Velká láska si zaslouží aspoň dvě svatby

Hvězda filmu Léto s kovbojem DANIELA KOLÁŘOVÁ (69) se nezamilovala do Jaromíra Hanzlíka, jak si kdysi lidé mysleli.

Její srdce patřilo JIŘÍMU ORNESTOVI (69). Rodiče herečky Daniely Kolářové (69) se rozvedli, když byl holčičce pouhý rok. Daniela s maminkou se později přestěhovaly do Karlových Varů, kde osud symbolicky postrčil dívenku k divadlu.

Také vás může zajímat ...

Maminka totiž pracovala v účtárně zdejšího kulturního stánku. Tím bylo o Danielině budoucnosti rozhodnuto, i když si to tehdy samozřejmě nikdo z její rodiny neuvědomoval. Když herci nacvičovali pohádku Císařovy nové šaty, režisér Danielinu maminku požádal, zda by svou malou dcerku nepropůjčila do role holčičky, která křičí, že císař je nahý.

Daniela byla nadšená. Na generální zkoušku ji maminka musela uvolnit ze školy, a tak se z toho holčička náležitě radovala. Jako malá zvědavá dívka prolézala rekvizitárnou, maskérnou i všemi zákoutími divadla, a klíčil v ní pocit, že tady by chtěla strávit svůj život.

Kromě hraní byla i nadanou sportovkyní. Nehrála si s panenkami, pobývala spíš mezi kluky. Ráda bruslila, hrála hokej, vybíjenou, volejbal. Během studií na gymnáziu se Daniela rozhodla, že půjde na DAMU.

03

Neměla to přitom jednoduché, jelikož její maminka byla zásadně proti tomuto nápadu. Přitom to byla paradoxně ona, kdo ji na divadelní prkna přivedl. Tehdy si ovšem myslela, že v Danielině případě půjde jen o nevinnou dětskou zálibu, nikoli o náplň jejího života.

Jenže po maturitě na gymnáziu se Daniela skutečně vydala do hlavního města, aby se tam zabydlela na koleji. A aby dokázala mamince, že se mýlí, když tvrdí, že dcera to v herectví nikam nedotáhne a vrátí se domů s pláčem.

Na DAMU se Daniela seznámila s charismatickým spolužákem, jmenoval se Jiří Ornest (69). Přitom její fanoušci se domnívali, že Danielino srdce patří někomu úplně jinému: Jaromíru Hanzlíkovi (68). Na vinohradských prknech se ocitla právě díky Hanzlíkovi, kterému tehdy hledali vhodnou partnerku.

Byl nejmladší v souboru a neměli k němu děvče. Ti dva spolu ztvárnili nejednu dvojici v divadle, televizi i ve filmu – nezapomenutelní byli v historické komedii Slasti Otce vlasti, v Noci na Karlštejně či Létu s kovbojem.

I když jim to vedle sebe opravdu slušelo, ve skutečnosti životní pár nikdy netvořili. Už mnohokrát herečka novinářům i obdivovatelům vysvětlovala, že ona a Jaromír Hanzlík byli vždycky jen kolegové a přátelé.

Noc na karlstejne CT03

Jiskra nepřeskočila. Osudným se pro křehkou a půvabnou Danielu měl stát někdo jiný. Herec, režisér a překladatel Jiří Ornest (69) pochází z divadelnické a umělecké rodiny, jeho strýc byl významný básník Jiří Orten (†22), další strýc byl herec, otec divadelní režisér.

Není tedy divu, že se Jiří Ornest ocitl právě na DAMU. Danielu Kolářovou okouzlil, vytušila, že ten muž je jí souzený. Brali se, když jim bylo dvacet osm let. Šeptalo se, že Ornest žárlil na Hanzlíka.

Byl vždycky horká hlava, a protože veřejné mínění přisoudilo Danielu právě Jaromíru Hanzlíkovi – a to jen z důvodů, že ti dva spolu často hráli, vzpomeňme na Takovou normální rodinku – vztekal se.

Kolářová manželovi porodila dva syny, Šimona (42) a Matěje (39). „Děti jsou zázrak,“ říká, ale zároveň přiznává, že skloubit kariéru s rolí maminky nebylo snadné. Už jako mladá dívka si přála mít děti.

