě, když v 90. letech nevyšlo manželovi společné podnikání s Martinem Dejdarem () a museli zavřít svoji kavárnu. Tehdy opilý Oldřich ve vzteku rozbil výlohu podniku.

O desetiletí později přišla věhlasná scéna s „klíštětem“, kdy napadl policistu, který ho měl vyvést z baru po zavírací hodině. Následoval rozvod, ale bez známek nenávisti nebo bez toho, aby se Naďa otočila k Oldřichovi zády. Ten si v dalších letech opět „užil“ nechtěnou slávu, například když byl přistižen v jednom ostravském nevěstinci.

A dočkal se i dalšího divadelního vyhazovu, když svým opileckým chováním zrušil představení v Divadle bez zábradlí. Bylo jasné, že si herec potřebuje najít nějaké další citové a osobní zázemí. To se mu naštěstí podařilo, když potkal písničkářku Dášu Vokatou (64). Předtím byla partnerkou undergroundového básníka Ivana Martina Jirouse (+67), který měl přezdívku Magor.

Po jeho smrti v roce 2011 se dala s Oldřichem dohromady nejen v soukromí, ale i hudebně. Herec si tak vzpomněl na své muzikantské snažení v dětství.

Na Dáše ho zaujalo, že o něm přes jeho nesmírnou popularitu skoro nic nevěděla.

Kouzelníka už se nedočkáme!

Letos získal Oldřich zaslouženého Českého lva za roli ve filmu Jana Svěráka (53) Po strništi bos. Loni tutéž cenu dostal za ztvárnění prezidenta Edvarda Beneše (+64) ve snímku Masaryk. Zdá se tedy, že v jeho kariéře znovu nastává vzestup vzhůru, i když vlastně nikdy úplně dolů nespadl.

Jedné věci se ale od něho už bohužel nedočkáme – a sice pokračování legendárního pořadu Možná přijde i kouzelník. Je to pro něho uzavřená kapitola a podle jeho slov už by taková zábava ani dnes vzniknout nemohla. „Dnes je v České televizi více úředníků než kreativních lidí.

Než oběhnete všechna patra, tak ten první zapomene, co jste vlastně chtěl,“ konstatoval.

Nová partnerka Dáša Vokatá.

Všichni věřili, že tam vážně bydlí!

V roce 2005 se Oldřichovi povedla další recese, když natáčel na pražské Letné film Žralok v hlavě. Rozhlásil, že v přízemním bytě, kde se točilo, opravdu bydlí. Změnil dokonce i cedulku na zvonku. Psalo se o tom i v novinách, ale sousedům to bylo divné. Ptali se, jak to, že o jeho bydlení nic nevědí, když jsou bytové družstvo a chtěli se obracet na starostku Prahy 7.

Po dvou měsících, když práce na filmu skončily, se Oldřich „odstěhoval“.

Na počest postavy, kterou hrál, ale zůstala na místě odhalená busta s cigaretou.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...