Když děti začnou žárlit

Také vás někdy děsí výbuch hněvu vašich dětí, či vnoučat? A tak jim ustoupíte, jen aby byl v rodině klid? Je důležité stanovit si jasné hranice. Umíte to?

Není dobré, když se život rodičů a prarodičů podřizuje dětem. Je důležité stanovit si pravidla. Ti, kteří v sobě nemají zpracované emoce ohrožení a žárlivosti z dětství, se s nimi znovu setkávají v partnerském vztahu nebo prostřednictvím dětí a vnoučat.

Také vás může zajímat ...

Když chválíte jedno dítě před druhým a druhému vyčítáte, vyvolává to v něm pocity méněcennosti. Dítě se stáhne do sebe a nechce o svých pocitech mluvit. Tím popírá to, co cítí a potlačenou žárlivost si v sobě nese dál.

Pravidla jako zdroj bezpečí Takové dítě se pak neustále srovnává s dalšími po celý život. Je pro ně důležité vědět, kde je v rodině jejich místo a jaké jsou vzájemné vztahy mezi rodiči, prarodiči, i sourozenci.

Rodinná pravidla jsou pro něj zdrojem bezpečí. Je důležité ukázat dítěti, že se s vlastními pocity u m í m e vypořádat a že ani ono se nemusí bát svého citového života a nemusí prožívat strach z ohrožení.

Tak z něj bude vyrůstat člověk se zdravým uvědoměním si sebe sama a svého místa v rodině i ve světě. Mluvit o pocitech je důležité Je důležité ptát se dítěte na to, jak se cítí, co prožilo a prožívá a jak věci, které se kolem něho dějí, vlastně vnímá.

Jen tím, když s ním budete mluvit otevřeně, vytvoříte bezpečné prostředí pro jeho zdravý vývoj. Tímto přístupem můžete předejít různým negativním projevům, které se prokážou, když se dítě cítí nejisté. Např.

noční pomočování, ekzémy, vzdorovitost, odmítání, nemluvnost, či pověstné dětské záchvaty vzteku. Prostě a jednoduše: Ukažte dítěti, že všechny emoce jsou v pořádku. Ať v sobě nic nepotlačuje.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

reklama