I když je pravda, že mateřství se tehdy v divadle nepěstovalo. Předchozí generace hereček děti v některých případech vůbec neměla. Změnila to až Iva Janžurová se svými dvěma holčičkami, a pak Daniela Kolářová.

Rodinného života si užívala dlouhých čtrnáct let, poté se manželství rozpadlo. „Musíte udělat spoustu chyb, abyste je příště neopakovali,“ řekla. Navzdory tomu, že se rozvádět nikdy nechtěla, protože sama pocházela z rozvedeného manželství a věděla, že to jako malá těžce nesla, vztah zkrachoval.

O tomto životním období se oběma hlavním zúčastněným nehovoří lehce. Dlouho mlčeli zcela, teprve po mnoha letech se Daniela nechala slyšet, že její muž tehdy ještě nebyl na manželství zralý. Šeptalo se o častých Ornestových nevěrách.

zazraky zivota_TV Prima02

Rozvod přišel v té nejméně vhodné době, děti byly totiž v pubertě. Když na to obtížné období herečka vzpomíná, mluví o tom, že zůstat sama se dvěma kluky v pubertálním věku, navíc ještě rozčarovanými rozvodem rodičů, bylo svízelné.

Nezbývalo ovšem nic jiného než zatnout zuby. „Šeptanda“ hovořila v tom smyslu, že Kolářová v porozvodových letech prožila románek s hercem Martinem Stropnickým (59), ten byl však v té době ženatý.

A tak manželství Daniely Kolářové a Jiřího Ornesta nakonec potkal zvláštní osud, ne právě obvyklý. Herci se k sobě totiž vrátili. Zjistili, že jeden druhého opravdu potřebují. Nemohou bez sebe být. A rozvod jim to jen potvrdil.

Začali si scházet natolik, že se k sobě pozvolna vraceli. Zjistili, že jejich láska je opravdová, životní. Rozhodli se to stvrdit manželstvím – vzali se tedy podruhé. O tom, že rozhodnutí navázat na zpřetrhanou nit bylo správné, svědčí fakt, že herecká dvojice je dodnes spolu.

Jeden druhému jsou oporou. Nikdo z nich patrně nečekal, jak těžká zkouška stojí před nimi. Jiří Ornest, hvězda pražského Divadla Na Zábradlí, kterého znají televizní diváci například ze seriálu Zázraky života, měl velké problémy se srdcem.

Před třemi lety podstoupil komplikovanou operaci srdeční chlopně, byl to náročný zákrok. Zprvu vše nasvědčovalo tomu, že je pacient v pořádku, což rodinu uklidnilo. Pak se ale ukázalo, že se nemocnému ucpala tepna.

Do toho se přidala ještě plicní infekce, takže pacienta bylo třeba intubovat, což je postup, kdy se přes dutinu ústní do dýchacích cest zasune hadička, která následně umožňuje zajištění dýchání. Dva týdny byl pacient v podstatě v narkóze.

Jiri Ornest

Tou dobou manželka se syny neměli ponětí, jak to dopadne. Nedalo se předvídat, do jaké míry se postižení projeví. Když pak Jiří Ornest poprvé promluvil, jeho nejbližší byli opravdu šťastní. Rehabilitace probíhala velmi zvolna, po malých krůčcích.

Ze začátku herec slavil, když byl schopný ujít tři kroky podél postele. Nebo když se mu poprvé po intubaci podařilo něco spolknout. Šlo to pomalinku. A nejčastěji používané slovo kolem něho tehdy bylo „trpělivost“.

Nejvíce jí musela mít samozřejmě Daniela Kolářová. Manžela, který po operaci srdeční chlopně ochrnul, učila znovu chodit. Ornestův zdravotní stav se ustálil a vzájemná úcta mezi manželi prohloubila. Ona obdivuje, jaký on je bojovník, on si hluboce váží toho, jak o něho žena pečovala, když mu bylo nejhůř.

V boji o život mu byla největší oporou právě Daniela. Snažila se ze všech sil. Není proto divu, že dnes už herečka touží vychutnávat si klid v domku za Prahou a těšit se z krás přírody a z vnoučat. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...