Můj čas na kafíčko

Nejtěžší vztah: matka a dcera!

Vztah matky a dcery bývá nejsložitější ze všech vztahů. Můžete se spolu celý život hádat, usmiřovat, něco si dokazovat, ale můžete to zkusit jinak. Jaká jsou typická stadia vztahu mezi dcerou a matkou?

Dokonalá „rajská“ symbióza

Od samého počátku je dcera a matka jeden celek. Dítě po narození pokládá matku za svoji bezpečnou součást. Proto je pro ně odloučení tak hrozné. Jenže někdo uvízne už v tomto stadiu. Celý život se pak snaží matce vyhovět, udělat ji šťastnou a nehádat se s ní.

Protože když je šťastná maminka, je šťastná i dcera. To jsou však vztahy, které dcery poškozují. Do 7–8 let je takový vztah správný. Je dobře tvořit s matkou celek, užívat si její lásku a starostlivou péči. Jenže pak je třeba jít dál.

Ženské hašteření

V dalším období si každá dcera začne uvědomovat, že ona a matka jsou dva různí lidé. To znamená, že mohou mít různé názory, jiná přání a nemusí se shodovat. Tehdy začíná období hašteření a věčných ženských konfliktů.

Dcera se začíná s matkou hádat a dokazovat jí svou pravdu. To dcerám pomáhá oddělit se od matky a najít sebe sama. Ale i v tomto stadiu se dá zůstat. A hádat se celý život. Celý život si dokazovat: Já nejsem ty, já jsem lepší, já to vím líp!

Nutná nezávislost

Následuje stadium, kdy maminka přestává být v životě dcery tím nejdůležitějším člověkem. Dcera už nejen slovy, ale i svými skutky začíná žít svůj vlastní život. Odjíždí často i někam dost daleko, a někdy může na delší čas s matkou dokonce přerušit vztahy.

Svými činy říká: Teď si budu žít podle svého. Vyrostla jsem. Jsem už dospělá. A ty mě nebudeš řídit. Také v tomhle stadiu se dá nadlouho uvíznout a tím také mnohé ztratit. Především kořeny rodu a spojení s jeho ženským pokolením.

Vděčnost a úcta

Teprve když se dcera od matky odtrhne a začne žít samostatně, může se dostat do posledního stadia – k vděčnosti vůči matce. Teprve tehdy se pro ni stane blízkým člověkem. Už nemusí hrát staré hry na závislost ani na rebelii.

Konečně může dcera s matkou mluvit otevřeně a to je zdrojem štěstí a síly. Každé stadium trvá přibližně 7 let. Asi v jednadvaceti už by každá dcera měla dokázat přejít do čtvrtého stadia. Ovšem pokud někde neuvízla...

Pytel plný křivd

Jsou dcery, které, i  když se vdají, nepřeruší pouto s matkou, jen aby se mohly dál hašteřit. Jiné zas porodí děti, protože matka si přeje vnuky. Jindy se spojení přeruší, nevidí se a oběma se stýská. Další by se chtěly od matky odpoutat, pocit viny to nedovolí.

Také znáte tu ublíženost holčičky, jež neměla dost máminy pozornosti? Je to jako v tom vtipu: Když v pěti nemáte kolo a ve dvaceti si koupíte auto, stejně platí, že jste v pěti neměla kolo. Ale minulost už se nevrátí, a tak životem vláčíme pytel plný křivd. Jenže maminka udělala vše, co uměla. Měla vás ráda nejvíc, jak dokázala.

Zdi kolem sebe

Dětské křivdy nás někdy nutí stavět kolem sebe zdi a to se může táhnout celý život. Říká se, že vděčnost a respekt se objeví samy, když se žena stane matkou. Začneme líp matce rozumět, ale říkáme si: „Já budu lepší!“

Pocit křivdy se nafukuje a nutí dceru, aby své mámě stále něco dokazovala. Teprve když dcera projde všemi stadii, pochopí, jak moc je své matce vděčná za to, co pro ni udělala. A všechno se usadí, jak má. Jediné místo, kde se může dcera potkat se svou matkou, je ve vlastním srdci…

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden