Jiří Šlitr Odešel ze svátečního oběda a už se nikdy nevrátil!

O smrti slavného skladatele existuje několik verzí, ale pravdu už nikdo nezjistí!

Složil neuvěřitelné množství písniček, které dodnes nezestárly. A bylo by jich určitě ještě víc, kdyby Jiří Šlitr (+45) neodešel ze světa příliš brzy a tragicky. Dodnes není jasné, zda šlo opravdu o nešťastnou náhodu.

Nedávno to bylo půl století, co předčasně ze světa odešel geniální hudební skladatel Jiří Šlitr (+45), jehož kariéra byla neodmyslitelně spojena s divadlem Semafor. Stalo se tak zřejmě nešťastnou náhodou, i když o jeho smrti kolovaly nejrůznější dohady a dodnes nikdo úplně přesně neví, jak k tragické události došlo.

Také vás může zajímat ...

Právník bez praxe

To, že má v sobě velký talent, dokazoval Jiří Šlitr už v předškolním věku. Maloval a hrál na klavír. Zájem o kreslení v něm probudil tatínek, který ho vyučoval na škole.

Na piano ho zase naučila hrát maminka. Jiří byl samouk, nikdy nechodil do žádné hudební školy. Po maturitě na gymnáziu nastoupil jako úředník do slévárny. Probíhala totiž druhá světová válka a pro budoucího skladatele to bylo řešení, jak se vyhnout pracovnímu nasazení v Německu.

Po válce pak Jiří pokračoval ve studiu: na přání svého otce si vybral práva. Rozhodně ale neměl v úmyslu se někdy právníkem stát. Jakmile úspěšně promoval, předal diplom otci a řekl mu, že si vybral dráhu umělce. Za tímhle cílem si pak také šel, a celkem rychle se mu to dařilo.

Nikdy nebyl zaměstnancem!

Legendární dvojice Jiří Šlitr a Jiří Suchý (88) neměla začátky úplně snadné. Suchý psal texty, Šlitr skládal hudbu, ale řadu textů Suchému vracel s tím, že se nedají zhudebnit.

Naštěstí to nijak neukončilo jejich spolupráci. Společně založili divadlo Semafor, i když Jiří Šlitr se nikdy oficiálně nestal jeho zaměstnancem. Celou tu dobu byl pouze externím spolupracovníkem. Problémy s tím, že by mu scházelo povinné „razítko v občance“, neměl.

Využil totiž svého dalšího talentu a byl členem Svazu výtvarníků, což tehdy stačilo jako důkaz toho, že není příživníkem. Jiří nejprve pouze skládal pro divadlo písničky, ale brzy se objevil i jako herec na jevišti.

Svoji premiéru před diváky si odbyl ve Zlíně, tedy tehdejším Gottwaldově, protože si Jiří Suchý nebyl jistý, jak živé vystoupení jeho kolegy dopadne. Diváci si ale Šlitra oblíbili a za pár let měl dokonce v Semaforu svůj vlastní recitál, kdy se z jeviště v podstatě nehnul.

Utajená dcera

Úspěšný a sympatický skladatel neměl nouzi o přízeň žen. Jednou z těch nejznámějších byla herečka Sylva Daníčková (84). Jejich vztah trval jedenáct let, ale během nich se několikrát rozešli a znovu navázali pouto.

Poměrně málo se ví, že po sobě Jiří Šlitr zanechal i potomka, dceru. Její matkou byla scenáristka Bohumíra Peychlová (84). Na počátku všeho stála náhoda. S Bohumírou se začal náhodně setkávat častěji, než bývalo zvykem. Jiří začal ta setkání počítat. Navrhl, že pokud se uvidí podesáté, něco to znamená a dají si rande.

Trochu tomu napomohl, když po devátém setkání, před delší zahraniční cestou, jen obejde domovní blok a dojde tak k setkání desátému. U Bohumíry to sice neprošlo, ale milostný vztah už byl stejně na obzoru – a nezůstal bez následků.

