Moje sladké tajemství

Manželství prodlužuje život, ale přidává kila

Nejnovější studie ukázala, že vdané ženy a ženatí muži jsou zdravější, spokojenější a žijí déle. Jediným minusem je fakt, že častěji trpí nadváhou.

V nejnovější české sociologické studii se vědci zaměřili na vztahy mezi rodinným životem a tělesným i duševním zdravím. Ukázalo se, že lidé, kteří žijí v manželství, méně často podléhají závislostem a hlavně: Dožívají se vyššího věku – muži až o devět let, ženy o osm, než jejich svobodné, rozvedené a ovdovělé protějšky.

Zajímavé ale je, že tyto rozdíly se časem mění.

Ženatí muži žijí déle, než svobodní

Na začátku šedesátých let prodlužovalo manželství život asi o tři roky, o třicet let později už ženatí muži přežívali svobodné až o dlouhých devět let. Od té doby už ale rozdíly v dožitém věku stagnují a dále se neprohlubují. K delšímu životu manželů přispívá hlavně vzájemná sociální a emoční opora a jistota, ale také finanční solidarita, která by v manželství měla fungovat.

Citová síla přidává kila! V jedné oblasti přece jen mají horší výsledky než svobodní, rozvedení a ovdovělí: častěji trpí nadváhou. Vědci zkoumali také dopad rodičovství na náš zdravotní stav. Potvrdili, že rodičovství souvisí s kvalitou života hlavně u žen a že bezdětné ženy pijí více než matky.

Překvapivě největší spotřeba alkoholu je u mužů, kteří žijí se ženou jen tak na hromádce. Tento trend je stejný i v jiných zemích po celém světě a Evropě.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden