Potíte se a trpíte návaly?

Pokud chcete zůstat zdravé a v kondici i po menopauze, měly byste přejít na zdravý životní styl už před padesátkou. Začněte důkladnou revizí jídelníčku. Omezte koření, alkohol i kávu Vynechejte kořeněná jídla a kávu a alkohol.

Naproti tomu pokrmy obsahující rostlinné hormony, mohou příznaky menopauzy zmírnit. Jsou v sojových výrobcích. Jezte hodně potravin s obsahem železa a vápníku. 2–4  porce mléčných výrobků denně zajistí dostatečný příjem vápníku.Ten je také v rybách, v brokolici a luštěninách.

Méně cholesterolu – méně potu

I malé snížení cholesterolu uleví od návalů horka a nočního pocení. Ženy by si měly hlídat váhu a omezit v jídelníčku potraviny obsahující živočišné tuky (máslo, sádlo), které zvyšují hladinu cholesterolu a riziko onemocnění srdce. Po padesátce by měly z jídelníčku vyřadit tučné maso a mléko, zmrzliny a tučné sýry.

Sůl zvyšuje tlak

Omezení platí i pro cukr a sůl, hodně soli ve stravě zvyšuje tlak. Naopak zeleniny a ovoce by ženy měly jíst co nejvíc. Denně 2–4 porce ovoce a 3–5 porcí zeleniny. Kvůli vláknině celozrnné pečivo, obiloviny, těstoviny a rýži. Ženy v menopauze by neměly zapomínat ani na správný pitný režim. Obecné doporučení je vypít osm sklenic tekutin denně.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden