Můj čas na kafíčko

Itálie: Karneval v Benátkách

Za každým benátským domem, uličkou či mostem je zajímavý příběh. Romantické Benátky, postavené na vodě, byly bohatou mocností a bývalá vznešenost je na nich znát dodnes. Jednou ze vzpomínek na slávu je velkolepý a světově známý únorový karneval! Skoro až neuvěřitelně zní, že se karneval v Benátkách koná každoročně už od roku 1296.

Soumrak v Benátkách. I gondoly šly spát... Majitelé si jich hledí, jsou nablýskané.

Letos probíhá od 27.1. do 13. 2. Otevírá ho „let anděla“, akrobata letícího od zvonice přes náměstí sv. Marka k tribuně Dóžecího paláce. Pak už je děj karnevalu prostý:  noční hýření, pití, tanec a bujaré veselí v pestrobarevných  kostýmech a krásných maskách. Přísloví praví: „Pod maskou se král stane žebrákem a žebrák králem“. A kromě toho se pod maskou se dají páchat alotria, aniž by je pak člověku přišili. Masku si koupit musíte, je to pak i skvělý suvenýr a každá má svůj charakter. Colombina je elegantní svůdná ženská maska, Arlecchino maska šklebícího se divocha, Zanni je zase hlupák s dlouhým nosem… Kterou si vyberete?

Jedna z menších „uliček“ s kanálem Rio Marin. Podél ho lemují malé domy a potkáte tu i obyčejné Benátčany.

Cestujte pohodlně

Benátky kdysi vydělaly na Mussoliniho diktatuře, plešatý titán sem zavedl kvalitní komunikace, takže do města jezdí přes moře autobusy, létá se sem Airbusy, přístav přijímá trajekty a rychlíky tu staví na nádraží Santa Lucia přímo proti proslulému Canalu Grande, hlavní vodní dopravní tepně Benátek. Esovitý kanál prochází celým městem a lze projet vodním autobusem (podjíždí např. slavný renesanční most Rialto s krámky plnými suvenýrů), ale víc toho uvidíte, když zkusíte jít po nábřežíčku před domy. Není to sice snadné a leckde si musíte zajít mezi domy, ale zato uvidíte krámky a malebné restaurace s výhledem na vodu. Památkou č. 1 je bazilika sv. Marka na stejnojmenném náměstí.

Míří tato slečna na romantickou schůzku?Malé kanály připomínají dobu Giacoma Casanovy...

Co si nenechte ujít

Uvnitř baziliky najdete poklady, které sem Benátčané dovezli roku 1204 z dobyté Konstantinopole. Naproti stojící Dóžecí palác je krásnou ukázkou benátské gotiky, s typickými arkádami, vzbuzujícími dojem krajky. Interiér je úchvatný a skrývá např. největší olejomalbu světa Paradiso (Ráj) od Tintoretta. Umělec ji maloval čtyři roky (1588 až 1592)! Určitě se vyvezte na sto metrů vysokou kostelní věž San Marco Campanile, odkud je rozhled na město i na moře.  Přes vodu po mostě Ponte dell'accademia se dostanete do Muzea Peggy Guggenheim Collection, kde uvidíte obrazy od Picassa, Dalího, Magritta a mnoha dalších slavných malířů. Hlavně ale nepropásněte karnevalový ples!

Slavné náměstí sv. Marka, od kavárny vpravo Dóžecí palác, vlevo bazilika sv. Marka.

Vybrané Benátské lahůdky

Základem benátských pokrmů jsou ryby, ale také rýže či polenta. Zdejší pokrmy z těsta, ať slané či sladké, se od jižnější Itálie liší tím, že jako tuk se používá máslo, nikoli olivový olej. Týká se to jak místní pizzy, tak chleba a vek, z nichž se vyrábějí cicchetti, sedviče na způsob našich chlebíčků. Tradičně se tu jedí marinované sardinky a vůbec pokrmy s dary moře, z nichž musíte určitě ochutnat benátské risotto, jež je zcela jiné než české. Kromě ryb tu najdete i risotto s dýněmi, chřestem nebo čekankou. A právě z této zeleniny tu dělají vynikající saláty (míchané také s tenkými plátky hovězího carpaccia) a grilovaná či dušená jídla, která jsou výtečná, zdravá a zasytí. Asi nepřekvapí velký výběr výborných těstovin a to, že sice seženete plechovkové pivo, ale většinou se tu vše zapíjí červeným vínem. A příjemné je i to, že tu prakticky nelze narazit na špatnou restauraci.
I to napohled malé a staré bufátko vaří výborně!

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
Štítky:

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden