Před smrtí se Věře Galatíkové podařilo splnit si to největší přání!

„Žádný šok se nedostavil, byla jsem ve skutečnosti podivně vyrovnaná.“

Poté, co se skvělé herečce a dabérce Věře Galatíkové (+69) vrátila zákeřná nemoc a bylo jasné, že se blíží konec, rozhodla se, že bude umírat důstojně.

Ne každý jde za hereckou slávou hned přímo od začátku. Věra Galatíková sice po hraní toužila, ale vyšla vstříc rodičům, kteří si přáli, aby měla nějakou „normální“ školu. Nejprve tedy vystudovala pedagogické gymnázium. Určitě by byla stejně dobrou učitelkou jako herečkou. Rok si tu profesi vyzkoušela. Potom ale zvítězily umělecké sklony a Věra šla studovat na brněnskou JAMU.

Po ní nastoupila do Východočeského divadla v Pardubicích.

Tam také poznala svého životního partnera.

Také vás může zajímat ...
V televizní hře Cizí holka.
V televizní hře Cizí holka.

Nejprve byly děti, až potom svatba

V Pardubicích neviděla Ladislava Freje (75) poprvé; potkala ho už předtím, při zkouškách na JAMU. Tehdy jí vůbec nenapadlo, že po boku o tři roky mladšího studenta prožije celý život. A nenapadlo jí to nejprve ani v tom pardubickém divadle. Potom ale ve hře Královna Kristýna došlo na jejich důvěrnou scénu s polibkem a režisérovi se nelíbil chladný přístup herců.

Jak Ladislav, tak Věra do toho tedy změnili osobní přístup a v tu chvíli přeskočila ona pověstná jiskra. Ta se potom definitivně rozhořela v dalším angažmá v Praze. Herecká dvojice spolu měla nejprve dceru, potom syna, ale Ladislav manželství odmítal. Měl k tomu dobré důvody: předtím už si tuto instituci několikrát vyzkoušel a nikdy to nedopadlo dobře.

Vzali se až v roce 1977, v době, kdy Ladislav onemocněl vleklou svalovou chřipkou.

Teprve zdravotní problémy herce přesvědčily, aby dopřál své partnerce a matce svých dětí to, po čem touží většina žen: obléci si na sebe krásné bílé svatební šaty.

Královská koruna Věře moc slušela.
Královská koruna Věře moc slušela.

S Annie si byly opravdu blízké!

Už od 70. let se Věra Galatíková zařadila nejen mezi naši špičku hereckou, ale i dabingovou. Stala se dvorní „mluvčí“ slavné francouzské kolegyně Annie Girardot (+79). Vděčí za to režisérce Marii Fronkové (73), která mezi oběma herečkami vnímala podobnost. To bylo ještě v době, kdy se dabing dělal opravdu pořádně a na takové věci se bral zřetel.

„Měla pocit, že jí něčím připomínám,“ uvedla Věra. „A tak mi zůstala. Byla jsem ráda, protože mi byla blízká i jako herečka. Vždycky jsem měla ráda herečky, ne fotografované slečny, kdy marně čekám, až ucítím podstatu té figury.“ Protože Annie Girardot několikrát navštívila Českou republiku, měla Věra možnost se s ní setkat osobně. A ukázalo se, že si opravdu toho mají hodně co říct!

„Rozuměly jsme si! Obě jsme věděly, že to není jen v tom dabingu. Byly jsme si prostě blízké. Škoda, že jsme potřebovaly tlumočníka,“ konstatovala Věra.

Obě velké legendy pak musely čelit těžkému onemocnění – francouzská herečka přežila Věru jen o čtyři roky.

Vzali se až tehdy, když měl problémy se zdravím.
Vzali se až tehdy, když měl problémy se zdravím.

Vybojovala si čas navíc!

Věra byla celý život silnou kuřačkou, krabička denně nebyl problém. Tato závislost si bohužel přišla vybrat svou daň. Když se poprvé dozvěděla, že má rakovinu, přišel šok, ale ten vystřídala naděje, že všechno bude dobré. Léčba probíhala úspěšně. Později se ale bohužel nemoc vrátila a tentokrát to vypadalo beznadějně. Diagnóza dokonce zněla na pouhé tři měsíce života.

Věra odmítla chemoterapii a nehodlala, jak sama řekla, „trávit poslední měsíce s hlavou v záchodové míse“. Rozhodla se pro alternativní léčbu. S odchodem byla smířená, jak to dokážou velké osobnosti. Měla ale jeden cíl, který byl současně velkým přáním: dočkat se narození vnoučat. „Pochovat miminko, pomoci v mezích sil, aby ten konec života měl nějaký smysl,“ upřesnila v jednom rozhovoru.

To se jí naštěstí povedlo, dočkala se jak vnoučka ze strany syna, tak vnučky od dcery. Statečná herečka opustila náš svět v kladenské nemocnici, vyrovnaná a smířená.

V posledních chvílích měla kolem sebe své blízké a Ladislav jí držel za ruku až do poslední vteřiny!

Nejvíc příležitostí jí dala televize.
Nejvíc příležitostí jí dala televize.

Skončit s kouřením je v silách každého!

Ve chvíli, kdy se Věra v nemocnici dozvěděla, že má na plicích nález, ihned přestala s kouřením. Bylo to prý absolutně jednoduché, nedostavily se ani žádné abstinenční příznaky. Podle Ladislava jsou prý ostatně výmluvy na absťáky jen psychickou záležitostí toho, kdo se jen nerozhodl přestat. Po první operaci se Věra zapojila do protikuřácké kampaně.

A jasně prohlásila: „Věřte, je to strašná úleva, když vám doma nic nesmrdí a když pořád neřešíte, že nemáte cigarety!“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...