Pozor na zánět dutin!

V podzimním období každý rok přibývá marodů, kteří pořád kýchají, smrkají a teče jim z očí. Zkrátka trpí infekcemi horních cest dýchacích. Může za to nejen viróza, ale často i prochlazení a nastuzení. Poradíme vám, co s tím!  

Za normálních okolností se taková lapálie vyléčí za týden. Jak je to ovšem v případě, že nastanou komplikace v podobě zánětu vedlejších nosních dutin, odborně sinusitidy? Onemocnění nejčastěji vzniká při komplikacích rýmy, kdy se infekce šíří do dutin ze sliznice nosu, někdy také ze zubů.
Může jít i o komplikaci chřipky, poranění, nádor nebo cizím tělesem v dutinách.

Jak se projevuje?

Příznaky závisí na tom, které dutiny zánět postihl. Mezi typické příznaky patří bolest a tlak ve tvářích, které působí do úst, do očí i do celé hlavy. Nos je zahleněný a rýma je hnisavá, sliznic nateče tak že nic necítíte a máte zahleněné uši. Vše může provázet horečka, ale většinou je jen zvýšená teplota spojená s celkovou slabostí a únavou.

Kdy jít k lékaři?

Vzhledem k tomu, že zánět vedlejších nosních dutin vzniká nejčastěji jako komplikace rýmy, která je virového původu, zpočátku při běžném průběhu onemocnění nevyžaduje návštěvu lékaře a vyšetření. Léčba je zaměřená na zmírnění příznaků. Často ale v souvislosti s celkovým oslabením organizmu dochází k zvýšenému rozvoji bakteriálního zánětu projevujícího se uvedenými příznaky. V tomto stadiu je už ale potřeba lékařského vyšetření a nasazení léčby. Podezření na toto onemocnění potvrdí vyšetření nosu endoskopem. Dále se provádí výtěr nosu a podle toho lékař nasadí antibiotika. Výjimečně může vyšetřit pacientovi dutiny na rentgenu.

Jaká léčba je účinná?

Základem léčby u hnisavého zánětu je podávání tzv. širokospektrých antibiotik, které musí pacient užívat 10–14 dní. Léčbu doplňují nosní kapky, antihistaminika, mukolytika a analgetika. Přitom je nutné dodržovat klidový režim. Do nosu se zavádějí tampony, které jsou napuštěné speciálním roztokem nosních kapek. Vkládají se do nosu na cca 10 minut.

Nejčastěji nasadí lékař antibiotika.

Když léčba nezabírá…

Hospitalizace je nutná v případě, pokud pacient nereaguje adekvátně na nasazenou léčbu nebo se i přes použitou léčbu potíže stále zhoršují. Pacient je hospitalizován ihned, pokud jsou rozvinuté komplikace sinusitidy, většinou jde o rozšíření zánětu do očnice nebo do kostní tkáně, ve výjimečných případech do nitrolebního prostoru s rizikem ohrožení života.

Zánět středního ucha

Vzniká jako důsledek infekcí horních cest dýchacích a s největší pravděpodobností vás postihne v zimních měsících a v noci. Riziko jeho se ještě zvyšuje, pokud kouříte. Udeřit může v kterémkoli věku a provází ho bolest, na kterou hned tak nezapomenete. Zánět se do ucha rozšíří Eustachovou trubicí při nedostatečném čištění nosní dutiny od hlenu, obsahujícím viry či bakterie.
Spolehlivě se léčí propíchnutím bubínku a uvolněním nahromaděného hnis.

reklama
reklama

Komentáře