Budapešť: Kráska na Dunaji

Hlavní město Maďarska by klidně mohlo od Vídně převzít poslání hlavního města střední Evropy. Velká a pestrá je na to dost. Známý je pohled na novorenesanční budovu maďarského parlamentu od hladiny Dunaje, ale Budapešť není jenom to. Každý si tu přijde na své!

Komplex parlamentu je možná nejhezčí parlamentní budovou na světě a krásný je i uvnitř. Stěny jsou zdobeny 88 plastikami maďarských náčelníků a králů, sedmihradských vojvodů a vojevůdců a jsou zdobeny celkem 40 kilogramy zlata. Nejlépe se k němu dostanete metrem do stanice Kossuth Lajos tér. Budapešťské metro stojí za návštěvu už proto, že jeho žlutá linka M1 je nestarší podzemní dráhou na evropském kontinentu! V centrální přestupní stanici Deák Ferenc tér je muzeum s historickými vozy z roku 1896. Zajímavou a kupodivu i rychlou dopravou centrem jsou dunajské parníčky, které vás od parlamentu dovezou k další dominantě, Budínskému hradu, Budavári Palota.

Krásný chrám svatého Matyáše najdete hned vedle Rybářské bašty.

Do sídla králů

Někdejší sídlo uherských králů na Hradním vrchu (Várhegy) skrývá mj. Historické muzeum a Národní galerii, které stojí za to vidět. O pár uliček dál stále na tomtéž vrchu najdete Rybářskou baštu, což je krásná dlážděná vyhlídka s věžemi z bělavého kamene, přičemž do malebného náměstí  zasahuje pohádkově vyhlížející Matyášův chrám. Dole nad řekou uvidíte starý řetězový most Széchenyi z roku 1849, po kterém se přes Dunaj vydáte k hlavní budapešťské katedrále sv. Štěpána, maďarského národního světce. V relikviáři tu uchovávají jeho mumifikovanou ruku. Nápadně široké bulváry a náměstí vás upozorní, že Budapešť byla postavena pro velké Uhersko, ne pro dnešní malé Maďarsko.

Slavný Széchenyiho řetězový most se lvy pěkně zapadá do historického centra.

Kde si oddychneme?

Oázu klidu uprostřed velkoměsta najdeme na Markétině ostrově (Margit sziget). Ve zdejších parcích je krásně v zimě i v létě. Na severním půlce lze zakotvit v restaurací s velkou rozhlednou, původně vodárenskou věží a ucachtat se v termálních lázních. Ty skutečně velké lázně s termální vodou ovšem najdete u žluté stanice metra Szechenyi fürdö. Jedná se o proslulé Széchenyiho termální lázně, které pojmou doslova davy, aniž by si přitom návštěvníci stáli na hlavách. A komu by to bylo málo, může vzápětí navštívit v tomtéž parku budapešťskou ZOO. A kdo chce opustit Budapešť opravdu originálně, vydá se odtud tryskovou lodí do Vídně. Staví, pozor, taky v blízké Bratislavě!

Gróf Széchenyi se zasloužil o lázeňství a městské lázně se po něm jmenují právem.

Kuriozity města Budapešti

Budapešťská opera je vznosná stavba, ovšem nesměla být větší než opera ve Vídni. Císař František Josef I. tu měl krásnou loži, ale byl v ní jen jednou. Od té doby zela prázdnotou, dle etikety do ní bez něho nikdo nesměl. Ani císařovna Sissi ne! Naproti tomu k Národnímu divadlu se Maďaři chovali zcela nesentimentálně, historickou budovu v 60. letech zbourali a postavili novou na okraji centra. Představte si, že by chtěl někdo bourat naši Zlatou kapličku! Budapešť má přes 50 lázeňských domů, nejznámější v tureckém stylu jsou Rudas, Rácz, Király a Császár. Léčí se tu nemoci dýchacího a zažívacího ústrojí, revmatické choroby, poruchy pohybového aparátu, zranění po úrazech, artritida a neuritida. Deset km východně od Budapešti leží zámek Gödöllö, letní sídlo Františka Josefa I., který byl též uherským králem. Jede sem vláček, který míjí ryze moderní stavbu, nad kterou by c. a k. mocnář kulil oči: závodní okruh Hungaroring.

Národní divadlo

reklama
reklama