Do širokého srdce české Bardotky se vešel i Jaromír Hanzlík

JAROMÍR HANZLÍK (69) se do krásné JANY BREJCHOVÉ (77) zamiloval při natáčení Noci na Karlštejně. S trochou nadsázky lze říci, že Jana Brejchová (77) se před kamerou narodila.

Jako malá to neměla právě jednoduché. Vyrůstala s pěti sourozenci, o ty mladší se starala, vařila jim, prala, vodila je do školky či do družiny. Rodiče se v tu dobu rozcházeli, oba už žili s někým jiným, občas se stalo, že vůbec nepřišli domů.

Jana hrála ve filmech od třinácti let, poprvé zazářila ve snímku Olověný chléb, ale jako filmová hvězda si rozhodně nežila. Z péče o domácnost spolu s natáčením filmů se zhroutila, a tak ji asistentka režiséra u rodičů vymohla, že během práce na snímku Vlčí jáma bude Jana moci bydlet v hotelu a nebude mít jiné povinnosti.

Když se tehdy šestnáctiletá dívka vracela z několikatýdenního natáčení domů, už ji tam nepustili. Bratr jí přinesl kufr dolů před dům s tím, že jí maminka vzkazuje, že když odešla, už se nemusí vracet. Objala bratra, domů už se nikdy nevrátila.

Také vás může zajímat ...

Výstřely ve tříčtvrtečním taktu Pierr Briece_Brejchova

Dodnes si vzpomíná, jak jde z kopce dolů na tramvaj, nese kufr, po tvářích se jí koulejí slzy. První noc spala na zemi u asistentky režiséra Vlčí jámy, pak si rychle našla podnájem. Na smutek nebyl čas, točila jeden film za druhým: Žižkovskou romanci, Štěňata, Vyšší princip.

Její kariera připomínala rozjíždějící se rychlík. Provdala se za Miloše Formana (85), ten však střídal ženy jako ponožky, brzy se tudíž rozvedli a blondýnka se z trucu rychle vdala podruhé za pohledného východoněmeckého herce Ulricha Theina (†64).

I tohle manželství bylo krátké. Dalším osudovým mužem jejího života byl Vlastimil Brodský (†81), bláznivě se do něho zamilovala, když ho coby nadšená divačka spatřila na prknech, která znamenají svět, ve hře Válka s mloky.

Brodský a Brejchová spolu žili osmnáct let. Narodila se jim dcera Tereza (49), o kterou se matka prý strachovala tak přemrštěně, až ji raději dala na vychování své sestře, kde holčička zůstala až do šesti let.

Setkání s charismatickým Jaromírem Hanzlíkem (69), jedním z nejvýraznějších českých hereckých talentů, spadá do doby, kdy se natáčel legendární muzikál Noc na Karlštejně. Paradoxně tu hrál i Janin tehdejší manžel Vlastimil Brodský.

Hanzlik Noc na karlstejne

Ztvárňoval Karla IV., Jana Brejchová hrála jeho choť, královnu Elišku Pomořanskou. I když byl „na place“ přítomen, Brodský krásnou Brejchovou neuhlídal. Zakoukala se do uhrančivých očí hereckého kolegy Jaromíra Hanzlíka, který měl v Noci na Karlštejně rovněž významnou roli.

Hanzlík byl nádhernou blondýnou s velikýma očima doslova očarován. Situace o to horší, že byl přítelem Brodského, ještě ke všemu spolu sdíleli divadelní šatnu. Docházelo k až nesnesitelně trapným situacím.

Hanzlík manžele doma často navštěvoval, večery však probíhaly tak, že měl oči jen pro Brejchovou, a tak se její legitimní partner patrně cítil dost odstrčený. Dokonce se říkalo, že Hanzlík se k Brodskému málem nastěhoval.

Trávil tu dlouhé hodiny, což vůči manželovi Brejchové vskutku nebylo taktní. Pro Vlastimila Brodského, který svou nádhernou ženu hluboce miloval, to bylo velice zlé životní období. Trpělivě čekal a doufal, že Janina láska k Jaromíru Hanzlíkovi je jen poblouznění, že to nebude nadlouho.

Ale to se zmýlil. Jana Brejchová se s Vlastimilem Brodským rozvedla a začala žít s jeho sokem. Měla za sebou v té době už úctyhodná tři manželství, čekal ji ještě čtvrtý legitimní svazek s Jiřím Zahajským (†68).

Leto s kovbojem_02

Když se jí ptali, proč se tolikrát vdávala, odpověděla, že nechtěla být partnerům nevěrná. A tak, když se k nevěře schylovalo, požádala o rozvod a vzala si toho, do koho se právě zamilovala. Za Hanzlíka se však nikdy neprovdala.

Byl idolem žen, jedním z nejobsazovanějších herců sedmdesátých a osmdesátých let. Dnes si s trochou nadsázky říká pan Bejvávalo, ale jak sám přiznávý, když mu bylo osmnáct, nebylo s ním k vydržení, protože jeho sebevědomí se dotýkalo hvězd.

Herecký talent podle všeho zdědil, otec byl herec a kabaretiér, matka pracovala jako asistentka režie v Československé televizi a tlačila synka do všemožných komparsů. Dodnes si Hanzlík pamatuje například to, jak ztvárnil zlého pionýra v dobové televizní inscenaci.

