Proč vás bolí záda?

 Víte, že za bolestmi zad může stát celá řada příčin? Od naprostých banalit, zlozvyků z mládí, až po velmi závažné důvody. Vysvětlíme vám, co bolesti působí.   Pokusíme se s vámi odhalit příčiny, které byste vůbec nečekali, přestože patří mezi nejčastější:

Infekce močových cest Infekce v močovém ústrojí mohou vyvolávat zánět močového měchýře a bolesti v břiše, které vystřelují do zad. V případě močových kamínků dochází k poruchám odtoku moči, což také vyvolává bolesti v zádech.

Bolesti břicha či ústní dutiny

I když tyto problémy zjevně nesouvisejí s páteře, mohou být ve skutečnosti příčinou její bolesti, protože vyvolávají dojem, že zahrnují i páteř. Tyto reflexní bolesti se mohou týkat trávicího ústrojí či ústní dutiny, stejně jako poranění svalu. V případě trnutí končetin či jejich znecitlivění, případně horečky a svalové slabosti, je vždy lépe zajít k lékaři.

Deprese

Odborné výzkumy nedávno prokázaly i souvislost mezi bolestmi páteře a depresí.
U osob, které trpí depresemi a úzkostmi, je pravděpodobnost toho, že budou mít bolesti páteře, téměř dvakrát vyšší než je běžné. Je tomu tak proto, že stres vyvolává obrovské svalové napětí v oblasti páteře. Pomůže meditace a cvičení jógy.

Kouření

Nedávné odborné studie prokázaly, že kouření zvyšuje riziko chronické bolesti zad. Nikotin omezuje zdravý průtok krve v celém těle, a to platí také pro obratle a meziobratlové ploténky, jejichž stav se může zhoršovat, a tím vyvolávat zánět a bolesti.

Velká tělesná zátěž

Další příčinou bolestí páteře je přehánění fyzické aktivity. Zvedání příliš těžkých břemen či opakované shýbání může vyvolat bolest zad a svalové napětí. Většinou normální svalová bolest z fyzické námahy přejde do 24 hodin. Jestliže bolest přetrvává, či v následujících dnech ještě sílí, je třeba navštívit odborníka.

Špatné držení těla

Dlouhodobá nerovnováha vyvolaná nošením těžké kabelky přehozené přes rameno je nejrozšířenější příčinou bolestí páteře u žen. Vyvolávat je však může i příliš těsné spodní prádlo. To omezuje pohyblivost páteře, což spolu s tlakem, který vyvolává oblečení, ovlivňuje normální fungování svalů, takže páteř je náchylnější k bolesti i případnému poranění.

.

reklama
reklama