Letí vám tlak nahoru?

Odhaduje se, že až 25 % úmrtí ve věku nad 40 let je zapříčiněno právě touto chorobou. Jednou z příčin těchto smutných čísel je fakt, že vysoký krevní tlak neboli hypertenze v počátečních stádiích nemá téměř žádné příznaky a postižení lidé o ní nevědí nebo ji zkrátka ignorují a neléčí se, neboť je nijak neobtěžuje. Mnoho lidí má navíc zakódováno, že hypertenze souvisí pouze s nadváhou nebo se stářím, a tak je kolikrát ani nenapadne, že by mohla postihnout i je. Přitom hypertonikem se klidně může stát i hubený, vystresovaný kuřák, který zrovna oslavil čtyřicítku.

Není tedy divu, že vysoký krevní tlak naměříme u téměř třiceti procent Čechů.

Hrozí mrtvice i infarkt

Mezi faktory, které hypertenzi způsobují, patří například nadměrné solení, stres, kouření, nadváha, nadměrná konzumace alkoholu a také nedostatek pohybu. Na vzniku se obvykle podílí více těchto činitelů zároveň. Jak již bylo řečeno, v počátečních stádiích není krevní tlak příliš zvýšen, mohou se ale objevovat náznaky.

Prvními projevy, může být bolest hlavy, únava, poruchy spánku. Obtíže se většinou horší s pokročilým stavem nemoci. Následně může dojít k závažným zdravotním komplikacím, hrozí mrtvice, infarkt i selhání ledvin s fatálními následky.

Ženy často onemocní po menopauze

Riziko onemocnění je u obou pohlaví téměř vy rovnané. Může se vyvinout u kohokoli bez rozdílu pohlaví. Statistiky ukazují, že v mladším věku do 45 let je hypertenze častější u mužů, ženy jsou pak většinou postiženy po menopauze. Zpozornět by pak měli zejména náruživí kuřáci, kteří vykouří více jak patnáct cigaret denně.

Kouření okamžitě zvyšuje tlak a dočasně zúží cévy.

Co vám pomůže?

Prvním terapeutickým krokem by měla být tzv. režimová opatření. Jestliže trpíte nadváhou, je vhodné snížit váhu na normální hodnotu BMI (18,5- 25).

Pokles váhy o 10 kilogramů vám může snížit krevní tlak o 5 až 20 mmHg. Nezbytné je také omezit příjem kuchyňské soli, a to na maximálně 5 g za 24 hodin. I omezení soli vám může snížit krevní tlak o 2 až 8 mmHg.

Důležitá je také regulace konzumace alkoholu. Jeho nejvyšší denní množství by mělo být 30 g. Snažte se vyhýbat stresovým situacím, nadměrné fyzické aktivitě v horkých dnech a dopřejte si pořádnou porci ovoce a zeleniny.

Pravidelně cvičte, nebo si dopřávejte aspoň dlouhé procházky.

reklama
reklama