Krásy Benátské riviéry

Známé Bibione na severu Itálie je pouze začátek, plážových resortů a jiných krásných míst je tu mnohem víc. Historické památky, slunce, písek a dobré jídlo je to, co většina Čechů od dovolené očekává a přesně to vám 130 kilometrů pobřeží Benátska nabízí.

Na pobřeží Benátska navazují známé pláže letoviska v Rimini.

Kdo zná jen Bibione z počátku 90. let, ten to tu nepozná, přibylo atrakcí i služeb. Desetikilometrová pláž a bydlení hned u moře, absence medúz a pozvolný vstup do vody z Bibione dělá ideální místo rodinné rekreace pro děti, rodiče i babičky. A pozor, jsou tu i termální lázně s bahenní i vodní terapií a inhalační léčbou dýchacích cest. Pěšky se lze vydat na další pláž Sabbiadoro nebo na výlet do středověkého městečka Aquileia. O pár kilometrů dál je středisko Caorle s historickým centrem, postaveným už Římany, kam je z pláže a z moderní části města Lido Altanea kousek. Najdete tu velký aquapark a lunapark a od hotelových komplexů odjíždějí lodě na výlet do Benátek.

Benátkám vévodí mj. velkolepá bazilika svatého Marka.

Navštivte i Padovu

Benátky, město okřídleného lva okouzlí Náměstím svatého Marka, jež má na jedné straně baziliku sv. Marka a na druhé Dóžecí palác. Bazilika je nesmírně zdobná, skrývá tolik skvostů, že oči přecházejí. Celé Benátky nejlépe přehlédnete z Campanile, renesanční, téměř 100 metrů vysoké zvonice. V Dóžecím paláci se pokochejte největší olejomalbou světa od Tintoretta, zvanou Paradiso (Ráj). Bylo by chybou opominout blízkou Padovu, město známé už z antiky, dobře se sem dostanete i vlakem. Zdejší eliptické náměstí Pratto della Valle s okrouhlým kanálem a 87 sochami z bílého mramoru je zázrak! A zdejší bazilika sv. Antonína Paduánského ze 14. století patří k největším v Itálii.

Velkolepý okrouhlý kanál s 87 sochami na náměstí Pratto della Valle ve staroslavné Padově.

Jsou tu další resorty

Nasyceni historií, můžeme se po pobřeží přesunout k dalším plážovým areálům. Na začátku poloostrova Cavallino, jenž ze severu tvoří Benátskou lagunu, leží centrum odpočinku a zábavy Lido di Jesolo, opět s mnohakilometrovou pláží, několika aqvaparky, mořským akváriem, pozoruhodným Muzeem zločinu a zejména nočním životem, díky kterému se městečku přezdívá „italské Miami“. Naproti tomu resort Rosolina Mare jižně od Benátek, ležící na laguně na hranici Národního parku Delta del Po sází na přírodu a klid. Vstup do moře je opět velmi pozvolný a zážitky tu souvisejí s výlety lodí do lagun a řek Pád (Po) a Adiže (Adige), jakož i na ostrov Albarella s hustou vegetací a chráněnou zvěří.

Příjezd trajektem do Benátek nabízí pohled na Náměstí svatého Marka.

Italské laskominy

Zdejší pokrmy z těsta, slané i sladké, se zadělávají máslem, nikoli olivovým olejem. Týká se to jak místní pizzy, tak chleba a vek, z nichž se vyrábějí cicchetti, sedviče na způsob našich chlebíčků.
Tím nejsytějším jsou tagliatelle con ragú di cervo nebo di capriolo neboli vaječné nudle s jelením nebo srnčím ragú, a našim chutím budou blízké i řada druhů těstovin s houbami a kořením. Tradičně se tu jedí marinované sardinky a vůbec pokrmy s dary moře, z nichž musíte určitě ochutnat risotto, jež je zcela jiné než české.
Kromě ryb tu najdete i risotto s dýněmi, chřestem nebo čekankou. A právě z této zeleniny tu dělají vynikající saláty (míchané také s tenkými plátky hovězího carpaccia) a grilovaná či dušená jídla. Asi nepřekvapí velký výběr výborných těstovin. Pijí se tu hlavně místní vína odrůd Soave, Valpolicella a Prosecco. Ale na trávení je nejlepší pálenka grappa z výlisků hroznů!

reklama
reklama