Pozor na zrádná klíšťata

Loni sice počet nakažených klíšťat poklesl, letos by se ale kvůli velmi teplému a vlhkému počasí mohl podle odborníků opět zvýšit. Jak se chránit, abyste se s případnými následky nemusela potýkat do konce života?

Možná se vám to nezdá, ale pravděpodobnost, že někde v přírodě chytnete klíště, je opravdu velmi vysoká. Stejně jako riziko onemocnění klíšťovou encefalitidou či lymeskou boreliózou. Proto je tak důležitá prevence. Jak se chránit?

Také vás může zajímat ...

Kontrolujte se

Klíště se obvykle nepřisaje ihned poté, co se dostane na tělo. Nejprve hledá vhodné místo s jemnou a vlhčí kůží (podpaží, třísla, oblast za ušima apod.), což může trvat i několik hodin. Proto se vždy, když se vrátíte z louky, lesa či jiné rizikové oblasti, důkladně prohlédněte a prohlídku zopakujte ještě jednou za pár hodin.

Nezapomeňte i na vlasy. Čas je v tomto případě velmi důležitý. Klíště totiž v prvních hodinách nevylučuje tolik virových částic, takže je riziko nákazy nižší a navíc se i lépe odstraňuje.

Oblečte se správně

Než se vydáte na louku, zahradu či do lesa, pořiďte si vhodné oblečení.

I když neprší, klidně si obujte gumáky, oblečení by vám mělo pokrývat celé tělo. Vezmete- -li si šortky, tričko a sandály, riziko přisátí klíštěte jen podpoříte. Dobré je nosit světlé oblečení z hladkých materiálů, které znemožňují uchycení klíštěte.

Zbytečně si nesedejte do trávy, neprolézejte louky a porosty, raději choďte po cestách.

Pořiďte si repelent

Chodíte-li často do přírody, je dobré mít doma nějaký přírodní či průmyslový repelent. Látky v něm obsažené dokážou většinu parazitů odpudit.

Za přírodní repelenty jsou považovány třeba levandule, rozmarýn, pelyněk či jablečný ocet, jež se natírají na tělo v podobě olejíčků či tinktur. Doporučuje se také konzumace česneku, vitaminu B, kvasnic a citrónové šťávy. Průmyslové repelenty často obsahují látku diethyltoluamid (DEET), která zamezuje parazitům vycítit lidský pot.

Nastříkáte-li si tedy repelent na oblečení či tělo, škůdci se vám vyhnou.

Neměli byste však zapomínat, že účinnost přípravků je omezená a je nutné aplikaci v rozmezí 3 – 5 hodin opakovat. Pomocí repelentu, případně obojku pro zvířata můžete chránit před klíšťaty i psy a kočky.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

...