Dvě kouzelná slůvka

Věřili byste, že jednoduchá formulka „Co myslíš?“ prý tvoří dlouhotrvající vztah? Díky ní se prý stupňující hádky mění ve smysluplné dialogy. Je to skutečně až tak jednoduché?

Zamyslete se, jak obvykle začínají vaše partnerské hádky. Nejčastěji kvůli maličkostem, která vás na partnerovi rozčilují a dokola se opakují. Mohou to být pohozené ponožky nebo trička po zemi, ale i nedostatek empatie. Změnit vašeho partnera nemůžeme, ale ovlivnit rozhodně ano.

Zabrzděte, dokud je čas

Podle odborníků je možná každou hádku zvrátit ještě před jejím vypuknutím, a to pomocí dvou jednoduchých slůvek. Všichni určitě znáte typickou situaci, kdy svému partnerovi říkáte, že ho vůbec nezajímá, jak se cítíte.

Ale pozor, vy ho tím ve skutečnosti obviňujete a on bude mít logicky tendenci se bránit. To nemůže vést nikam jinak než k hádkám. Pokud ale za to, co se může jevit jako výčitka, připojíme „co myslíš?“, tak už dáváte šanci partnerovi smysluplně a bez hádek reagovat.

Řeknete-li to tím správným tónem a mimikou, projevíte zájem o jeho pohled. Pokud jen vychrlíte výčitky, nemá protějšek důvod si myslet, že vás jeho názor zajímá.

Spolupráce místo hádky

Drobná, ale významná změna učiní vaši komunikaci s partnerem efektivnější. Místo konfliktů budete navzájem spolupracovat. Získáme od něj zpětnou vazbu a možnost říci svůj názor v otevřené diskusi. Pokud si lidé zapamatují i pod tlakem říkat tato dvě slova, ušetří si věčné stěžování.

reklama
reklama

Komentáře