Míla Myslíková – Dokonalé filmové matce osud dítě nedopřál

Jestliže se hledala do filmu představitelka matky, byla pro režiséry první volbou. Diváci jí tu roli věřili. Ať pod svá ochranná křídla schovala Štěpánka z Básníků nebo dav Holek z porcelánu.

Když se malé Bohumily Myslíkové ve škole v rodné Třebíči zeptali, čím by jednou chtěla být, odpověděla, že… Určitě si myslíte, že slavnou herečkou. Ale kdepak. Tahle věčně oplácaná dívka měla úplně jiné plány. Chtěla se stát spisovatelkou a chrlit jeden slavný román za druhým.

Také vás může zajímat ...

Jenže když se po střední škole rozhodovala, co dál, neměla ještě dostatek látky ani zkušeností, aby mohla napsat byť jen prvotinu. A protože léta pomáhala mamince v rodinné půjčovně kostýmů, řekla si, proč nezkusit divadlo? A tak zamířila do Brna na Janáčkovu akademii múzických umění. A povedlo se!

Přijali ji.

Po boku Vlasty Buriana

Po skončení studií v moravské metropoli nějakou dobu zůstala. Své první životní angažmá totiž získala v tamním Divadle bratří Mrštíků. Ještě rychleji se sympatická herečka zabydlela na filmovém plátně. Dalo by se říct, že to bylo její životní štěstí, protože jak sama později přiznala, svět pohyblivých obrázků jí byl daleko bližší, než ten divadelní. „Natáčení jsem prostě ze srdce milovala.

Dokonce jsem kvůli němu jednou utekla i z divadelní zkoušky,“ přiznala kdysi. A sudičky ji v tomhle zůstaly nakloněny. Jednou pro ni přichystaly filmovou premiéru, o níž by většina hereček a herců jen mohla snít. Ve svých 21 letech si totiž zahrála po boku legendárního Vlasty Buriana (†70) ve snímku Nejlepší člověk.

Kdyby se v té době u nás rozdávali Čeští lvi za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli, musela by si pro ně doma nechat vytvořit speciální vitrínu. Režiséři ji s neskonalou radostí obsazovali především do vedlejších rolí. Pravdou je, že si na svůj úděl nikdy nestěžovala.

Proč taky, když se svým výkonem postarala o to, že její postavy sice původně asi nebyly hlavní, ale nakonec byly ze všech nejvýraznější. Inu, jak se říká, není malých rolí!

Stačí připomenout její věčně nespokojenou lázeňskou Kateřinu v Rozmarném létě, či Světlušku Janíkovou – laskavou šéfovou, která měla na krku tlupu rozdováděných slečen ve filmu Holky z porcelánu.

Panovačné ženy ji bavily

V komedii Jak utopit doktora Mráčka si zahrála panovačnou vládkyni světa vodníků Wassermannovou. Role generálů v ženských sukních měla Míla Myslíková moc ráda, i když jich dostala poskrovnu. Není bez zajímavosti, že roli korpulentní vodnice měla původně hrát Helena Růžičková (†67). Ta však v té době byla u režimu v nemilosti, a tak ji nahradila politicky neutrálnější Myslíková.

Ke stejné výměně mělo dojít i v případě lidsky silného seriálu Vlak dětství a naděje. Důvodem tenkrát byly zdravotní potíže Heleny Růžičkové. Režisér Karel Kachyňa (†79) ale s přeobsazením zásadně nesouhlasil. A tak se čekalo, až se Růžičková vykurýruje. V úspěšné komedii Marečku, podejte mi pero!

zase brilantně zahrála manželku Jiřího Sováka (†79) a matku jeho skutečného syna Jiřího Schmitzera (69). Zejména její scéna s leštěním zrcadla se stala pro českou ženu inspirací, jak doma zdokonalit partnerskou výměnu názorů. Roli starostlivé matky, která (poněkud marně) kočíruje život svého syna Štěpána, si zahrála v populární sérii Básníků.

Když ji oslovil režisér Dušan Klein (80) a ptal se, zda by byla ochotna zahrát si i v pokračování s názvem Jak básníci neztrácejí naději, ve vší slušnosti jeho nabídku odmítla.

V seriálu Bambinot byla stejně obětavá jako i v životě!

Nechala se pohřbít

V té době už byla vážně nemocná. Trápila ji cukrovka a trpěla Parkinsonovou chorobou. Co ale ani v tak složitých časech neztrácela, byl její smysl pro černý humor. Když se jí přátelé ptali, zdali se jí po milovaném filmování nestýská, ujistila je, že ani v nejmenším. „Je moc dobře, že mě v Básnících pohřbili.

Aspoň zůstanu dlouho živá.“ Tak každodenní cestování na filmařský plac nahradila činností, po které tolik toužila v dětství. Začala psát knihy… Jezdila po světě a své čerstvé zážitky svěřovala papíru, psala pro svou oblíbenou cílovku – pro děti, které nikdy neměla. A dokonce se po dlouhé době v jejím životě objevil muž.

„Nechtěla jsem zůstat sama, ale co naděláte proti osudu,“ říkala vždycky, když se řeč stočila na to, že se po jejím boku neobjevují chlapi.

Jeden rozvod prý stačil

Jen jednou si partnerský život na chvíli vyzkoušela. To, když si ve svých třiadvaceti letech vzala o pětadvacet let staršího kolegu z brněnského divadla Štěpána Zemánka (†65). Jejich svazek ale fungoval jen pár měsíců. „Jsem prostě samotář. Než bych žila s někým, s kým si nerozumím, to radši zůstanu sama,“ povzdechla si odevzdaně. Občas ještě dodávala, že jeden rozvod jí úplně stačil.

Ačkoli se mužům vždycky líbila, žádný dlouhodobý vztah neměla. Až se romanticky zamilovala na stará kolena. Říkala mu Václave, nebo pane Nebeský, i když se tak nejmenoval. Jen jí prý připomínal básníka Václava Bolemíra Nebeského, do kterého byla osudově zamilovaná její velká ikona Božena Němcová.

Scházeli se spolu v kavárně a dokonce spolu plánovali společný romantický útěk do Belgie za Mílinou kamarádkou. Ona ho nepokrytě rozmazlovala, on jí zase vracel energii, kterou z jejího života nemilosrdně vysávala nemoc.

Nakonec se té slíbené společné cesty nedočkala.

Poslední sen se nesplnil

S dlouhým životem, se kterým po pohřbu v Básnících najisto počítala, jí to nevyšlo. Její zdravotní stav se den ode dne zhoršoval. A pak prodělala první mrtvici. Musela se učit znova mluvit. A taky si pomalu zvykat na to, že ochrnutou ruku už možná nikdy pořádně nerozhýbá. Když už se zdálo, že se dostává z nejhoršího a pomalu se chystala na náročnou rehabilitaci, mrtvice udeřila znovu.

Takovou silou, že herečka neměla šanci přežít. V nemocnici, v osamění, bez přátel odehrála svou úplně poslední roli. Míla Myslíková zemřela pouhé tři dny před svými 72. narozeninami.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...