Kvůli nečekané popularitě se Stanislavu Hložkovi rozpadlo jeho první manželství!

S první ženou se navzájem absolutně odcizili a přestali si rozumět!

Stal se hvězdou skoro ze dne na den a své nejúspěšnější období si prožil v první polovině 80. let. Zpěvák Stanislav Hložek (64) si tehdy vybudoval tak silnou popularitu, že mu vydržela až dodnes.

Narodil se v Kroměříži a jak je známo, na Moravě se hodně zpívá. Rodina Stanislava Hložka (64) v tomto směru nebyla výjimkou a sám Standa v sobě měl prý lásku k hudbě už od kolébky. Neznamenalo to ovšem, že se jí bude chtít věnovat profesionálně. Na rozdíl od mnoha svých budoucích kolegů vůbec neuvažoval o tom, že by šel na konzervatoř.

Také vás může zajímat ...

Otec byl stavebním projektantem a Standa se rozhodl jít v jeho stopách.

Vystudoval střední průmyslovou školu a ještě před maturitou přišla i změna v jeho osobním životě: oženil se.

V první polovině 80. let po nich dívky šílely!

Nejprve zpíval bez Kotvalda

Do oblasti kultury zamířil Stanislav později, když začal pracovat jako redaktor ve zlínském rozhlase (tehdy to byl ještě Gottwaldov). Tehdy už koketoval i se zpíváním a zúčastnil se soutěže Intertalent. Skončil tam druhý a upoutal na sebe pozornost. Kapelník Karel Vágner (76) a zpěvačka Hana Zagorová (72) mu nabídli, aby s nimi vystupoval.

Absolvoval třicet koncertů, tehdy ještě bez svého budoucího parťáka u mikrofonu Petra Kotvalda (59). Pak musel jít na vojnu. Ani tam Stanislav nezahálel a stal se účastníkem soutěže Zlatý palcát. A znovu se setkal s Hanou Zagorovou. Tentokrát to ale byla osudová náhoda, protože legendární zpěvačka a Zlatá slavice k sobě právě hledala nějaké dva mladíky, kteří by ji na pódiu doprovázeli.

Stanislav byl vytipován jako jeden z nich. Tím druhým měl být původně jiný zpěvák, nakonec ale volba padla na Petra Kotvalda. Oba kluci se do té doby vůbec neznali. Měli spolu pro televizního Silvestra nazpívat po boku Hanky písničku Diskohrátky. Poprvé se viděli právě až v televizní šatně. „Byl jsem nervózní jako hrom,“ přiznal Stanislav.

„A Petr byl v hrozném zmatku, nikdy to neslyšel a dneska tvrdí, že jsem mu vlastně vůbec nic nevysvětlil.“

Matyáše má se svojí druhou manželkou.

Na text čekali na schodech!

Nejprve byli, jak to Standa sám vyjádřil, u Hany Zagorové s Petrem jako „křoví“. „Tehdy tam ještě zpíval Petr Rezek (76), který oznámil, že končí. Karel Vágner nás rovnou postavil před hotovou věc, že musíme zpívat s Hankou,“ vzpomínal Stanislav. „Samozřejmě šlo o hodně převzatých věcí. Až později jsme se propracovali k vlastnímu úspěchu.“ Všechno se zlomilo jednou jedinou písničkou.

Ta se jmenovala Holky z naší školky. Úspěch skladby nikdo nečekal, a nejméně ze všech asi Standa s Petrem. „Když se řekne Holky z naší školky, vždycky se mi vybaví, jak sedíme s Petrem na schodech před bytem textaře Pavla Žáka (77) a čekáme, až dopíše text,“ vybavil si po letech. Čekání trvalo dlouhé dvě hodiny.

„Když nás Pavel pozval konečně dovnitř, měl v bytě neuvěřitelný pracovní nepořádek a plno rozházených knih. Z těch vybíral nejrůznější jména, která by se mu rýmem hodila,“ uvedl Stanislav. Písnička se stala superhitem, ale nějaké ty výčitky přece jen přišly. Dívky, které v jejím textu nenašly svá jména, zpěvákům vyčítaly, že na ně zapomněli.

Vymysleli jim proto dárek – Vánoční holky ze školky.

Ke dvaadvaceti křestním jménům z původní písničky tak přibylo dalších šestadvacet.

Spolutvůrce jeho úspěchu.

Rozpad dvojice přišel nečekaně!

Ukázalo se, že Stanislav a Petr mají na to, aby vystupovali jako úspěšná dvojice. Následovaly další slavné písničky jako V pohodě, Bílá královna nebo Můj čas ze seriálu Sanitka, kterou nazpívali společně s Hanou Zagorovou. Popularita, která přišla, měla ale i své negativní následky: Standovi se rozpadlo první manželství. Doma si ho moc neužili a jeho žena odmítla jít za ním do Prahy.

„Absolutně jsme se odcizili a přestali jsme si rozumět,“ připustil Stanislav. „Myslím, že s ohledem na slávu a popularitu i práci, kterou chce člověk dělat, by se neměl asi tak brzy ženit. Rodina to pak logicky odnese.“ Na hektickou dobu zpěvák později vzpomínal: „Žili jsme strašně rychle, do toho ta sláva, kterou jsme si ani pořádně neuvědomovali.

