Zlatý prášek zdraví a první pomoci

Kurkuma obsahuje asi 5 % éterického oleje. Nejvíc je známá jako složka kari koření. Někdy se však výtažky z kurkumovníku používají i jako účinný lék na celou řadu nemocí.

Kurkuma čili indický šafrán je výrazně žluté koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Pochází z jižní Asie a jejím největším producentem je Indie. Má širokou škálu léčivých účinků.

■ Zvyšuje odolnost a regeneraci organizmu, podporuje imunitu a má vliv i na psychiku, správné tvoření tkání a celkovou regeneraci – omlazuje a tím podporuje dlouhověkost. Kurkuma jemně stimuluje zažívání, zlepšuje stravitelnost potravy a zlepšuje vstřebávání živin. Pomáhá také detoxikovat potravu, zabíjí bakterie a dokonce parazity, pokud jsou v ní obsaženy. Celkově zlepšuje kvalitu potravy.

■ V tradiční lidové medicíně se všude na světě kurkuma používá i jako první pomoc. Může se použít na nejrůznější poranění akutní i chronická. Má mírně svíravý účinek a při zevním použití přímo na ránu ihned zabírá. Její použití na řezná poranění, pohmožděniny a modřiny má prokazatelně skvělé účinky. Kurkuma pomáhá zlepšovat hojení, čistí odumřelou a poškozenou tkáň, přičemž podporuje růst nových a zdravých buněk. Stačí práškem posypat místo problému.

■ Kurkuma je vhodná po operaci pro podporu hojení a prevenci tvoření jizev. Je to také významná bylina při mnoha ženských obtížích a bylina důležitá pro srdce a játra. Posiluje srdce, snižuje cholesterol a působí preventivně proti srdečním chorobám či záchvatům. Čistí játra a mírně zvyšuje tok žluče. Přináší úlevu při duševním vypětí, stresu a depresi, očišťuje od toxinů uložených hluboko v těle.

■ Má také výrazné analgetické vlastnosti – zmírňuje bolesti, antibakteriální a protiplísňové – působí na bakterie a ničí je – například konzervuje potraviny, působí také protizánětlivě – proti různým zánětům, je silným antioxidantem a antiseptikem.
Uklidňuje zažívání, uvolňuje křeče, posiluje imunitu, srdce, podporuje tvorbu a vylučování žluči za jater, ochraňuje buňky proti stárnutí, mírní ekzémy a záněty kůže, působí proti únavě, má antidepresivní účinky. Oživuje mozkovou činnost, je vhodná proto pro většinu starších lidí.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden