Díky své tváři hrál Václav Sloup ještě ve 33 letech klukovské role!

Po příchodu do Prahy prožíval na studentské koleji divoké večírky!

Pamatujeme si ho z mnoha filmů a seriálů, od Chalupářů až po Ulici. Václav Sloup (+78) dokázal dát i epizodním rolím neopakovatelné kouzlo.

Hercem chtěl být Václav Sloup už odmalička – prý proto, že se mu líbilo, jak se lidé na jevišti přetvařují. Rodák z malé vesnice Tlustice u Berouna ale pocházel z dělnické rodiny a tak nějak se předpokládalo, že dodrží tradici a bude tesařem.

Výraznou roli účetního ztvárnil v oblíbených Chalupářích.
Výraznou roli účetního ztvárnil v oblíbených Chalupářích.

Otec s ním kvůli hraní nemluvil!

Václav vystudoval gymnázium a šel pracovat do sléváren v Berouně. Nastoupil vojenskou základní službu. Právě tam se rozhodlo, co dál se životem. Tak trochu z nudy se naučil jednu dlouhou báseň od Jiřího Wolkera (+23) a zúčastnil se s ní recitační soutěže. Pochopil, že herectví je mu souzeno a přihlásil se na DAMU. Doma se to nesetkalo s velkým pochopením. Otec především chtěl, aby měl Václav slušné zaměstnání, a hraní v divadle za ně rozhodně nepovažoval. „Dokonce se mnou nemluvil! Byl velice tvrdě proti,“ vzpomínal herec. „Až za nějakou dobu se přijel i s maminkou podívat na představení a to jsem, myslím, hrál ještě ke všemu něco v Národním.“ Kluk z vesnice se tak ocitl ve víru velkoměsta. Na DAMU měl štěstí na dobré spolužáky, například Jiřího Krampola (77), Ladislava Mrkvičku (77) nebo Josefa Abrháma (76). I po letech rád vzpomínal na divoké večírky. „Akorát byl průšvih v návratech. Ti, co bydleli doma, měli problém s rodiči a nám zase dělal přednášky vrátný na koleji,“ konstatoval.

Objevil se ve slavné Nemocnici na kraji města.
Objevil se ve slavné Nemocnici na kraji města.

Nerad se na sebe díval

Se svým věčně chlapeckým výrazem si mohl Václav dovolit hrát věkově daleko mladší postavy. V roce 1962 tak ve filmu Blbec z Xeenemünde ztvárnil mentálně zaostalého šestnáctiletého kluka. Ve skutečnosti mu bylo už 26. V roli retardovaného mladíka byl natolik přesvědčivý, že jeho maminka se pak kvůli tomu dlouho styděla chodit mezi lidi. O něco později si zahrál v legendárním televizním seriálu Záhada hlavolamu o Rychlých šípech. Představoval tu chlapce Mažňáka, ačkoliv mu bylo už třiatřicet! Film k němu byl přívětivý hlavně v 60. letech, později hrál hlavně spoustu malých rolí – a hrál je dobře. Sám na sebe se ale koukal v televizi nerad. „Říkám si: ježišmarjá, tohle jsem měl dělat jinak! Já se na to nejsem schopen dívat jako divák,“ přiznal. V civilu byl prý Václav stejně dobrosrdečný jako většina jeho postav. Dvaadvacet let prožil v manželství a vychoval dceru. Po rozvodu pak zůstal sám.

Stárnutí bral s nadhledem

S přibývajícím věkem přišly zdravotní problémy, hlavně s cukrovkou. Z pražského Žižkova se Václav na sklonku života přestěhoval do domova seniorů v Libochovicích. Tam se mu nejdřív nechtělo, ale nakonec si liboval. Předtím dobrovolně odevzdal řidičský průkaz s rozumným zdůvodněním: „Od lidí, co řídí ve vysokém věku, je to nezodpovědnost. Ohrožují nejen sebe, ale hlavně ostatní. Zřejmě mají dojem, že nestárnou.“ Smířil se i s tím, že pro herce „ve výslužbě“ už nejsou role. Věděl, že každá kariéra jednou končí. Kolegům, kteří svoji nečinnost těžce nesli, říkal, že přece nebudou hrát pionýry. „Teď je například těžce nemocný Alain Delon (80), ale moje vnučky už ani nevědí, kdo to byl,“ uvedl příklad. „A to byla doba, kdy se bez něho neobešel žádný film. Tak to prostě je.“ V domově seniorů hodně času prospal, prý doháněl, co v téhle oblasti v životě zameškal. Před dvěma lety pak usnul napořád. Sympatický herec ale po sobě zanechal tolik malých rolí, že z naší paměti jen tak nezmizí!

Plnovous mu dodával větší vážnost.
Plnovous mu dodával větší vážnost.

Svatby vnučky se nedočkal

Smrt si přišla pro Václava Sloupa bohužel ještě předtím, než se mohl radovat ze svatby jedné ze svých vnuček. Ta se plánovala dlouho dopředu, skoro celý rok a on se na ni strašně moc těšil. Dcera ho měla ráno v den svatby vyzvednout v domově seniorů a přivézt nejen na obřad, ale i na hostinu. Měl dokonce připravený sváteční oblek. Přesně čtrnáct dní před domluveným termínem ale Václav nečekaně zemřel. Svatbu ale jeho blízcí nezrušili. Třeba ji sledoval odněkud z hereckého nebe.

Na chystané svatbě už bohužel Václav Sloup chyběl.
Na chystané svatbě už bohužel Václav Sloup chyběl.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...