Jiří se ke svému otcovství oficiálně přihlásil, na druhou stranu ho ale tajil nejen před veřejností, ale i před svými rodiči. Ti se o její existenci dozvěděli až poté, kdy už byl Jiří Šlitr mrtev.

Americký pokus

Jiří dobře věděl, že má i na víc, než jen zůstávat v tehdejším Československu. Se svým neobyčejným talentem by se býval bez problémů uplatnil i v zahraničí. Kromě vrozených schopností byl rovněž pořádným dříčem.

Nedělalo mu problém pracovat třeba i patnáct hodin denně. Svému okolí později, v dobách největší slávy, také dával najevo, že je mu Praha už trochu malá. Tenhle postoj poněkud vadil Jiřímu Suchému, tím spíš, že Jiří Šlitr si skutečně chtěl na vlastní kůži vyzkoušet, jestli prorazí za hranicemi.

Vybral si Spojené státy americké a strávil tam půl roku. Nějak výrazněji se tam prosadit se mu ale nepodařilo a tak se vrátil zpátky. Další pokus se pak už bohužel nikdy nekonal.

Na klepání nikdo neotvíral

O okolnostech smrti Jiřího Šlitra existuje více verzí. Stalo se to v době vánočních svátků roku 1969. Tehdy pozval skladatel několik svých známých na sváteční oběd. Během něho odešel s tím, že si jde něco zařídit.

Zpátky se ale už nikdy nevrátil. To samozřejmě hosty zneklidnilo a začali Jiřího hledat. Našli ho v jeho ateliéru na Václavském náměstí – na stopu je dovedlo auto, zaparkované nedaleko. Na klepání a bouchání na dveře nikdo neotevíral. Uvnitř pak byl nalezen skladatel mrtvý. Nebyl sám.

V jeho náruči s ním zemřela i mladičká, teprve osmnáctiletá milenka Jitka. Netrpěli, zemřeli nejspíš ve spánku. Příčinou tragédie byla technická závada na starých plynových kamnech. Milenci zemřeli na otravu svítiplynem. Bylo ale vysvětlení opravdu tak jednoduché?

Co se tenkrát vlastně stalo?

Kromě nešťastné náhody se spekulovalo také o tom, že milenecký pár spáchal společně sebevraždu. Mohl k ní mít někdo z dvojice důvody? Rok 1969 byl stále společensky problematický, doznívaly dramatické události z roku předchozího, ze kterých měl slavný skladatel deprese.

Jiří Suchý prý přemýšlel o emigraci, což by znamenalo konec Semaforu. Kdyby se ale býval Šlitr rozhodl zemřít, nebral by na onen svět i mladou milenku. Další verzí pak byla možná spolupráce Jitky se Státní bezpečností. Často navštěvovala divadlo Semafor a její otec údajně stál za vyhazovem režiséra Miloše Formana (+86) z divadla Laterna Magika.

Padaly úvahy, že Jitka mohla chtít Jiřího odstranit a stala se obětí svého vlastního plánu. Hudebník Ferdinand Havlík (+85) zase přišel s variantou, že zabít se chtěla právě Jitka a vzala svého milence s sebou. To, co se opravdu v onen druhý svátek vánoční v ateliéru uprostřed Prahy skutečně stalo, už ale nikdy nikdo nezjistí.

Komu vděčíme za spojení Šlitra se Suchým?

Za to, že se dala dohromady dvojice Suchý-Šlitr, můžeme vděčit Miroslavu Horníčkovi (+84). Právě on je navzájem seznámil, aniž by v tu chvíli tušil, kolik nestárnoucích písniček jeho přátelé dohromady vytvoří.

Jiřího Šlitra znal Horníček jako člena dixielandu z Rychnova nad Kněžnou a ze společné následné spolupráce. Vymyslel mu přezdívku Doktor Klavír, podle jeho právnického diplomu. Zavedl Jiřího do klubu Reduta, kde Suchý zpíval, a dvojice byla na světě!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...