“ Společně s Petrem trávili 320 dnů v roce. Museli čelit i pomluvám ohledně své sexuální orientaci. Tohle tempo se více podepsalo na Petrovi, který se rozhodl vyskočit z rozjetého vlaku a jít si svojí samostatnou cestou. Byl to pro Standu šok, blesk z čistého nebe. Věděl sice, že jeho kolega není spokojený, ale tenhle krok nečekal.

„Dva měsíce předtím jsme byli v Rusku, kde jsme si večer sedli a cítili jsme, že by to chtělo nějakou změnu,“ přiblížil, jak k tomu došlo. „Myslel jsem, že bychom se třeba posunuli žánrově malinko jinam. Pak z ničeho nic přišla rána, řekli mi, že Petr odchází. On sám mi to neřekl.

Bylo to tiché mlčení před bouří.“

Doba té největší slávy trvala asi tak pět let.

Smazali jejich písničky!

Stanislava samozřejmě hodně mrzelo, že se dvojice rozpadla. On sám zůstal u Hany Zagorové, koncerty pokračovaly, ale bylo jasné, že Petr Kotvald u toho chyběl. Se Standou to pak šlo v kariéře i v osobním životě tak trochu nahoru a dolů. Stal se mimo jiné moderátorem pořadu pro děti a mládež s názvem Vega. Jednou týdně tak vystupoval na obrazovce živě.

„Scénář jsem mnohdy dostal až při průchodu vrátnicí do studia. Byly to nervy,“ vzpomínal Standa. „Kvůli obřím světlům bylo navíc studio během půl minuty přetopené. Většinou jsem nosil kraťasy, které nebyly pod stolem při vysílání vidět, jinak bych se upekl. Často hrozilo, že pokud přijede státní návštěva, budeme muset okamžitě přerušit vysílání.

K tomu naštěstí nikdy nedošlo.“ Přišel rok 1989 a zpěváci, kteří si do té doby užívali popularitu, byli odstrkováni na vedlejší kolej. „Začali nám říkat: vy už jste byli slavní dost, teď musí být slavný někdo jiný,“ popisoval Stanislav tehdejší situaci. „Bylo to, jako kdyby mi dal někdo ránu pěstí. Mrzelo mě to.

Dokonce i v našem největším rozhlase nám vymazali naše nahrávky.“

V televizní pohádce Plaváček.

Idol je už dědečkem

Ačkoliv ho dál živila hlavně hudba, začal Stanislav studovat i žurnalistiku na Fakultě sociálních věd. V té době si našel také druhou životní partnerku, produkční z jedné agentury. „Nabídla mi nějakou práci po telefonu a byla strašně milá a příjemná,“ prozradil zpěvák. „Říkal jsem si, to musí být nádherná ženská, když má tak pěkný hlas.

“ Vzali se a čekali spolu dítě, ale postihla je bohužel tragédie. „To miminko nám prostě odešlo a byla to obrovská rána pro oba,“ uvedl Stanislav v televizním pořadu. Později se jim narodil syn Matyáš (25). „Nastalo velké uklidnění celé situace,“ konstatoval zpěvák. „To bylo naše kotě, které jsme si oprašovali.“ S Petrem Kotvaldem se po letech smířil a dokonce spolu i vystupovali.

I když ale zpíval Stanislav sám, chtěli po něm jejich společné písničky. „Dlouho jsem se tomu bránil, ale pak jsem si uvědomil, že jsou to vlastně také moje skladby, a tak zazpívám klidně i Bílou královnu,“ připustil. Dnes je někdejší idol dívek už několikanásobným dědečkem a vnoučatům pouští své písničky, když usínají.

„Jsem za to moc rád, to je přece paráda,“ konstatoval.

Zjistili mu nemoc, které se už nezbaví!

S přibývajícím věkem se musel Stanislav Hložek vyrovnat s jedním zdravotním problémem, a tím je cukrovka. Zjistili mu ji náhodou. „Doprovázel jsem manželku k lékaři, tak mě přemluvila, abych si zašel také na preventivní prohlídku,“ uvedl. „Naštěstí lékař tu nemoc našel v začátku, takže beru jen jeden prášek denně.

Příčinou cukrovky byla moje práce, kdy jsem se nestravoval pravidelně, ale i stres.

Nesmím se teď rozčilovat, aby se ta nemoc dál nerozjela.“

Syn Matyáš dal o sobě vědět!

Z jeho syna se předloni stal Muž roku!

Na svého syna Matyáše z druhého manželství může být Stanislav právem hrdý. Dělá osobního trenéra a před dvěma lety získal dokonce titul Muž roku. Zpěvák ho přišel podpořit osobně do finálového kola a pak jen zářil. „Je to úspěch,“ prohlásil. „Když jsem Matyáše viděl na molu, moc mu to slušelo. Byl jsem na něj hodně pyšný. Ještě teď to rozdýchávám.“ V televizním pořadu pak prozradil, že jeho syn byl odmalička veden k tomu, aby dělal vše, protože osud si ho potom někam zařadí – takže třeba tancoval, hrál hokej a fotbal nebo se učil na klavír.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...