ZBAVTE SVÉ NOHY NAPĚTÍ

Ta úleva, když za sebou po návratu domů zabouchnete dveře a konečně se vyzujete z bot! Jak mít takový pocit stále?

Existuje celá řada rizikových faktorů (nadváha, různé ortopedické poruchy, hormonální změny, časté přenášení těžkých břemen apod.), které lze ovlivnit jen částečně. Něco však můžete udělat sama, a to hned.Třeba si slíbit, že každý den vyrazíte na procházku.

DĚLEJTE SI PŘESTÁVKY

Žilnímu oběhu svědčí kromě chůze také jízda na kole (kterou můžete v zimě nahradit rotopedem), tanec nebo plavání. Sedíte celý den v kanceláři? Dělejte si pravidelné pauzy a pokaždé se trochu projděte. Běžte třeba do kuchyňky uvařit si čaj (součástí prevence je i pitný režim). Nebo přimějte gravitaci, aby pracovala pro vás, a položte si nohy na stůl, pokud to ovšem vaši kolegové skousnou. V opačném případě si aspoň protáhněte špičky nohou a zakružte si kotníky. Stejně si zacvičte i večer před spaním. Nohy se tak zbaví napětí, které se v nich nastřádalo za celý den, a vám se bude mnohem lépe usínat.

CHLADNÁ SPRCHA

Nebo si v posteli pár minut „zašlapejte na kole“. Dobrou prevencí je také mírně vypodložená zadní část matrace (cca o 10 až 15  centimetrů). Proti bolesti a pocitům tíhy pomáhá i  sprchování chladnou vodou, která stáhne žilní stěny a přiměje nahromaděnou krev proudit směrem k srdci. Pevné a pružné žíly můžete podpořit také různými bylinnými extrakty, například z koňského kaštanu, listnatce bodlinatého, pupečníku asijského (gotu kola) nebo brusnice borůvky.

reklama
reklama