Co se děje v lásce na první pohled?

Stačí jediný pohled do jeho očí, a cítíte zásah do srdce. Víte přesně: Tohle je ON!

Je možné, že stačí jediný pohled, a víte, že s tímhle chlapem chcete strávit zbytek života? Nebo je to výmysl nevyléčitelných romantiků? A co tohle citové šílenství vlastně způsobuje? Může za to naše ego? Nebo jen nějaká vhodná chemie?

V románech to vždy probíhá asi takhle: Jdete po ulici, pláži nebo sedíte v restauraci a najednou se objeví ON s velkým O. Vaše pohledy se setkají, rozbuší se vám srdce, a v tu chvíli víte, že jste si souzeni a že s ním chcete strávit zbytek života.

On to má samozřejmě úplně stejně. Jakmile se spolu začnete bavit, vaše duše se ihned poznají a vaše životy do sebe zapadnou… Tak stop! Proberte se!

Horká vášeň jako nikdy předtím

Do jaké míry jde jen o romanticky výmysl? Ze sta žen má zkušenost s láskou na první pohled, která přerostla ve vztah, jen pět žen. Je to hodně, nebo málo?

Láska na první pohled kdysi proběhla mezi zpěvákem Danem Hůlkou a tanečnicí Libuší Vojtkovou. Stačil prý jediný pohled, a oba pocítili vášeň, jakou nikdy předtím. Po pár týdnech se brali.

Jste omámená jako po kokainu

K tomu, abyste pocítili lásku na první pohled, stačí pouhých 0,2 sekundy očního kontaktu. Během této doby dojde k dramatickému vzestupu hladiny hormonů dopaminu, oxytocinu, adrenalinu, vasopressinu a dalším chemickým procesům v mozku.

Výsledkem toho je pocit euforie, který známe pod jménem láska. Podílí se na ní dvanáct oblastí mozku a z hlediska chemického složení je podobná pocitům po požití kokainu.

Muži se prý zblázní rychleji

Větší pravděpodobnost, že zažijete lásku na první pohled, je v mladším věku. Pocit, že se na někoho podíváte, a uvnitř sebe najednou víte, že on je ten pravý, má však vysvětlení. Podle vědců je totiž láska na první pohled vlastně jen bleskovým vyhodnocením fyzických rysů.

Podvědomě tak zhodnotíte, kdo je s vámi geneticky kompatibilní. Muži se ale na první pohled zamilovávají mnohem častěji než ženy. Je to kvůli jejich větší vnímavosti k vizuálním podnětům ženských předností.

Kam se chlapovi podíváte nejdřív?

Vědci tvrdí, že to, na kterou část těla svého vyvoleného se při prvním setkání podíváte nejdříve, rozhoduje o tom, zda k muži pocítíte lásku, anebo vášeň.

Zatímco k lásce na první pohled je potřeba dlouhého, hlubokého pohled do očí, sexuální přitažlivost je založená na průzkumu postavy. Při důkladné analýze pohybu očí účastníků výzkumu zjistili vědci, že čas na probuzení lásky na první pohled a sexuální touhy je skoro stejný.

Musíte si vonět, i když to nevíte

Jak to, že k někomu pocítíte vášnivou lásku na první pohled, zatímco tisíce jiných projdou kolem vás bez toho, abyste si jich všimla? Podvědomě si totiž vybíráte takové samce, u kterých vnímáte podobné charakteristiky, jako máte vy sama.

Ve velké míře do hry samozřejmě také vstupují feromony, pachové látky, které zásadně rozhodují o tom, kdo je pro vás nejvíc přitažlivý, kdo vás láká, voní vám, a kdo nikoli.

Líbí se vám muži, kterým se líbíte vy!

Podle vědců jde v lásce na první pohled jenom o sexuální přitažlivost a naše ego. City prý přitom nehrají žádnou roli a jedná se prý podvědomě o narcistický akt, neboť nás nejvíc přitahují muži, jež přitahujeme my!

Když se setkáte s jeho dlouhým pohledem, láká vás hlavně to, že jste pro něj přitažlivá. Tento princip je vhodný i z hlediska evoluce. Je jasné, že nebudete zbytečně ztrácet čas s někým, kdo o vás nemá zájem…

reklama

Komentáře