Oblíbená herečka Libuše Havelková prošla za války totálním nasazením!

Po rozvodu už si dalšího muže nehledala a zůstala s dětmi sama.

Kdysi si Libuši Havelkovou zamiloval celý národ v seriálu Nejmladší z rodu Hamrů. O generaci později si sympatickou herečku oblíbily děti jako babičku v Kouzelné školce.

Herečka Libuše Havelková je na světě už přes devadesát let. Za tu dobu svět prošel spoustou změn a ty se promítly i do jejího života.

Tatínek zemřel příliš brzy

Její rodné příjmení znělo Drboutová. Na svět přišla 11. května 1924 v Českých Budějovicích jako nejmladší dítě v rodině. Oba bratři byli o dost starší, jeden o deset, druhý o dvanáct let. „Místo dětských říkánek jsem znala všechny indiánské náčelníky, ale stejně to bylo hezké,“ uvedla oblíbená herečka. Bratři jí spíš učili lumpárny, než aby ji rozmazlovali.

Také vás může zajímat ...

Dobře si vzpomíná, jak ten mladší z nich, když ji měl na starosti, dokázal způsobit pěkné pozdvižení, když malou Libuši strašil baterkou, kterou si ve tmě svítil do pusy. Dětství Libuše Havelkové bylo ale bohužel poznamenáno předčasnou smrtí otce. Stalo se to, když jí bylo šest let.

Tatínek měl malý obchod se smíšeným zbožím a maminka se pak měla co ohánět, aby rodinu uživila – tím spíš, že zrovna nastala světová hospodářská krize. Nakonec všichni našli útočiště v Praze. „Bylo mi asi devět, když jsme se přestěhovali do pražského Karlína. Maminka měla v Praze příbuzné, a ti nám tam našli byt,“ prozradila herečka. „Začala jsem chodit do školy, pomáhala mamince v domácnosti a v roce 1942 jsem se přihlásila ke studiu na pražskou státní konzervatoř.“ Tu ale dokončila až po válce a mezitím si prošla drsnou zkušeností!

V Národním divadle hrála celých 30 let!
V Národním divadle hrála celých 30 let!

Musela dřít v solných dolech!

Studium na konzervatoři byla tak trochu z nouze ctnost. Víc než k herectví to původně táhlo Libuši Havelkovou ke zpěvu. „Když jsem dospívala, toužila jsem zpívat, což maminka vždycky komentovala, abych nepředstírala, že mám hlas,“ líčila. Na studium zpěvu by ale stejně nebyly peníze. A protože se mladé dívce zalíbily i veršované divadelní hry, rozhodla se právě pro herectví.

Konzervatoř byla státní a nemusela se platit. Školu ale brzy Němci zavřeli a Libuše Havelková se nevyhnula totálnímu nasazení. Poslali ji pracovat do továrny v Berlíně, ale kvůli neustálým náletům se pak dostala na venkov, do solných dolů. „Tam jsme fárali 600 metrů pod zem, každý den ráno dolů a večer nahoru.

V takových obrovských slujích jsme vyráběli součástky do letadel,“ nerada si připomínala těžké životní období.

Naštěstí všechno ve zdraví přežila.

Ráda hrála v pohádkách i komediích.
Ráda hrála v pohádkách i komediích.

Trápí jí silné závratě!

Po konzervatoři přišlo studium na DAMU a pak angažmá v různých divadlech. Důležité bylo to v Ostravě, kde se zamilovala do skladatele Svatopluka Havelky (+83). Měli spolu dvě děti, přičemž jedním z nich je známý herec a zpěvák Ondřej Havelka (61). Manželství ale vydrželo jen dvanáct let, pak následoval rozvod. Libuše už se nevdala. „Nějak jsem nebyla do světa, nebo jak to mám říct.

Muže jsem ani nějak nevyhledávala,“ vysvětlovala. Mimo kameru byla vždy taková, jak jsme ji znali na obrazovce nebo na filmovém plátně: laskavá a hodná žena. A také skvělá babička, nejen pro svá vnoučata, ale i pro tisíce dětí u televizní obrazovky. Když účinkovala v Kouzelné školce, poznávaly jí školáci a školačky i na ulici.

„To se třeba stalo, že jsem zachytila takový ten nesmělý a zvídavý pohled dítěte, podívala jsem se na ně, ono se otočilo zpět a za chvilku se podívalo znovu,“ vyprávěla. „Tak jsem mu zamávala a někdy i řekla: Ahoj, známe se, viď?“ Ve vysokém věku přišly zdravotní problémy, které jí už hraní znemožnily – hlavně Meniérova nemoc, při které mívá silné závratě.

Jednou dokonce upadla v koupelně a ležela celou noc na podlaze. „Mám i jiné choroby, související se stářím, ale co nadělám. Snažím se meditovat, užívat si vnoučat, číst si.

Není to zase tak hrozné,“ řekla se svým typickým úsměvem.

Stala se babičkou všech dětí u televize.
Stala se babičkou všech dětí u televize.

Jedno dítě má v Africe!

Radost dělá Libuši Havelkové jejich pět vnoučat – jedno od dcery a čtyři od syna Ondřeje. Ten výčet by ale nebyl úplný, kdybychom zapomněli na další dítě. „Přes arcibiskupskou diecézi jsem na dálku adoptovala chlapce z Ugandy,“ prozradila v minulosti v jednom rozhovoru. „Byla to už moje druhá adopce. Ten první chlapec se s rodinou někam odstěhoval, tak jsem přijala dalšího.

Píše mi pravidelně dopisy a jedna moje známá mi je překládá.“

Ondřej dělal vždy matce radost!
Ondřej dělal vždy matce radost!
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...