Ač se dostal na pražskou DAMU, raději rovnou nastoupil do Divadla na Vinohradech. Už v osmnácti letech byl hvězda, nemohl vyjít na ulici, aby za ním neběžel dav dívek. Není divu, že mu sláva stoupla do hlavy.

Jediný, koho byl schopný uznat jako sobě rovného, byl jeho idol, francouzský herec Gérard Philip (†36). Choval se, jako by čeští herci byli pod jeho úroveň, ti se na něho naopak dívali jako na drzého, nerozumného kluka.

Ale talent od boha mu nikdo samozřejmě upřít nemohl. Miláček žen se ovšem do Brejchové během natáčení slavného muzikálu zamiloval k smrti. Ona rovněž nezůstala lhostejná, rozvedla se s Brodským, ač si všichni kolem mysleli, že tento vztah je osudový a celoživotní, a vrhla se do náruče Hanzlíkovi.

V zamku a podzamci

Její dcera Tereza byla tehdy v pubertě a s direktivním, samolibým matčiným partnerem si nerozuměla. Herec k ní přistupoval krajně nevhodně, každý student psychologie by mu vysvětlil, že takhle se s teenagerkou jednat nedá.

Rozhodl se, že Terezu, kterou považoval za rozmazlenou, převychová. Jenže dívce bylo třináct, což je období, kdy je třeba k pubescentům přistupovat opatrně. Hanzlík vychovával Terezu tak, že jí dával podepisovat nejrůznější papíry.

Na jednom z nich například stálo psáno: Já, Tereza Brodská, slibuji, že ode dneška budu zhasínat v koupelně, i když ji opustím jen na tři minuty. Ti dva se pochopitelně tudíž ocitli na válečné stezce. Tereza říkala Hanzlíkovi posměšně macech.

S autoritativním hercem měla problémy nejen pubertální dcera Tereza, ale později i její matka. Vztah se pomalu hroutil. Napadlo ji, že by to mohlo spravit nějaké dobrodružství, třeba cesta do daleké ciziny.

A tak si naplánovali tříměsíční výlet za oceán. Nejdřív chtěli pobývat u Hanzlíkova kamaráda Andyho v Montrealu, poté u Janina bratra v Bostonu, nakonec u režiséra Miloše Formana v New Yorku. Po týdnu stráveném v Montrealu se však rozešli.

Stalo se to, když se herečka ráno vzbudila, sedla si na postel a dívala se z okna. Měla výtečnou náladu. Začínal krásný den. Za ní se ozvalo: „Prosím tě, jak se to tváříš?“ To promluvil Jaromír Hanzlík, jenomže problém byl v tom, že v té chvíli jí do tváře vidět nemohl.

Po třinácti letech byl mezi nimi konec. Brejchová si v duchu rozčileně řekla: Tak to je vrchol, on mě kritizuje za to, jak se tvářím, a přitom mi ani nevidí do obličeje. Ještě ten den utekla za bratrem do Bostonu.

Tereza Brodska

Rozchod to byl definitivní, vztah už bohužel nebylo možné slepit. Čtyřikrát jste se vdávala a ještě žila spoustu let s Jaromírem Hanzlíkem. To je docela divočina – a přitom všichni říkají, jaká jste charakterní a čestná.

Vy myslíte, že není počestné být čtyřikrát vdaná? Tak si sáhněte do svého svědomí. Já jsem nikdy nebyla mužovi nevěrná. A když se k tomu schylovalo, učinila jsem čestné přiznání a rozvedla se. To byl důvod k rozvodu? Vždycky když se lidi rozcházejí, tak je to tím, že oba něco dělali špatně.

Každý v tom má drobný podíl. A samozřejmě rozchod, ať je jakýkoliv, je bolestivý pro oba. Jak a proč jste se rozešli s Jaromírem Hanzlíkem? To je hrozný, co ze mě taháte! No… S Jaromírem nám to už drobně neklapalo.

Snažila jsem se, ale snažení nepatří do citové oblasti. Tam je snaha marná. Přišla jsem s nápadem, že pojedeme na tři měsíce do Ameriky. Jaromír měl kamaráda Andyho v Montrealu, tak jsme nejdřív jeli do Montrealu, pak jsme to měli domluvené u mého bratra v Bostonu, pak u Miloše v New Yorku a tak dál.

Prostě všeobecné nadšení. Po týdnu v Montrealu jsem se s Jaromírem rozešla. Jak to vypadalo, ta chvíle? Scéna jako z filmu? Ani ne. Naprosté ticho. Měli jsme v Montrealu u Andyho svůj pokoj, v něm manželskou postel, já jsem spala na straně u okna a Jaromír u dveří.

Ráno jsem se probudila, dala jsem nohy na zem, sedím na posteli a dívám se z okna. Začínal hezký den. A najednou se za mými zády ozve: Prosím tě, jak se to tváříš? V tu chvíli jsem si řekla: Jano – konec! Pryč! On na tebe nevidí a nelíbí se mu, jak se tváříš.

Bylo to, jako když se říznete a víte, že zůstane jizva. Druhý den jsem byla u bratra v Bostonu. Konec. Po třinácti letech. Bylo vám zle? Drobně jsem se klepala, ale současně musím přiznat, že se dostavil pocit úlevy.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...