4 přírodní životabudiče

Nejen v době chřipek a nachlazení, ale i po vyčerpávajícím výkonu, ve stresu, při depresi nebo chronické únavě. Zkrátka pokud potřebujete „dobít baterky“ – přichází na řadu zaručená pomoc z přírody.

Poradíme vám méně známé a přitom velmi účinné bylinky, které místo hektolitrů kávy a energetických nápojů zaručeně odstraní únavu, zaženou chmury a nemají žádné nežádoucí vedlejší účinky. Stačí zajít do bylinkářství nebo některé z lékáren a připravit si odvar, čaj, anebo výluh. A jaké přírodní životabudiče vám znovu dodají ztracenou energii?

1. Rozmarýn

Rozmarýna je skutečným životabudičem. Posiluje srdce a krevní oběh, podporuje lymfu (mízu), uvolňuje ztuhlé svalstvo, prokrvuje mozek, čímž přispívá k dobré koncentraci a jasné mysli.

● Energie ve víně
Rozmarýnové víno je výborné na povzbuzení organismu, zvýšení krevního tlaku a prokrvení mozku. Nemělo by se však užívat dlouhodobě, ideálně 4 týdny. Potřebujeme: 2 lžíce čerstvých listů i květů rozmarýny, 0,5 litru kvalitního červeného vína. Postup: Bylinku přelijeme vínem a vše necháme 7 dní louhovat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Poté přecedíme, víno uskladníme v chladničce a užíváme 1 x denně jednu malou skleničku.

Rozmarýn není jen koření. Také léčí.

2. Čertův kořen

Kořen eleuterokoku obrovsky zvyšuje obranyschopnost organismu před stresem a duševním vypětím. Tato léčivka rovněž výrazně posiluje imunitní systém, především v kombinaci s echinaceou, měsíčkem lékařským a lapachem.

●Čaj pro imunitu
Potřebujeme: 1 lžíci čertova kořene (eleuterokoku), 1 lžíci echinacea, 1 lžíci květů měsíčku lékařského, 1 lžičku lapacha, 0,5 litru vroucí vody. Postup: Léčivky smícháme a přelijeme je vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Doporučená doba užívání jsou 4 týdny. Pozor! Čertův kořen silně nabuzuje organismus, proto ho užívejte jen do odpoledne, protože by později mohl způsobit problémy se spánkem.

3. Klanopraška

Bobulky klanopraška neboli schizandry zvyšují celkovou odolnost a výkonnost organismu, odstraňují pocit únavy, zlepšují rekonvalescenci po těžkých chorobách. V patřičném množství zvyšují sexuální výkonnost mužů a u opačného pohlaví erotickou senzitivitu.

●Energie v prášku
Potřebujeme: Sušené plody klanoprašky Postup: Plody pomeleme nebo rozmixujeme nadrobno. Tuto drť skladujeme v dobře uzavřené tmavé skleněné nádobě. Po dobu 4 týdnů užíváme 3 x denně na špičku kulatého nože prášku. Pozor! Klanopraška by se neměla konzumovat po 16 hodině odpolední, poněvadž by mohlo dojít k narušení spánkových biorytmů.

Imunitu posiluje čertův kořen.

4. Maralí kořen

Leuzea neboli maralí kořen zlepšuje odolnost proti stresu, odstraňuje únavu a vyčerpání. Jeho zklidňující účinky dodávají sílu, klid, svěžest i vitalitu. Maralí kořen také velmi účinně chrání naši imunitu. Proto je velmi vhodný k rekonvalescenci po těžkých nemocech.

●Posilující kapky
Potřebujeme: 1,5 lžíce maralího kořene, 0,2 l 60% lihu či ovocné pálenky Postup: Léčivku zalijeme lihem, vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Poté přecedíme a při potížích užíváme 3 x denně 30 kapek po dobu 30 dní.

reklama
reklama