Jak mít krásnou pleť i po menopauze

Půvabná v každém věku

Nezáleží na tom, kolik je vám let. Pokud své pokožce poskytnete správnou péči, bude dokonalá ve třiceti stejně jako v padesáti. Žádný způsob, jak vrátit čas, sice neexistuje, ale vrásky, ochablé kontury a další projevy stárnutí oddálit můžete.

S přibývajícími lety pokožka ztrácí svou pevnost, hebkost a pružnost. Na vině je kromě věku také životospráva, dědičné dispozice a hormonální změny související s menopauzou. V této době totiž prudce klesá produkce pohlavních hormonů estrogenů, což se (kromě dalších příznaků typických pro dané období) projeví i na zhoršené kvalitě pleti. Ta se stává mnohem křehčí, sušší a náchylnější na podráždění.

Slábne i krevní cirkulace, a to má za následek pobledlost a ztrátu zdravé barvy. Přibývá rovněž stařeckých skvrn, které jsou stále tmavší. Pleť je povadlá, mizí tuk v podkoží, prohlubují se vrásky táhnoucí se od nosu ke rtům a celá tvář působí ochablejším dojmem. Zpomaluje se také proces regenerace, takže na povrchu pokožky se hromadí odumřelé buňky.

Vsaďte na přípravky s obsahem AHA kyselin

Základní součástí péče o pleť v tomto období je výživa a hydratace. Pořiďte si kvalitní zvláčňující krém s obsahem vitaminů, minerálů a rostlinných olejů, jež alespoň zčásti nahradí přirozené oleje, které nyní pleť postrádá. Pokud máte hodně suchou pokožku, použijte ještě před nanesením krému sérum s kyselinou hyaluronovou, která v pokožce udrží vláhu, a tak jí opticky přidá na objemu.

Vyhladit vrásky a zpevnit pleť pomohou i liftingová séra s deriváty vitaminu A a peptidy, jež povzbuzují produkci kolagenu a elastinu (látky zodpovídající za pevnost a pružnost pleti). Nečekejte však zázraky do tří dnů.

Chce to trochu trpělivosti. První efekt se projeví přibližně za čtyři týdny. Kromě výživy je nutné podpořit ještě regeneraci pleti. K tomu vám pomůže jemný peeling, který odstraní odumřelé zbytky kůže a tvář příjemně rozjasní.

Volte přípravky s obsahem AHA kyselin (alfa-hydroxylové kyseliny, jež se nacházejí v ovoci, mléce nebo cukrové třtině) nebo kyseliny mléčné. Dodají pleti svěží vzhled, vyhladí nerovnosti, stáhnou póry a podpoří lepší vstřebávání živin.

Proti akné pomůže vitamin A nebo konopí

Může se také stát, že se vám na tváři objeví nevzhledné vřídky a pupínky, které vás pronásledovaly už během dospívání. Co naplat, akné občas potrápí i ženy v menopauze.

Na vině jsou opět hormony. Kvůli nízké hladině estrogenu se pokožka ztenčuje, ale zároveň se zvyšuje hladina testosteronu (ano, i ženy mají v těle mužský pohlavní hormon, přestože jen v minimálním množství).

To vede k tomu, že mazové žlázy začnou pracovat více, než je zdrávo. Kožní buňky se navíc neobnovují tak rychle jako dřív a všechno dohromady vede k ucpávání pórů a rozvoji akné. Co s tím? Především se snažte vřídky nevymačkávat.

Kvalita pleti se tím ještě zhorší a mohly byste si do nich zanést infekci. Lékař vám předepíše tzv. lokální retinoidy, které se doporučují jako základ léčby u akné. Prospět vám mohou také krémy s vitaminem A (retinol). Vynikající protizánětlivé a antibakteriální schopnosti mají rovněž konopné masti.

Dejte si pozor na to, jakou kosmetiku vybíráte.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden