Ponocujete? Pozor na váhu!

Spánek je přirozenou a nedílnou součástí lidského života. Ne všichni si ho ale dopřávají tolik, kolik by měli. Výsledkem je pak nejen únava a podrážděnost, ale často také větší hlad a zvýšená konzumace jídla druhý den.

To vše se ovšem negativně podepisuje na vašem zdraví. Čím méně toho naspíte, o to více hladoví budete následující den. Už dříve lékaři upozorňovali na spojitost mezi nedostatkem spánku a obezitou, případně také cukrovkou. Dokonce přesně spočítali, kolik kalorií navíc přijmete právě kvůli nedostatku spánku.

Až pětina kalorií navíc Je prokázáno, že člověk, který v noci spí méně, než je zvyklý, následující den přijme v průměru až o 385 kalorií více, než by bylo potřebné.Což se může rovnat například čtyřem a půl krajíce chleba navíc. Pro srovnání – 385 kalorií se například blíží jedné pětině energetické denní potřeby u středně aktivní ženy kolem čtyřicítky.

Úměrně s vyšším příjmem kalorií také lidé konzumují více tuků a méně bílkovin.

Jděte brzy spát!

Ponocování nespaluje kalorie navíc, jak se někteří z nás mylně domnívají. Naopak, nedostatek spánku může v dlouhodobějším horizontu znamenat „jistotu“ v přibývání na váze. K určení, proč tomu tak je, jsou ale zapotřebí ještě další studie, aby se potvrdilo, že prodloužením spánku lze odstranit jednu z příčin obezity či různých kardio–metabolických onemocnění.

Obzvlášť v dnešní uspěchané době, kdy lidé spí mnohem méně, než je zdrávo.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama