Svého slavného manžela si Martina Formanová získala slovy, že se chce starat o rodinu!

Prožila s Karlem Gottem pět šťastných let a pak si našla osudového muže v Americe.

Život Martiny Formanové (50) připomíná tak trochu pověstný americký sen. Z hezké obyčejné české dívky se stala žena, která si přála mít neobyčejného partnera. Dokázala to dokonce dvakrát!

Narodila se v Brně jako Martina Zbořilová. Vyrůstala v úplné rodině, společně se starší sestrou Simonou. S maminkou měla vždy spíš kamarádský vztah, otec byl přísný a zásadový, ale s oběma vycházela dobře. „U nás se dělaly věci tak, jak rozhodl táta,“ vzpomínala.

„Chtěl mě a sestru naučit, že v životě se nám nic nebude přizpůsobovat.“ V případě, že měla Martina nějaký průšvih, obrátila se spíš na maminku – věděla, že ta bude stát na její straně. U otce ale našla pochopení v době, kdy studovala na střední škole. Její výsledky nebyly nic moc a s docházkou se také moc chlubit nemohla.

Úplně ignorovala matematiku, s tvrzením, že ji v životě stejně nebude potřebovat. „Je zajímavé, že v tomhle byl táta benevolentnější než máma,“ konstatovala Martina. „Bral to tak, že je to můj život a já jsem za něj zodpovědná. Zato maminka měla problém, protože hrozně toužila po tom, abychom obě se sestrou vystudovaly vysokou školu.

Také vás může zajímat ...

Jenže tehdy to u mě na takovou budoucnost moc nevypadalo.

“ Na vysokou školu se ale nakonec dostala a právě ta hodně ovlivnila její budoucí život.

Rodinná pohoda s maminkou a sestrou.
Rodinná pohoda s maminkou a sestrou.

Gott se do ní okamžitě zamiloval!

Ještě v rodném Brně si Martina zvykla chodit do kaváren mezi umělce. „V tom prostředí jsem se prostě našla – kdepak rovnice a logaritmy, já toužila probírat podstatu bytí a pít víno,“ uvedla. Chtěla se živit psaním a tak se přihlásila do Prahy na žurnalistiku. S ohledem na její studijní výsledky prý profesoři vůbec nechtěli věřit, že si přeje jít na vysokou školu.

Tam jí nakonec nevzali, ale začala alespoň pracovat v dopisové redakci Svobodného slova. V té době už si spravila sebevědomí tím, že se jí podařilo uspět ve světě modelingu. Hodně jí to bavilo. „Je fakt, že člověk si tím léčil i nějaké ty bolístky,“ připustila, „třeba z dob, kdy jsem rychle vyrostla a neustále vyčuhovala.

A najednou módní přehlídky a focení do časopisů.“ Daleko více pro její sebevědomí ovšem znamenal vztah, který se stal brzy veřejně známým: ještě před maturitou, když byla v Brně, se totiž seznámila s Karlem Gottem (77). Náhoda je oba přivedla na stejný večírek. Jakmile Zlatý slavík Martinu spatřil, zasáhla ho prý jako blesk. Okamžitě se zamiloval.

A kdo by odolal nabídce vztahu od takové velké osobnosti?

Zpočátku je sice dělila vzdálenost mezi Brnem a Prahou, ale po maturitě si Martina našla společně se sestrou v Praze byt.

Mohla se jmenovat i Gottová.
Mohla se jmenovat i Gottová.

Měli jiné životní cíle

Lidé kolem prorokovali vztahu Martiny a Karla tak nanejvýš několikatýdenní trvání. V šoku z její známosti byli pochopitelně její rodiče a nejen kvůli věkovému rozdílu 27 let. Tatínek jí na rovinu řekl: „Holka, to nemá budoucnost. Podíváš se do světa, kam nepatříš a nikdy patřit nebudeš.

Teď budeš chvíli ve větru a potom se budeš velmi těžce vracet do normálního života.“ Martině by ale stál za to i krátký vztah po boku slavného muže. Nakonec z toho bylo pět let. V té době začala studovat scenáristiku na FAMU, v čemž jí Karel Gott podporoval. Na škole jí prý brali trochu jako „exota“, i kvůli jejímu legendárnímu partnerovi.

„Všichni byli alternativní a intelektuální, ale dřív nebo později se ukázalo, kolik z nich mělo Karla rádo. Zvlášť když ho poznali osobně,“ prohlásila Martina. Velká láska nakonec skončila proto, že oba v té době měli jiné životní cíle. Zatímco slavný zpěvák pokračoval ve svém bohémském životě, Martina se chtěla spíš usadit. O svatbě ani dětech ale Karel nechtěl ani slyšet.

Rozešli se, ale přesto jeden na druhého vždy vzpomínali s úctou a láskou. „Byl to krásný vztah. Naivní, vášnivý, beznadějný, přátelský, dlouhý. A mám pocit, že jsem šťastnější, když na něj dnes vzpomínám, než když jsem ho tehdy prožívala.

Ale bylo to nesmírně silné a jsem ráda, že jsem ho prožila,“ řekla upřímně Martina.

