Když ledviny volají o pomoc!

U někoho se může jednat pouze o mírné problémy, ale u jiných lidí už může jít o velmi vážné, nebo dokonce dramatické a nebezpečné zdravotní komplikace.

Nejohroženější skupinou, které hrozí onemocnění ledvin, jsou většinou diabetici, ale často se jedná i o nemocné s vysokým krevním tlakem. Pokud totiž tito lidé nemají svou chorobu plně pod kontrolou, dochází u nich rychleji k poškozování jemných cév a vlásečnic, včetně těch v ledvinách. I když jsou ledviny velké jen jako pěst, zvládnou za den přefiltrovat zhruba 150 litrů krve.

Z ní oddělí všechny škodliviny a odpadní látky, a vyloučí je močí (asi 1,5 litru za den) z těla ven.

Právě tuto funkci ledvin dokáže narušit horší prokrvení ledvinových klubíček, v nichž dochází k filtraci odpadních látek.

Také vás může zajímat ...

Kolaps bez varování

Problémy s ledvinami jsou záludné hlavně tím, že se vleklé onemocnění nemusí dlouho projevovat. Můžete tak ztratit až 90 % přirozené kapacity ledvin, aniž by se u vás projevily nějaké výrazné příznaky nebo bolest. A až 40 % pacientů se dostane k odborníkovi až teprve po jejich kolapsu, který nastane náhle a bez varování.

Ale nepravidelné močení a zvlášť časté v noci nejsou ještě jednoznačným důsledkem problémů.

Mohou signalizovat i jiné zdravotní potíže.

Při trvajících obtížích jděte k lékaři.
Při trvajících obtížích jděte k lékaři.

Kdo se má bát?

Praktický lékař zjistí jednoduchým vyšetřením bílkoviny v moči, případně hladinu kreatininu v krvi. Vyšetření hradí zdravotní pojišťovny i jako preventivní, a to jednou za dva roky. Stačí zajít za praktikem a nechat si ho udělat. Určitě by ho měli podstoupit diabetici a hypertonici, dále kuřáci, lidé obézní, stejně jako lidé, žijící ve stresu.

Rizikový je také věk mezi 50–70 roky, nadměrné solení, nedostatek pohybu, přemíra tučných jídel a cukru, ale i nadužívání léků proti bolesti.

Pokud se u vás sečte hned několik z uvedených rizik, měli byste navštívit svého praktického lékaře kvůli vyšetření co nejdříve.

Pijte vodu. S mírou!

Nejlepší prevencí proti potížím s ledvinami je, že budete dostatečně pít. Bohužel to neplatí vždy. Zvýšený příjem tekutin bývá užitečný jen u některých chorob ledvin, třeba u opakujících se infekcí močových cest nebo když trpíte močovými kameny. V jiných případech může být nadměrné pití nebezpečné. Třeba u pacientů, kterým poškodila ledviny cukrovka.

U těch často ledviny nedokážou vyloučit přebytečnou vodu a její nadbytek v těle se pak projevuje velkými otoky nebo dušností.

Infekce močových cest jako předehra

Riziko představují také různé infekce močových cest. Ty se často opakují zejména u žen. Močová trubice ženy totiž sousedí s pochvou a konečníkem, odkud se snadno přenášejí různé bakterie. A pokud vyvolají infekci, hrozí, že se dostane až do ledvin, kde může způsobit jejich selhání. Proto byste měla hodně pít, často chodit „na malou“ a dávat si pozor na prochladnutí.

Pravděpodobnost nákazy zvyšují i únava, stres, různé virózy, ale i nevyspání snižující vaši imunitu. Při pálení, řezání či bolesti při močení je třeba zajít za praktickým lékařem.

Na prevenci by kromě žen měli hodně dbát i diabetici, kteří mají také větší sklon k těmto infekcím.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...