6 vět, kterými vás ovládá manipulátor

Manipulátoři vás drží ve strachu a vy se bojíte odejít. Manipulátor vás dostává do podřízené pozice. Udržuje vás v pocitech viny, že nejste dost dobrá a on je váš spasitel. Že jste nesamostatná osoba, odkázaná na něj.

Stáváte se závislou na jeho názorech a oceněních a ztrácíte vlastní sebevědomí a sebeúctu. Jak reagovat? A jak manipulátora poznat?

1. Ty snad nerozumíš?

Tak reaguje manipulátor ve chvíli, kdy ho přistihnete při lži.

Vždy se brání tak, aby to jako obrana nevypadalo. Obrátí situaci proti vám, aby vytvořil zmatek ve vaší hlavě, že ta špatná jste vy! Málem ho jdete ještě požádat o prominutí. Manipulátor je mistrem v přenosu negativních emocí.

Je jako skleněná stěna, která odráží každou vaši větu, ale v tom skle navíc vidíte sama sebe. Myslíte si, že se k vám chová tak špatně, protože si to zasloužíte! Odoláte mu jedině tak, že si uvědomíte, s kým máte tu čest!

2. Chováš se nelogicky

Účelem této fráze je vytvořit pochybnosti ve vaší hlavě. Je to přímý útok na vaše rozumové schopnosti. Manipulátor vám potřebuje blížit. Nejzrádnější je, že vůbec nezáleží na tónu, který manipulátor použije, ale na obsahu.

Říká věty bez planoucích emocí, aby to neznělo jako arogance nebo slabost. Ale je to jen taktika. Ve skutečnosti je to ryze účelové – vyvolat ve vás dojem, že se s vámi nedá diskutovat, že vaše požadavky jsou absurdní, že jste směšná.

On nikdy není ten, na koho padne vina, za každou negativní situaci můžete podle něj jen vy.

3. Jsi přecitlivělá!

To je jeho běžná reakce, když mluvíte o tom, co je pro vás důležité a co vás trápí a štve, když už cítíte, že se komunikace mezi vámi dostala za hranici všeho zvladatelného. To, že jste citlivá, není nic špatného.

Je to vaše přednost, ale manipulátor to podá jako slabinu a trefuje se do ní. Ze všeho, z čeho se skládá mozaika vaší osobnosti, vyrábí špatnost. Tak, aby mohl celý váš charakter potrhat a zamíchat a aby se vám se dlouho nepodařilo dát sama sebe dohromady.

4. Nedělej drama!

Manipulátor je neochotný řešit problémy ve vztahu a svým zesměšňováním a ponižováním vás naprosto vytáčí. Svým zdánlivým klidem a posměšným úsměvem způsobí, že se v bezmoci sesypete. On pak klidně vytočí číslo na ambulanci a nechá vás odvézt do blázince s tvrzením, že jste chtěla spáchat sebevraždu. A nebýt toho, že vás stáhl z parapetu okna, dopadla byste se špatně.

Takovéhle situace, kdy všechno otočí proti vám, vás mohou snadno připravit o rozum.

5. Neposlechneš? Zničím tě!

Ten bídák vám klidně řekne: „Když budu chtít, zničím tě! Ty jsi ta, komu praskají nervy, ne já.

Nemám rád dramata,“ říká vám manipulátor. Lže, miluje je! Ale daří se mu je vytvářet proto, že to dělá jinak. Nevyjadřuje drama fyzickým způsobem. Nekrčí rameny, nevzdychá, nezvyšuje hlas. Jedná tak, aby vás zpochybnil.

Aby vám zasel do hlavy semínko nejistoty, že pro něj neděláte dost, že vy jste ta divná. Z toho semínka nejistoty vždy časem vyklíčí jistota, že vy jste to zlo.

6. Nepřemýšlej tolik!

Váš rozum mu vadí, ON chce a potřebuje hlavně vaše emoce.

Dobře ví, že jim dáte přednost před rozumem. A ten se pak za divoké emoce stydí. Nenechte se svést na emotivní kolej. Hry manipulátora vás k tomu samozřejmě svádí, protože jsou škodlivé a extrémně bolestivé.

Je to promyšlený útok na vaše emoce – vypnutí rozumu. Pokud jste terčem manipulátora, cítíte vnitřní zranění a plno pochybností sama o sobě. Na vás ale není nic zlého. Nezapomeňte, že ten, komu na vás záleží a kdo vás má opravdu rád, s vámi nikdy manipulovat nebude, protože by vás vnitřně ničil a tím by ničil a znehodnocoval vztah, jehož je sám také součástí.

.

reklama
reklama