Lék na vztek? Objímejte se!

Když se s někým obejmete, otvíráte své srdce a necháte do něj vstoupit toho druhého.

Umíte si představit, že něco tak něžného, jako je vroucí objetí, buduje nejen důvěru a pocit bezpečí, ale má vliv také na vaše zdraví a prožívání emocí? Časté objímání, hlazení a doteky mají obrovský vliv váš pocit spokojenosti v životě…

Všechno začíná u oxytocinu

Také vás může zajímat ...

Oxytocin je hormon, díky kterému vaše srdce ihned roztaje, když vidíte štěňata nebo miminka. Vzhledem k tomu, že je přirozeně vylučován v mozku v reakci na dotek, je také nazýván „hormon lásky nebo mazlení“.

Je také uvolňován do organismu při reakci na dotek. Mezi takové doteky patří objetí, držení za ruce, masáže či mazlení se s vašimi chlupatými miláčky. Síla doteku přesahuje rámec objetí.

Objetí vyléčí srdce

Když se v těle uvolní oxytocin, snižuje tři věci, což je přínosné pro vaše srdce: hladinu kortizolu, tepovou frekvenci a krevní
tlak. Vřelý kontakt, který zahrnuje objetí s milovaným partnerem, může významně přispět ke snížení stresu a potlačení úzkosti.

Oxytocin, který je uvolněn po objetí a který inspiruje pozitivní myšlení, umožňuje mít optimistický postoj k životu a otevřenější pohled na svět.

Harmonie díky dotekům

Pravidelné objímání přispívá ke stavu vnitřní blaženosti, což je stav hlubokého vnitřního klidu, navzdory tomu, co se děje kolem vás. Platí zde jednoduchý zákon: Čím uvolněnější vaše tělo je, tím lépe reagujete na psychickou zátěž.

Více objetí, mazlení a dotýkání proto pomáhá ke stavu vnitřní spokojenosti a tak zajišťuje delší a zdravější život. To může změnit vaše fyzické a emocionální reakce na prožívaný stres.

Cítíte krásný pocit bezpečí

Když se vzájemně objímáme, zvyšuje se náš hluboký vnitřní pocit bezpečí a také přesvědčení o našem správném místě ve světě.
Tím i naše imunitní systémy vzájemně spolupracují mezi sebou. Už jste zažila, že nachlazení přišlo bez příčiny?

Mohlo to být reakcí vašeho imunitního systému, který se cítil něčím ohrožen. To souvisí s tím, že objetí pomáhá změnit způsob, jakým vaše tělo zpracovává napětí. Dostatek doteků přirozeně posiluje imunitní systém, který vás tak chrání před nemocemi. Takže dopučujeme: objímejte se, jak to je možné.

Sametový hlas je stejně hojivý

Něžná, mazlivá slova uklidňují nervy a také stimulují hormon oxytocin. Hlas maminky má podobný účinek jako objetí, a to i když
nestojí maminka poblíž. Emocionální spojení máme nejen s dětmi, ale i zvířaty.

Pokud máte domácího mazlíčka, znáte příjemný pocit radosti z předení nebo tulení, když jste zvíře objala či na něj mluvila milým hlasem. Takto jde o dvojí uvolnění oxytocinu – u vás i u zvířete.

Domácí mazlíček vám pohladí duši

Pokud zrovna doma u sebe nemáte partnera, dítě nebo vnouče, s kterým byste se mohla pravidelně objímat, váš zvířecí miláček ho skvěle zastoupí. Vzájemný vztah mezi člověkem a zvířetem je velmi důležitý pro zdraví i pohodu každého z nás.

Milované zvíře ve vaší náruči vyvolává stavy blízkosti, náklonnosti, pocitů lásky, fyzické souhry a dalších velmi důležitých emocí.

Potřebujete někdo obejmout?

Co si myslíte vy o zdravotních přínosech objetí? Nebo o držení se za ruce, vlivu příjemného hlasu, mazlení či masáži? I krátkých 10 sekund objetí každý den může zvýšit hladinu oxytocinu a tím účinně působit proti účinkům stresových hormonů.

To souvisí se zdravím vašeho srdce, stupněm únavy, množstvím stresu i s celkovým postojem k životu. To všechno má obrovský vliv na váš pocit vnitřní síly, pohody a spokojenosti v životě.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...