V POSTELI – JAKO V SAUNĚ

Noční pocení může mít několik příčin

Stává se vám, že se probudíte uprostřed noci s podivným pocitem a zjistíte, že jste doslova zbrocení potem? Co se to děje s naším tělem, když se v noci nadměrně potíme? Může jít o špatnou kombinaci léků, ale i o projev vážného onemocnění.

Je to, jako byste zrovna seděli v sauně. Tomu také odpovídá naše oblečení na spaní, které bývá vlhké, někdy ale až doslova promočené. Výjimkou není ani propocený polštář nebo peřina, které je v noci zapotřebí několikrát převrátit a úplně mokré pyžamo převléci za suché. Na vině může být příliš tlustá pokrývka nebo teplé věci na spaní vyrobené z nevhodného materiálu. Za nadměrné noční pocení ale může také například nerovnováha ženských pohlavních hormonů (estrogenu).

Sny nejsou na vině

Extrémní pocení v noci není ničím neobvyklým, naopak bývá poměrně časté. Zpotit se můžete i tehdy, pokud vás kvůli vlastním problémům – ať už soukromým nebo pracovním, pronásledují dramatické sny, nebo naopak nespavost vyvolaná obavami. Noční pocení se netýká  vždy jen nějaké věkové skupiny. Přesto se jeho příčiny mohou lišit. U žen je nejklasičtější příčinou nočního pocení nízká nebo kolísavá hladina hormonu estrogenu. K tomu dochází většinou při menopauze, při užívání antikoncepce, nebo v produktivním věku u žen po porodu.Ve všech těchto případech se mění hladina estrogenu v těle, což může mít za následek buď mírné, nebo i velmi silné pocení, kdy má člověk propocené i oblečení.“

antikoncepce

Přestaňte se trápit

Bohužel tento problém vyvíjí větší tlak na nadledvinky, kde jsou stresové žlázy.To může vést k únavě, depresi a přibývání na váze. Proto se doporučuje navštívit lékaře a podstoupit krevní testy. Lékaři většinou nasadí na problém speciální hormonální kůru. Na vině nočního pocení ale mohou být i užívané léky, u 22 % lidí tento problém způsobují hlavně antidepresiva.Proto je vhodné společně s lékařem zvážit výměnu užívaných léků za jiný typ léčiv. Příčinou nadměrného nočního pocení může také být nízká hladina cukru v krvi, kterou trpí i lidé užívající inzulín nebo jiné léky na cukrovku.

Někdy pomůže botox

Na vině ale může být i zcela jiný jev, konkrétněji přímo nadměrné pocení (či potivost), odborně označované jako hyperhidróza. Lidé trpící tímto problémem se obvykle potí na jednom konkrétním místě, zatímco zbytek těla zůstává suchý. Mezi nejčastější místa patří dlaně, nohy, podpaží, anebo hlava. Tento problém se řeší většinou užíváním léků, nebo vstříknutím botoxu do problematických partií. Pokud trpíte hyperhidrózou, nepotíte se jen v noci, ale prakticky neustále.

botox

Kdy navštívit lékaře?

Nadměrné noční pocení může být ale i znamením infekce v těle. Postihuje také nemocné s bakteriálními infekcemi, tuberkulózou, HIV, leukémií a rakovinou.Pokud se vás tento problém týká, začněte tím, že si doma před spaním nastavíte termostat na nižší teplotu. Noste pyžamo z přírodních vláken, zapomeňte na syntetiku a hřejivé materiály. Hodně pomůže, pokud se večer vyhnete kořeněným jídlům a alkoholu. Pokud ale nic z těchto věcí nepomůže, je načase navštívit lékaře.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden