K Jitce Zelenkové se její osudový muž choval drsně a bezohledně!

„Naučila jsem se nic nechtít, byla jsem ta druhá a byla jsem jí ráda. Ale měl vedle mě ještě jiné.“

Ve své kariéře se Jitka Zelenková (69) dostala hodně vysoko a její písničky zpříjemňují posluchačům život dodnes. Co se týká vztahů, tam se jí nepodařilo dosáhnout toho, co chtěla, ale ničeho nelituje.

Vzpomínky na dětství má Jitka Zelenková (69) hodně spojené se svojí babičkou a dědečkem. Tam totiž přebývala v předškolním věku, poté, co rodiče dali přednost rozběhnuté divadelní kariéře v jednom pražském divadle. Poté si Jitku vzali k sobě, což ji dost ranilo. V duchu stále vidí, jak babička plakala, když si otec s matkou pro Jitku jednoho večera přijeli.

Také vás může zajímat ...

„Dodnes cítím dluh k tomu, co se tehdy odehrálo,“ konstatovala zpěvačka.

Divoká léta dospívání

Život s rodiči nebyl příliš komfortní. Maminka se věnovala hlavně divadlu a tak doma nevařila. Zažívala také na vlastní oči to, jak se rodiče hádají. Prožila si divokou pubertu, kdy bydlela u otce v Poděbradech a ten si s ní nevěděl moc rady. Měla tehdy neomluvené hodiny ve škole, které jí vynesly trojku z chování, a dokonce se toulala po nocích.

V době dospívání se rovněž málem stala obětí své vlastní hlouposti. Skočila tehdy do řeky Labe a ocitla se ve víru, který se nacházel pod vodní elektrárnou. Vyrazila si dech a málem se utopila. Z vody jí naštěstí vylovili včas. V sedmnácti letech se pak začala úspěšně rozvíjet její hudební kariéra. Ještě než odmaturovala, zahrála si ve filmu a vystupovala v pražském divadle Rokoko.

Natočila první písničky s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu. A pak se v roce 1973 setkala s Ladislavem Štaidlem (74), který výrazně ovlivnil její život. Jednalo se nejprve o setkání pracovní. Ladislav tehdy společně s Karlem Gottem (+80) hledal zpěvačky, které by Zlatého slavíka doprovázely, ale byly schopné zazpívat i samostatně.

A v Jitce objevili přesně to, co potřebovali.

Věděla, že má i další ženy!

Hned na prvních zkouškách se ukázalo, že Jitka dokáže vystupovat i samostatně, což se později potvrdilo. Následovalo čtrnáct skvělých let vystupování s Karlem Gottem, se kterým se i spřátelila. Dostala se díky tomu i za železnou oponu. Ačkoliv se jednalo o dlouhá turné a tvrdou práci, vzpomínala na tuhle dobu vždycky ráda. Velká změna ale nastala i v jejím soukromí.

Zamilovala se totiž do Ladislava Štaidla, který se stal jejím osudovým mužem. Hudebník a skladatel byl ale ženatý a nehodlal na tom nic měnit. Jedenáct let byla Jitka jeho věrnou milenkou. Věděla přitom, že kromě ní se v jeho posteli objevují zástupy dalších žen. „Naučila jsem se nic nechtít, byla jsem ta druhá a byla jsem jí ráda. Ale i vedle mne měl ještě jiné.

Vlastně jsem se zraňovala,“ přiznala. Její láska byla trvalá, i když marná a bez perspektivy. Jitka z ní ale vytěžila své nejkrásnější písničky. Našla vhodného textaře v Eduardu Pergnerovi (+65), který tehdy psal pod pseudonymem Boris Janíček.

Ten v milostných baladách přesně vyjádřil Jitčiny pocity lásky i smutku.

Vzdala se možnosti být matkou

Byly chvíle, kdy se ve vztahu s Ladislavem cítila Jitka ponížená. „Láďa byl velmi drsný chlapík a občas se choval dost ošklivě,“ vzpomínala. Protože všechnu svoji pozornost zaměřila na vztah s ním, vzdala se tak v podstatě možnosti stát se matkou. Svobodnou maminkou být určitě nechtěla, trvala na tom, že pokud by měla mít dítě, tak jedině v klasickém rodinném modelu.

Ten ale bohužel s Ladislavem nepřicházel v úvahu. Řadu let poté, co jejich vztah skončil, vstoupil do Jitčina života ještě další muž, jeden krkonošský horal. Ten se kvůli zpěvačce dokonce přestěhoval do Prahy, ale změnu prostředí nakonec neunesl.

Po sedmi letech tak z lásky zůstalo jen kamarádství – a Jitce jako hlavní životní úspěch její skvělá kariéra.

V posteli mu vykala a měla z jejich vztahu výčitky!

Zní to možná neuvěřitelně, ale po celou dobu jejich mileneckého vztahu Jitka Zelenková svému idolu Ladislavu Štaidlovi vykala, a to prý i v posteli. Ačkoliv on sám na ni žádné ohledy nebral a jak sám později přiznal, na toto životní období není moc pyšný, Jitka měla neustále výčitky. „Moje láska nebyla posvěcena žádným štěstím, naopak byla na úkor jeho ženy,“ přiznala.

„Ale co jsem měla dělat, když jsem byla šíleně zamilovaná?

Moje city byly silnější.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...