Mallorca, ostrov zábavy a oddychu

Nejznámější ostrůvek španělských Baleár je rájem nezávazné zábavy, těch, kdo rádi tančí a přes den vyspávají na lehátku pod slunečníkem. Ale Mallorca, to jsou i krásná kamenná městečka, divoká horská „panoramata“ a stinné borovicové lesy. Ráj napohled!

Tohle krásné lví schodiště najdete v Sólleru, z Palmy sem jede horská tramvaj.

Hlavní město Palma de Mallorca v zátoce na západním cípu ostrova je i strategickým centrem, odkud se vyráží do letovisek sto kilometrů širokého ostrova. Už tady ve Staré čtvrti narazíte na úžasné historické památky, impozantní je gotická katedrála Panny Marie, zvaná Le Seu, postavená ve 13. století králem Jakubem Aragonským na břehu moře jako dík Bohu za vítězství nad Araby, Bellver, kruhový hrad a pevnost v jednom, postavený stejným panovníkem, nebo La Lonja, burza z 15. století, vyhlížející jako letohrádek. Za vidění stojí i Baleares Coliseu Bullring, „antický“ amfiteátr pro 12 000 lidí, který je sice z roku 1929, ale kde se po zákazu býčích zápasů konají koncerty a tenisové zápasy.

Resort v Palma de Mallorca. I v hlavním městě je krásně.

Vyrážíme do kraje

Nejbližší pozoruhodností je Serra de Tramuntana, vznosné zelené pohoří zabírající celý sever ostrova. Ideální pro pohyb po jejích silničkách je skútr, z něhož se vám na kopečky, jejichž svahy jsou terasovitě odnepaměti upraveny na úhledná políčka, bude kochat nejlépe. Nesmíte minout úžasné středověké městečko Valldemossa vklíněné nedaleko moře mezi skalnaté štíty, kde se zastavil čas a konají se tu katolická procesí. V místní pekárně si určitě dejte tradiční mandlový koláč nebo Coca de Patata, bramborový bochánek. Pohoří je ideální pro jednodenní výlety s noclehy v dobře zásobených horských chatách, kde k večeru výborně chutnají místní pochutiny, zejména skvělé červené víno!

Staré město představuje labyrint uliček s pečlivě ošetřenou zelení.

My chceme na pláž!

Vydržte, ještě jsou tu úžasné jeskyně! V Capdepera na východě ostrova si můžete zahrát na masivní krápníky v kaverně Cuevas de Arta a ještě si pak prohlédnout mohutný arabský hrad nad městem, na jižním pobřeží v Porto Cristo musíte navštívit velkou mořskou jeskyni Cuevas del Drach, kam se zajíždí na lodičkách. Plážové resorty začínají už v hlavním městě a pobřeží s bílým pískem obklopuje od východu přes jih až k západu celý ostrov. K těm nejproslulejším patří Platja de Muro v zátoce Badia d´Alcúdia na východním pobřeží (obklopená dalšími plážemi), pláže v Calla Millor na jihovýchodě, liduprázdné bělopísečné Es Trenc na jihu, nemluvě o Illetas Beach pár kilometrů od Palmy…

Osm set let starý hrad Bellver, na jehož krásném gotickém nádvoří se konají koncerty vážné hudby.

Co ještě nepřehlédnout

Vláček – ano, i na Mallorce je železnice, nebo spíš horská tramvaj. Vede z Palma de Mallorca do dvacet kilometrů vzdáleného Sólleru. Jízda mezi kopci skýtá krásný pohled. Deia – horská vesnička 5 km od Sólleru, malebná tak, že by mohla hrát ve zvláště sladké pohádce Zdeňka Trošky. Oblíbená umělci, získá si i vás. Suvenýry – ostrov je proslulý šperky s perlami. Gurmán si domů poveze zdejší směsi koření, sýry, klobásy, bylinný a mandlový likér a hlavně zdejší skvělé víno. Ateliér Miró – na ulici Saridakis ve východní části Palmy je muzeum, bývalý ateliér slavného malíře Joana Miró. Vypadá to, jako by Mistr před chvílí odešel. Jeho reprodukce je taky skvělý suvenýr! Aquaparky – malý ostrov má hned tři! Zábavní Katmandu park u Palmy, Hidropark na západním pobřeží a El Arenal pět kilometrů od letiště. Fornalutx – nebude-li volná postel v Deia, zkuste malebný a o něco větší Fornalutx, který je ze Sólleru dokonce blíž. Úzké uličky, kavárničky, výhledy do hor...

Pláž v Calla Millor, v dálce hory a jen pár kolegů turistů.

reklama
reklama

Komentáře