Láska k počítačům přivedla Melindu Gates do náruče nejbohatšího muže!

Jmenuje se William Henry Gates III, ale svět ho zná jako Billa Gatese (60), zakladatele Microsoftu a nejbohatšího člověka planety. Oženil se až před čtyřícítkou a po sňatku s Melindou (52), která v jeho firmě pracovala, se mu život změnil.

Bill Gates bývá pravidelně vyhlašován časopisem Forbes nejbohatším člověkem planety. I muži se závratným majetkem v hodnotě několika desítek miliard dolarů ale mají potřebu citu a vztahů. Bill je už přes dvacet let ženatý a má tři děti. A přiznal, že manželství mu změnilo život.

Pomáhají řešit chudobu ve světě.
Pomáhají řešit chudobu ve světě.

První kšeft za čtyři tisíce

V devatenácti letech založil budoucí miliardář firmu Microsoft. Psal se rok 1975 a Bill už měl s počítači zkušenosti; tehdy ale byl tenhle obor teprve, jak se říká, v plenkách. Bavilo ho programování a společně s kamarádem vytvořili jednoduchý program na tvorbu školního rozvrhu. Jejich odměna činila přes čtyři tisíce dolarů, což byla tenkrát docela slušná suma.

Také vás může zajímat ...

Bill šel potom studovat na Harvardskou univerzitu, ale posedlost počítači zvítězila a ve třetím ročníku školu opustil. Z Microsoftu se mu postupně podařilo vybudovat nejvýznamnější firmu v oblasti počítačových služeb na světě. Jeho bohatství závratně rostlo. Byl ke svým zaměstnancům velmi náročný, až fanatický a bezohledný.

Všechno se ale změnilo, když poznal svoji budoucí ženu.

Zážitky z mládí.
Zážitky z mládí.

Brali se na Havaji

Melinda vyrostla v obyčejné rodině v Texasu. Měla tři sourozence. O počítače se začala zajímat v době dospívání, kdy jí otec koupil jeden z prvních počítačů Apple, které se objevily na trhu. Získala bakalářský titul v oboru počítačových věd. Přestěhovala se do Seattlu a nastoupila do Microsoftu s tím, že by se chtěla podílet na vývoji některého programu.

S Billem se seznámila na tiskové konferenci Microsoftu v New Yorku v roce 1987. O ruku ji požádal v roce 1993 v miliardářském stylu: jednu neděli po cestě domů z Palm Springs nechal přistát soukromé letadlo ve státě Omaha. Tam na dvojici čekal další známý miliardář Warren Buffett (86), který zařídil, že pro ně otevřeli klenotnictví a pomohl jim vybrat prstýnky.

Vzali se první den roku 1994 na havajském ostrově Lanai. Ještě před svatbou napsala Billova matka Mary (+64) své nastávající snaše dopis, ve kterém mimo jiné uvedla: „Od těch, kterým je mnoho dáno, se také mnoho očekává.“ Téhož roku zemřela.

Na návrh Melindy založili manželé Gatesovi nadaci, která nesla jméno zesnulé tchyně.

Jeho rádce Warren Buffett.
Jeho rádce Warren Buffett.

Děti zdědí jen část

Vzor pro své manželství hledal Bill u svých rodičů. „Viděl jsem model, ve kterém opravdu vždy komunikovali a dělali věci společně. Byli něco jako tým a já jsem chtěl to kouzlo přenést dál.“ A dařilo se mu to. Pět let po svatbě přiznal, že má nyní mnohem vyváženější život než předtím a že ve spoustě ohledů zmoudřel.

Páru se postupně narodily tři děti: dcery Jennifer (20) a Phoebe (14) a syn Rory (17). Leckdo by jim mohl závidět, protože teoreticky by celý život nemuseli díky financím svých rodičů pracovat. Bill a Melinda chtějí ale většinu svého majetku rozdat ještě předtím, než zemřou. Své děti mají samozřejmě v úmyslu zabezpečit, ovšem nechtějí je vystavit břemenu nadměrného bohatství.

Proto každému z nich odkážou „pouhých“ deset milionů dolarů. Melinda prohlásila: „Myslím, že je velmi důležité, abychom dětem vštípili, že nezáleží na jejich jménu, ale na tom, že mají být samy sebou. Snažili jsme se pro ně vytvořit co nejvíce normální prostředí.

“ Jak známo, vydávají manželé Gatesovi spoustu peněz na charitu; poté, co Bill v roce 2008 rezignoval na výkonné funkce v Microsoftu. Jejich nadace financuje mimo jiné boj proti dětské obrně, proti AIDS a chudobě v zaostalejších zemích. V roce 2005 byli vyhlášeni časopisem TIME osobnostmi roku.

Dokazují, že i ti nejbohatší lidé na planetě mohou mít svá srdce otevřená celému světu.

Jejich děti jednou miliardy dědit nebudou!
Jejich děti jednou miliardy dědit nebudou!

Nádobí si umývá sám!

I když si mohou koupit v podstatě kdykoliv cokoliv, neobklopují se Bill a Melinda přehnaným luxusem. V jednom rozhovoru miliardář dokonce přiznal, že nádobí umývá doma sám. Co se týká jídla nebo oblečení, spokojí se se základními požadavky, vybíravý je jen ohledně bot.

Společně s Melindou chodí na dlouhé procházky po okolí, během kterých probírají, na jaké z palčivých problémů současného lidstva půjdou další miliony z jejich závratného bohatství.

Romantika přetrvala.
Romantika přetrvala.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...