Jak se zbavit nadměrného pocení?

Na studené nápoje v létě zapomeňte. Pijte je vlažné.

Potíte se nejen v horkých letních dnech, ale i po celý rok? Trápí vás vlhké skvrny na oblečení v podpaží a v záhybech po celém těle? Pocení můžete účinně zmírnit. Stačí, když se budete řídit našimi radami.

Celý život jste si myslela, že deodorant a antiperspirant je jedno a to samé? Omyl! Možná právě kvůli tomu se nemůžete pocení zbavit. Kromě tělových přípravků ale existují i přírodní způsoby, jak se pocení zbavit.

Co je deodorant?

Věděla jste, že samotný pot nezapáchá? Jenže na těle žijí mikroorganismy, které se kvůli potu rozkládají a ty pak vyvolávají nepříjemný zápach. Právě deodoranty zabraňují v rozkladu potu a navíc obsahují vonné látky, které zápach většinou účinně zakrývají.

Také vás může zajímat ...

Jak působí antiperspirant?

O něco účinnější než deodorant je antiperspirant. Ten nejenže zbavuje pot zápachu, ale bojuje přímo s tvorbou potu. Blokuje kožní póry a tak se nemá šanci pot tvořit. Dokonce obsahují i vonné látky, ale nevydrží vonět tak dlouho jako deodorant.

Jídlem proti pocení

Ostrá jídla mohou ovlivnit míru pocení, proto se vyhýbejte chilli, pepři, feferonkám a jiným ostrým pochutinám. Ideální není ani zázvor. Sice se zpotíte jen na pár minut, ale zbavujte se pak propoceného trička a nepříjemného zápachu…

Po pálivých jídlech se budete více potit.
Po pálivých jídlech se budete více potit.

Ani příliš horké ani moc studené

Pozor na příliš chladné nebo naopak studené pokrmy. V parném létě není horká polévka tou správnou volbou. Stejně tak příliš chladné nápoje způsobují to, že vám bude ještě větší horko, než kdybyste se napila vlažné vody nebo čaje. Ideální teplota se podle mnohých odborníků pohybuje kolem šestnácti stupňů.

Vynechejte alkohol a kofein

V horkých dnech omezte příjem alkoholu, kávy a energetických nápojů. Ty totiž tělo odvodňují, zvyšují krevní tlak, zrychlují tepovou frekvenci a tím zvyšují i tělesnou teplotu.

Vyzkoušejte bylinky

Připravte si litr šalvějového čaje a popíjejte ho vlažný klidně celý den. Tato bylinka totiž účinně stahuje potní žlázy. Nezapomeňte ale doplnit svůj pitný režim i obyčejnou neslazenou vodou.

Šalvějový čaj zmírňuje pocení.
Šalvějový čaj zmírňuje pocení.

Dětský pudr nebo jedlá sůl

Jedlá soda se nepoužívá jen na vaření nebo pálení žáhy, ale také jako účinný likvidátor nepříjemného pocení. Do podpaží si naneste malé množství jedlé sody. Kromě sody ale můžete použít i dětský pudr. Po každé koupeli si napudrujte dlaň a rozetřete pudr do oholeného podpaží.

Vodka, po které se neopijete

Kupte si vodku! Nikoliv na pití samozřejmě, ale jako zbraň proti pocení. Smíchejte dva díly vody s jedním dílem vodky a tekutinu přelijte do rozprašovače.

Jablečná koupel

Stejnou službu vám prokáže i jablečný ocet. Můžete po užívat jak vnitřně, tak i z vnějšku. Přidejte dvě lžíce jablečného octa smíchejte s vodou a vypijte ji. Nebo můžete hrneček jablečného octa vylít rovnou do koupele.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...