Můj čas na kafíčko

Itálie, země plná skvostů

Když českou kotlinu ještě pokrývaly lesy, v Itálii už se stavěly chrámy a akvadukty a Řím měl už přes milión obyvatel. Proto je Itálie rájem pro milovníky historie a romantiky. Najdete tu antiku, gotiku, renesanci, a k tomu krásnou krajinu, moře a nekonečné pláže.

Slavná fontána Si Trevi na Španělském náměstí, známá z filmu Sladký život.

Řím

Optimální trasa prohlídky začíná u Colossea, starého dva tisíce let, se sousedním Konstantinovým vítězným obloukem, postaveným roku 312 na počest vítězství nad generálem Maxentiem. A když si prohlédnete blízké trosky Fora Romana, vyrazte na Piazza Spagna k fontáně Di Trevi a barokním Španělským schodům. O pár ulic dál na Via Rondello je nejstarší stavba v Římě, chrám Pantheon, odkud prý Romulus vstoupil na nebesa. Přímka vaší chůze míří směrem k Vatikánu. Přejdete středověký Ponte Sant´angelo přes Tiberu a uvidíte Andělský hrad, kdysi sídlo papežů. Směrem vlevo přijdete na velebné Svatopetrské náměstí k dnešnímu sídlu papeže, Apoštolskému paláci.

Neptunova fontána na Piazza della Signoria. O kus dál uvidíte slavného Michelangelova Davida

Florencie

Středobodem Florencie je nedostižná Piazza della Signoria, náměstí s krásnou Neptunovou fontánou z bronzu a mramoru s antickými figurami, symbol námořní moci Florencie. Opodál stojí jezdecká socha Cosima I., vládce Florencie z let 1519-1574, ale především „sochořadí“ před Palazzo Vecchio, florentskou radnicí. V něm se vlevo od vchodu tyčí slavná socha Michelangelova Davida. Směrem k řece je velebná bazilika Santa Croce s bílou fasádou a krásnými freskami od Giotta uvnitř. Jsou tu pohřbeni florentští velikáni, Michelangelo, Galileo, Macchiavelli a další. Úhlavní památkou je však čtyřpatrový most Ponte Vecchio přes řeku Arno, s proslulými zlatnickými krámky.

Vznešeně pluje gondola s turisty kolem chrámu Santa Maria della Salute ve čtvrti Dorsorudo.

Benátky

Esovitý Canal Grande, který prochází celým městem stojícím na vodě, lze projet vodním busem, ale víc toho uvidíte, když půjdete po nábřežíčku. K  hlavním památkám na Náměstí svatého Marka, k bazilice sv. Marka a Dóžecímu paláci dojdete hned. Bazilika sv. Marka je nesmírně zdobná a její základy jsou už z 9. Století a z její věže je nádherný výhled. Dóžecí palác je krásnou ukázkou benátské gotiky a skrývá např. největší olejomalbu světa Paradiso (Ráj) od Tintoretta. O kus dál podjíždí vodní bus vaporetto slavný renesanční most Rialto s krámky plnými suvenýrů. Kousek za ním je Muzeum Peggy Guggenheim, kde uvidíte obrazy od Picassa, Dalího, Magritta a dalších mistrů.

Piazza delle Erbe je prý nejkrásnější náměstí v Itálii.

Verona

Projdete-li jižní veronskou bránou Porta Nuova, dostanete se na dlouhou třídu Corso Porta Nuova, po které dorazíte až na náměstí Piazza Bra. Tam stojí zdejší nejvýznamnější památka – Aréna, do které se dříve vměstnalo až 30 tisíc návštěvníků na gladiátorské zápasy, ale i veřejné popravy, býčí zápasy a nověji na divadelní a operní představení.
Že Romea a Julie byli fikcí vůbec nevadí, i tak zde na ulici Via Cappello se nachází Casa di Giulietta (Juliin dům) s  Juliiným balkonem ze 14. století, který je pěkně zachovalý. Nevynechte úžasný kostel z červených cihel San Fermo.
Srdcem Verony je náměstí Piazza Delle Erbe, vroubené krásnými měšťanskými domy z 13.­ až 17. století.

Možná podlepohleduod Castel Sant'Elmo se říkává: Vidět Neapol a zemřít?

Neapol

Starobylé třímilionové město stojí na severním břehu Neapolského zálivu a jeho panorama na jihu kouzelně doplňuje čas od času pokuřující vrchol sopky Vesuv.
Historické centrum určuje ulice Via Tribunali s nejvýznačnější neapolskou renesanční katedrálou San Gennaro s nádhernou výzdobou a hrobkami neapolských králů. Centrum města je ovšem kostelů a renesančních paláců plné. Zajímavá je třeba kaple San Severo, postavené alchymistou, s tajemnými modely lidských těl. Na Piazza del Plebiscito stojí královský palác a známá Galerie Umberta I. Neapol je obklopena několika hrady a pevnostmi. Od hradu sv. Eliáše (Castel Sant´Elmo) je krásná vyhlídka – a jede sem lanovka.

Pompejské ruiny obklopují krásné parky, příjemnéi v létě k vycházkám.

Pompeje

Co je skryto, přežije. Antické město Pompeje existovalo 700 let a žilo tu asi 20 000 lidí, než je roku 79 zničil popel a plyny blízkého Vesuvu. Po šestnácti stech letech, v roce 1748, bylo místo odkryto od šestimetrové vrstvy popela a nádherně zachovalé zbytky antického města vyšly na světlo. Zaujmou tu zejména nádherně zachovalé fresky a mozaiky na zdech, někdy znázorňující majitele, ale jindy (a velmi často) zobrazující erotické náměty. Velmi dobře se dochovly Jupiterů a Apollónův chrám, sýpky, amfiteátr, lázně… Dojemné memento představují postavy obětí katastrofy, jejichž těla v popelu zkameněla. Podobně zachovalá jsou i blízká městečka Herculaneum, Paestum a Stabie.

.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
Štítky:

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden