Spíte jen 4–6 hodin denně?

Spánek je v pro váš život velmi důležitý. Může mít vliv na vaši váhu, zdravotní stav i pracovní výkony. Bez něj vám hrozí deprese, obezita, problémy s pamětí, ale i cukrovka či onemocnění srdce.

Špatná kvalita spánku se téměř rovná nadměrnému pití alkoholu či užívání marihuany. Pokud se vaše tělo dostatečně nevyspí, nikdy nebudete mít vysněnou postavu, nebo život, jaký byste si přáli. Přesto na to ale spousta lidí hřeší a spánku nepřikládají velkou důležitost. Poradíme vám, jak si zkvalitnit noční odpočinek.

Dostatek denního světla

Množství slunečního světla, které během dne přijmete, má velký vliv na vnitřní systém a nastavení těla. Nedostatek má vliv na tvorbu některých hormonů, které ovlivňují náladu nebo energii. Lékaři zjistili, že ti, kdo pracují dál od okna a mají nižší příjem denního světla, v průměru spí o tři čtvrtě hodiny méně, než ti, kteří sedí přímo u oken. Nejvyšší kvality spánku dosahují ti, kteří se slunečnímu záření vystavili venku, a to alespoň na půl hodiny.

Pozor na kofein!

Kofein ovlivňuje především tvrdý spánek, který je pro odpočinek a uvolnění moc důležitý. Jeho nedostatek způsobuje, že jste nevyspalí a rychleji se unavíte. Většina z nás to řeší odpolední kávou. Jenže i když se dost vyspí, jsou stále unavení, protože jim kofein brání v tvrdém, odpočinkovém spánku. Odborníci proto kávu doporučují pít naposledy kolem 14. hodiny.

Znovu získaná energie

Nejkvalitnější spánek trvá od 22. hodiny do druhé hodiny ranní. K tomu přispívá i čas, kdy se venku setmí. Další důvod, proč je dobré jít brzy spát je ten, že kolem 22. večer v těle dochází k přirozenému nárůstu hormonu melatoninu. Jeho cílem je regenerovat a posílit tělo, zatímco odpočíváte. Někteří lidé ale právě v tento čas chytí tzv. druhý dech a vyřizují si věci, na které byli při příchodu domů moc unavení, anebo se věnují práci či studiu. To pak ovlivňuje i čas, kdy jdou spát, a ráno jsou nevyspalí.

Kafe už večer nepijte!

Vypněte spotřebiče!

Většina z nás při příchodu domů pouští televizi, anebo dlouho sleduje displej telefonu či tabletu. Prokázalo se, že za problémy se spaním může modré světlo, které tyto přístroje vyzařují. Někdo si navíc na tabletech čte i knihy. Lidé, kteří jsou na těchto přístrojích závislí, vyloučí do těla méně melatoninu a následující den jsou víc unavení, i když spali v noci třeba osm hodin.

Pomoc z květináče

Dobře zvolená pokojovka dokáže – co se týká zlepšení kvality ovzduší – zázraky. Jedničkou je břečťan, dále chryzantéma, zelenec, dracéna i aloe vera. Rostliny při čištění vzduchu absorbují částice ze vzduchu a uvolňují kyslík. Vhodnou rostlinou do ložnice je i dobře známý tchynin jazyk.
Ten totiž kyslík, na rozdíl od jiných rostlin, neuvolňuje přes den, ale v noci.

Shoďte pyžamo!

Spánkové cykly také ovlivňuje tělesná termoregulace. Když je čas, teplota těla automaticky klesne, což pomáhá navodit spánek. Je-li ale okolní teplota v místnosti moc vysoká, těžko lze dosáhnout ideálního stavu. Proto bychom měli v ložnici udržovat teplotu cca 16–20 °C a do postele nosit lehké pyžamo. Anebo ještě lépe nenosit nic. Pokud partneři spí nazí, těží z výhod hormonu oxytocinu (hormonu lásky), který je považován za protistresový. Má také uklidňující účinky, eliminuje účinky kortizolu, hormonu stresu a pomáhá klidnému a kvalitnímu spánku.

.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden