Dana Hlaváčová se rozhodla dobrovolně skončit, aby nedopadla jako její sestra!

Mladší z obou hereckých sester si dvakrát zahrála nevlastní sestru Popelky!

Vždy byla tak trochu ve stínu své slavnější sestry. Dana Hlaváčová (72) se kdysi několika rolemi zapsala do paměti diváků, ale svoji kariéru později dobrovolně ukončila.

Když se řekne „herečka Hlaváčová“, většině lidí se okamžitě vybaví Jana Hlaváčová (79), legenda, manželka neméně oblíbeného Luďka Munzara (84). Mladší Dana ale slávu své sestře nikdy nezáviděla. Ačkoliv obě pocházely z rodiny, kde panovalo nadšení pro ochotnické divadlo, Dana po herecké kariéře nijak zvlášť netoužila.

Dana hrála amatérsky i během studia na gymnáziu, ale měla namířeno do úplně jiné oblasti.

Přála si studovat matematiku.

Také vás může zajímat ...
Zlou Doru v Popelce hrála hned dvakrát!

Nevadilo jí, že má být za ošklivou

Nakonec ale přece jenom zvítězila rodinná tradice. Dana nastoupila na DAMU a divadelní školu absolvovala v roce 1967. Získala angažmá v pražském Divadle E.F. Buriana a když bylo začátkem devadesátých let zrušeno, ještě pohostinsky hrála na dalších scénách. Se sestrou Janou si zahrály dokonce sestry i v jednom z prvních populárních televizních seriálů, Eliška a její rod.

Mnoho menších rolí jí postupně nabídli filmoví režiséři. Nejen čeští diváci pravidelně každé Vánoce vídají Danu v národem milované pohádce Tři oříšky pro Popelku. Zahrála si tam Popelčinu zlou nevlastní sestru Doru. Tuhle postavu měla dobře nacvičenou, protože už si jí vyzkoušela tři roky předtím v černobílé televizní pohádce Popelka. Tam hrála titulní postavu Eva Hrušková (65).

Do Dory se pustila Dana s chutí, i když v té době byla už v jiném stavu. Svým přístupem potěšila i režiséra Václava Vorlíčka (87). Ten v knize, která nahlížela do zákulisí natáčení, prohlásil: „Na Hlaváčové mě fascinovalo to, že přijala roli, o níž bylo ve scénáři doslova napsáno, že je ošklivá.

Takových hereček je málo.“

Zahrála si i v seriálu Eliška a její rod.

Drsný zážitek s Popelkou ve vlaku

Během natáčení Tří oříšků pro Popelku prožila Dana zajímavé příhody, jednu z nich společně i se svojí filmovou nevlastní sestrou. Protože se snímek vyráběl v koprodukci s Německou demokratickou republikou, jezdily herečky za hranice. Jednou, když nestihly letadlo, vyrazily vlakem.

Do kupé k Libuši a Daně náhle vstoupil muž, který byl oblečený celý v bílém, s sebou měl kanystr, od kterého vedla hadice. Z té tajemný člověk obě umělkyně pokropil jakousi tekutinou. Až poté vyšlo najevo, že je to preventivní opatření proti slintavce a kulhavce, která se objevila u žiraf v safari ve Dvoře Králové nad Labem.

Určitě si všichni pamatujete scénu, kdy s macechou ujíždí Dora v kočáru a ten se převrátí a spadne do rybníka. Tady museli zaskočit kaskadéři, a nejen kvůli zmíněnému těhotenství Dany. Režisér Vorlíček vysvětloval: „Nemohl jsem herečky nechat máchat v ledové vodě, takže to opravdu byli kaskadéři. Dali jsme jim kostýmy a paruky, aby to nebylo moc poznat.

Dámy musely do vody jen na chvilku pro detailní záběry obličejů, a to měly pod kostýmem speciální oblečení, aby se nenastydly.“

Loni hrála za Janu v Básnících.

Do Prahy už se vrátit nechce

Od 90. let se Dana před kamerou objevovala spíš výjimečně. Přesídlila z Prahy do Mladé Boleslavi. Velkoměsto jí prý už pořádně lezlo na nervy. „Řekla jsem si: Buď chceš žít, anebo půjdeš pod kytky!

A já pod kytičky ještě nechci, tak jsem v Praze zabodla prostě vidle a odstěhovala se do Boleslavi,“ řekla novinářům V Mladé Boleslavi měla i nabídku stálého divadelního angažmá, ale to odmítla, protože se prý nechce udřít k smrti. Odmítla se vrátit do Prahy i tehdy, kdy její nemocná sestra slavila 75. narozeniny.

Dana za sebou nemá tak bohatou kariéru jako Jana, ale vypadá to, že podzim života na rozdíl od ní stráví v klidu a bez depresí.

Místo matematiky přišly televize a film.

Dcera Lucie přebrala hereckou štafetu

V rodinné herecké tradici pokračuje i dcera Dany Hlaváčové, i když ta už nenosí slavné jméno. Herečka Lucie Matoušková (44) byla už jako dítě obsazovaná do rolí v divadle, kde hrála její maminka. V době dospívání se dočkala i práce v televizi. Šla ale studovat na gymnázium, nikoliv na konzervatoř. A na DAMU, kam se přece jen po maturitě přihlásila, ji nejprve nevzali.

Druhý pokus ale vyšel a tak Lucii můžeme znát například ze seriálu Ordinace v růžové zahradě.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...