Sardinie, ostrov kamenných věží

Připravte se na tu vůni moře, pomerančových a citrusových hájů, krásných pláží a milovníci výletů pak na lesy a hluboká údolí, jen zlehka dotčené civilizací. Na horách si můžete tipnout, k čemu sloužily nuraghi, záhadné kamenné věže staré čtyři tisíce let. Pojedete s námi?

Podobně krásných vyhlídek je na stezkách v sardinském pohoří Gorroppu bezpočet.

Dorazíte-li na Sardinii letecky, pak do starobylého města Caligari, ležícího mezi dvěma močály na jižním pobřeží. Na několika místech je ještě obehnané středověkými hradbami. Je rušné, mezi auty se tu na ulicích proplétají mladí na skútrech, přejít některou z hlavních ulic je někdy dobrodružství. Ale zaplesají tady milovníci památek, je tu třeba bazilika San Saturnino z 5. století, velká gotická katedrála sv. Cecilie z roku 1312 a kousek za městem římský amfiteátr. Pak si dejte na Via Roma v „ristorante“ nějaké mořské plody, místní vynikající sýry (super je shnilý sýr zvaný marzu, ochucený enzymy z larev mouchy sýrorodky) anebo lahodné zvěřinové klobásky, a zapijte je skvělým sardinským vínem.

Ideální sardinská svačina se nikdy neobejde bez místního vína a sýra.

Nejkrásnější pláže Evropy

Když na Sardinii vyrazíte ještě před hlavní sezónou, zažijete ještě zdejší nádherné pláže liduprázdné. Pobřeží Costa Smeralda na severovýchodě mají pověst nejkrásnějších pláží Evropy a při pohledu z hotýlku na mořský příboj jim dáte klidně za pravdu. Určitě si dejte sardinský ovčí sýr a pšeničné placky. Na pláž musíte někde sejít z rozeklané skály po vytesaných schodech, ale dole, u moře, si díky tomu budete připadat jako v nějaké fantastické pohádce. Nechybějí tu jeskyně jako vystřižené z příběhů o pirátech. Po moři můžete podniknout bezpočet výletů, třeba na hornatý ostrůvek Asinara, kdysi místo pro trestance, dnes přírodní rezervace s krásnou květenou a divoce žijícími osly.

Dnešní známý přístav jachet v Cagliari vznikl už za římských dob a možná ještě dříve.

Uprostřed je prales

Údolí vnitrozemského pohoří Gennargentu je vlhké a hluboké, porostlé staletými lesy. Pramení tu místní řeky, křišťálové a ledové, a při výletě kaňonem Gorropu budete mít nad sebou skalní stěny vysoké až 400 metrů! Milovník přírody ocení na nebi místní obří sardinské supy anebo královské orly, a s trochou štěstí uvidíte mezi stromy sardinskou divokou kočku – hrdého mourovatého tvora s „tygřími“ pruhy na srsti. Sardinie je plná jeskyní. Zmiňme třeba Bue Marino na východě ostrova. Je ohromná a nabídne křišťálová jezírka, úžasné barvy a obrovské krápníky. Ve vnitrozemských vesničkách se zastavil čas, uvidíte tu ženy v krojích, a někdy se nečekaně ocitnete uprostřed vesnického karnevalu…

Na mys do skalního „městečka“ Santa Teresa na severu to ale chce dobré boty.

Ráj v San Teodoro

Na severovýchodním pobřeží Sardinie najdete San Teodoro, letovisko obklopené kopci a zelení, však se místnímu pobřeží říká smaragdové. Zdejší pláž La Cinta je proslulá bílým pískem, výhodou je blízké koupaliště se sladkou vodou a také mírný svah do moře, takže koupání je vhodné i pro děti a neplavce. Úzká pobřežní kosa vytváří stejnojmennou mořskou lagunu, kde slunce vodu obzvlášť dobře prohřeje. Skvělé jsou výlety lodí podél rozeklaného pobřeží, do míst, kam se jinak než po moři nedostanete. Restaurace v San Teodoro jsou specializované na plody moře, budete se olizovat. Komu by nestačila La Cinta, může vyrazit na ostrovy Tavolara a Molara, kde jsou pláže úplně neobydlené, anebo na Cala Brandinchi, které se přezdívá Malé Tahiti. Zdejší travnaté letiště Aviosuperficie nabízí vyhlídkové lety v malých letadlech.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden