Už se vám ozývají klouby?

Pobolívají vás záda a při chůzi kolena? Pravidelně posilujte svaly! Dobře vyvinuté svaly totiž kloubům výrazně pomohou. Ideální je jízda na kole, chůze, plavání, jóga či strečink.

Ortopedi doporučují omezit především pohyby s doskoky, při kterých klouby velmi trpí. Klouby zbytečně nepřetěžujte dlouhým stáním.

Dopřejte jim výživu

Začněte s výživou kloubů ihned po nástupu prvních příznaků. Mezi ty patří citlivost na chlad či počasí nebo ztuhlost kloubů, než je „rozchodíte“. Lidé s dispozicemi k artróze, jako jsou luxace kyčlí v dětství, předci postižení těžkou artrózou, dále těžce fyzicky pracující, sportovci či lidé s nadváhou – by měli už od mládí užívat přípravky obsahující kolagenní peptidy. Pokud se u vás bolesti kloubů objeví, dopřejte jim speciální vnitřní výživu – hýbejte se. Pokud máte nadváhu, pokuste se nadbytečná kila shodit.

Hlavní je prevence!

Vybírejte si obuv s pružnou podrážkou, která tlumí nárazy při pohybu. Myslete i na správnou výživu kloubů a nečekejte, až se nemoc objeví. Osteoartrózu vyléčit nelze, ale oddálit její nástup, výrazně zmírnit její průběh a vyhnout se ve vyšším věku operaci s nasazením kloubní náhrady, můžete včasnou a odpovídající péčí. Nejhorší je pro sebe nedělat NIC!.

reklama
reklama