Potíte se a trpíte návaly?

Pokud chcete zůstat zdravé a v kondici i po menopauze, měly byste přejít na zdravý životní styl už před padesátkou. Začněte důkladnou revizí jídelníčku. Omezte koření, alkohol i kávu Vynechejte kořeněná jídla a kávu a alkohol.

Naproti tomu pokrmy obsahující rostlinné hormony, mohou příznaky menopauzy zmírnit. Jsou v sojových výrobcích. Jezte hodně potravin s obsahem železa a vápníku. 2–4  porce mléčných výrobků denně zajistí dostatečný příjem vápníku.Ten je také v rybách, v brokolici a luštěninách.

Méně cholesterolu – méně potu

I malé snížení cholesterolu uleví od návalů horka a nočního pocení. Ženy by si měly hlídat váhu a omezit v jídelníčku potraviny obsahující živočišné tuky (máslo, sádlo), které zvyšují hladinu cholesterolu a riziko onemocnění srdce. Po padesátce by měly z jídelníčku vyřadit tučné maso a mléko, zmrzliny a tučné sýry.

Sůl zvyšuje tlak

Omezení platí i pro cukr a sůl, hodně soli ve stravě zvyšuje tlak. Naopak zeleniny a ovoce by ženy měly jíst co nejvíc. Denně 2–4 porce ovoce a 3–5 porcí zeleniny. Kvůli vláknině celozrnné pečivo, obiloviny, těstoviny a rýži. Ženy v menopauze by neměly zapomínat ani na správný pitný režim. Obecné doporučení je vypít osm sklenic tekutin denně.

reklama
reklama