Karla Gotta nakonec získala jiná žena.
Karla Gotta nakonec získala jiná žena.

Dopis napsala raději česky

Rozchod s Karlem Gottem bolel a Martina proto odjela za sestrou do Spojených států. Měla našetřené nějaké peníze, ale ty jí rychle došly, i díky rozmařilému stylu, na jaký byla zvyklá. „Poměrně brzy jsem se přesunula z pozice zákazníka do pozice obsluhy,“ popsala situaci.

„Dělala jsem v delikatesách, v restauraci, hlídala děti a svou kariéru završila mně nejsympatičtějším úklidem domů.“ To nejdůležitější, co musela udělat, bylo ovšem dopsat diplomovou práci. Napadlo jí, že jasným spojovacím bodem mezi českou kinematografií a Spojenými státy je slavný oscarový režisér Miloš Forman (84). Našla si kontakt na jeho agenta a zkusila ho požádat o spolupráci.

Dopis schválně napsala česky, protože bylo jasné, že ho předají přímo Milošovi. Na to, že její snaha bude mít úspěch, by si moc nevsadila, ale úspěšný krajan se za dva týdny skutečně ozval a nabídl Martině setkání. Měla z toho dost velké obavy. „Bála jsem se, že se ukáže, že jsem úplně pitomá a on se podiví, jak něco takového může studovat na FAMU,“ přiznala.

„Naštěstí moje intelektuální kvality tolik nezkoumal. Ptal se, co dělám a čím se živím, a když jsem musela s pravdou ven, strašně jsem se styděla. “ Martina tajně doufala, že by se mohla Milošovi líbit.

A v tom se naštěstí nemýlila!

Bývalý slavný přítel a současný slavný manžel.
Bývalý slavný přítel a současný slavný manžel.

O ruku ji požádal kvůli daním

Nad diplomovou prací se sešli ještě několikrát. Chodili i na večeře a postupně se sbližovali. Nebylo to nic jednoduché. Miloš byl sice formálně ženatý, ale zvykl si už léta žít sám. Martina se vzdala všech svých ambicí a soustředila se jen na vznikající vztah. A dočkala se jak manželství, tak dětí. Na začátku se jí Miloš ptal, co by chtěla dělat.

Ona prý vykoktala, že by se ráda starala o rodinu a jiné přání nemá. „Vyřkla jsem to a hned se zděsila, že se lekne a uteče,“ obávala se tehdy. „On místo toho přiznal, že to znělo jako rajská hudba. Byl nadšený, že by měl někoho, kdo se o něj bude starat.“ O tom, že do vztahu půjde naplno, jí přesvědčila i skutečnost, že se Miloš nebránil dalším potomkům.

Nabídka k sňatku nebyla zrovna z těch romantických. „V Americe si na zásnubách muži dávají záležet, provází je večeře, prstýnek schovaný do ústřice a podobná gesta. Já slyšela při cestě v autě, že by bylo dobré vzít se do konce roku kvůli daním,“ uvedla Martina. Dočkala se svatby i dětí, a to dokonce hned dvou najednou.

Na dvojčata a kluky má Miloš nejspíš patent, se svojí druhou ženou, Věrou Křesadlovou (72) mu to vyšlo zrovna tak. Martina tak má dva syny, Andyho a Jima. Po jejich narození se s manželem přestěhovala z New Yorku do venkovského sídla v Connecticutu. Ačkoliv jí letos bylo už padesát let, rozhodně na ně nevypadá.

A mladá se může cítit i díky Milošovi, který jí oslovuje „holčí“ nebo „holčinko“!

Dvojčata má její manžel i z předešlého manželství.
Dvojčata má její manžel i z předešlého manželství.

Dala se na psaní – a úspěšně!

Kariéru spisovatelky začala Martina vlastně neplánovaně. „Začala jsem si zaznamenávat vzpomínky na bouřlivá česká léta a z nich se vyklubala první knížka,“ přiznala. „Teprve její úspěch mě povzbudil, abych se psaní začala skutečně soustředěně věnovat.“ A vyplatilo se to. Debut Skladatelka voňavého prádla, kde vyprávěla o svých vztazích s Karlem Gottem a Milošem Formanem, se stal bestsellerem.

Dnes má Martina na kontě už šest vydaných knih!

Její knížky jdou dobře na odbyt!
Její knížky jdou dobře na odbyt!

Tváří v tvář hrozbě smrti

Ani úspěšným lidem se nevyhýbají nebezpečná onemocnění. Martina musela bojovat s rakovinou kůže. Věděla o svém znaménku delší dobu a uvědomovala si, že vypadá jinak, ale nenapadlo jí s tím nic dělat. Díky náhodnému vyšetření byla ale zhoubná nemoc odhalena včas. Martina měla velký strach a v jednu chvíli už plánovala, že kdyby se s ní něco stalo, postará se o její kluky sestra.

Naštěstí melanom lékaři vyndali kompletně, než se stačil rozšířit a nemusela ani na chemoterapii nebo ozařování!

Martina Formanová

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...