Jiřina Jirásková se třikrát vzdala možnosti mít dítě a na konci života tím velmi trpěla!

„Bála jsem se mít děti, že je v té složité době nemohu dobře vychovat. Dnes toho hořce lituji.“

Legendární herečka Jiřina Jirásková (+81) prožila úspěchy i složitá období. Nejvíc ze všeho jí ale na konci života mrzelo, že nemá děti. A přitom byla třikrát blízko tomu, stát se matkou!

Na své dětství vzpomínala Jiřina Jirásková (+81) vždy jako na velmi šťastné období, možná nejšťastnější v životě. Byla jedináčkem, takže se jí otec s matkou opravdu hodně věnovali.

Také vás může zajímat ...

„Rodiče byli láskyplní a plnili mi většinu mých přání,“ vzpomínala. „Jen jednou mě zklamali, ale pamatuji si to dodnes. Moc jsem si přála šlapací autíčko a dostala jsem místo něj kočárek. To, že jsem ho nedostala, byla největší bolest prvních deseti let mého života.“

Legendární konverzace u večeře ve filmu Světáci.

Romantika jí nebrala

V době dospívání už přišly první životní problémy. Tou první vážnou zkouškou byl rozvod rodičů. „Já kvůli tomu skončila na jistou dobu v penzionátu u voršilek v Kutné Hoře,“ uvedla herečka. „Pak jsem v 15 letech udělala zkoušky na konzervatoř, byla jsem ve třídě nejmladší, ostatní už měli maturitu.

Zabývala jsem se výhradně tím, zda budu mít na to, abych hrála divadlo.“ Tatínek Jiřiny měl sice sen, že se jeho dcera stane lékařkou, ale protože měl sám zkušenosti s herectvím jako ochotník, nakonec projevil pochopení pro její umělecké sklony. Pomohl jí dostat se konzervatoř.

Ještě v době studií potkala Jiřina nejvýznamnějšího muže svého osobního života, režiséra Zdeňka Podskalského (+70). V té době ale ani zdaleka netušila, jak důležitým se pro ni jednou stane. O charismatickou Jiřinu měli zájem mnozí muži, hlavně z uměleckého světa. Jednoho z nich si i vzala. Později to komentovala takto: „Na mužské jsem moc nebyla.

Na romantické hrdinky jsem neměla postavu ani naturel. Chytla jsem se šťastné náhody a hrála kluky. Taky jsem se vdala za kolegu Jiřího Pleskota (+75), ale po dvou letech jsme se rozvedli. Bylo to z mé viny, ale žalovat na sebe nebudu. Přáteli jsme zůstali až do jeho odchodu z tohoto světa.

Film Dva lidi v zoo, který režírovala Marie Poledňáková.

Jeden jí utekl, jinému zlomila srdce!

Citové zápletky si Jiřina Jirásková prožila i s dalšími známými herci. Dramatické to bylo například s Miroslavem Macháčkem (+68). Došlo k tomu na konci čtyřicátých let, ale na rozdíl od něho pro ni jejich vztah zase tak moc neznamenal. Když se s ním rozešla, slavný herec a režisér se urazil a nepromluvil s ní téměř čtyřicet let. Nereagoval, ani když se náhodně potkávali.

„Volala jsem na něj na Malostranském náměstí, ale pyšně se otočil, aby mě neviděl,“ konstatovala Jiřina. Až na sklonku Macháčkova života se spolu opět ocitli před kamerou. Zahráli si dokonce manžele, a to ve filmu Dva lidi v ZOO. Režisérka Marie Poledňáková (78) dobře věděla, do čeho jde. „Líbili se mi jako pár a nehodlala jsem ustoupit,“ popisovala.

„Nakonec byla spolupráce s nimi i mezi nimi vynikající.“ Ne vždy ale ze vztahů vycouvala Jiřina. Tím, kdo se vykroutil dokonce z chystané svatby, byl Vlastimil Brodský (+81). Týden před plánovaným obřadem se vymluvil, že prý mu zemřela babička a on by se styděl, kdyby měl prožívat štěstí v době smutku.

„Jsem ovšem přesvědčena, že si to vymyslel a ona babička ještě dlouho poté někde tajně žila,“ uvedla Jiřina a upřímně dodala: „To, že mi utekl od oltáře, bylo šťastné gesto. Já ho nemilovala a on to věděl.

On mi vlastně pomohl, ale já to tenkrát nechápala, dotklo se mě to.“

Zdeněk Podskalský se stal jejím mužem číslo jedna.

Zrada mezi kamarádkami

Důvodem, proč se Jiřina rozvedla s Jiřím Pleskotem, byl její vztah k jinému muži. Opět se jednalo o herce – Jiřího Valu (+76). Aby toho nebylo málo, nevěrná Jiřina ukradla Valu své jmenovkyni Jiřině Švorcové (+83). Do té doby měly obě herečky přátelský vztah. „Když mi přebrala Jirku, tak se pak to přátelství jaksi vytratilo,“ napsala Švorcová v knize vzpomínek.

Nebylo to poprvé, co jí Jiřina Jirásková zradila, už během společného studia na konzervatoři jí odloudila nejlepší kamarádku. O románku s Jiřím Valou se Jiřina Švorcová dozvěděla až tehdy, když do divadla přišel Jiří Pleskot, tedy manžel Jiřiny Jiráskové a Valovi dal svůj názor najevo ručně.

„Požádala jsem ji, aby odešla z mé šatny, kde jsme do té doby seděly, protože jsem si nedovedla představit, že bychom tam vedle sebe seděly dál,“ konstatovala Jiřina Švorcová.

Herecký návrat v Sestřičkách.

Připustila svůj omyl

Metodou, jak si zkusit muže pojistit, bylo pro Jiřinu Jiráskovou těhotenství. Nikoliv předstírané, ale skutečné. Zkusila to celkem třikrát (jednou právě i s Jiřím Valou). Nikdy tím ovšem partnery nepřesvědčila. Vždycky své mateřství proto vzdala a šla na interrupci.

Dokud žila se svým dlouholetým partnerem Zdeňkem Podskalským – kterého si nikdy nevzala, protože se odmítl rozvést – asi jí to až tolik netrápilo. Po jeho smrti na ni ale ty promarněné možnosti dolehly. V rozhovorech s novináři pak říkala: „Jestli mě něco bude trápit až do smrti, tak to, že nemám potomky.

Já jsem děti nechtěla, zdálo se mi, že v té společnosti, ve které žiji bych dítě asi nemohla vychovat tak, abych za to mohla převzít plnou zodpovědnost. Byl to krutý omyl, protože si myslím, že za každých okolností je možno vychovat šťastného člověka, i když třeba nebude mít co jíst. Dítě jsem chtěla, když už bylo pozdě. To, že nemáte komu dát dárek, to je tak blbé.

Na romantiku si prý nepotrpěla.

Divadlu vládla tvrdou rukou!

Když v roce 1993 odešel na věčnost její partner Zdeněk Podkalský, zůstala už Jiřina sama. Dál byla veřejně činná, zkoušela dokonce vstoupit do politiky – neúspěšně kandidovala v roce 1999 do Senátu. Vedla jako ředitelka Divadlo na Vinohradech, se kterým vlastně spojila celý svůj herecký život.

Její působení tehdy bylo trochu kontroverzní, protože někteří legendární herci kvůli ní odešli, například Radoslav Brzobohatý (+79) nebo Petr Haničinec (+77). Poslední roky života bojovala Jiřina Jirásková s různými nemocemi, hrála ale téměř až do poslední chvíle. Její odchod byl některými lidmi označován jako dobrovolný, protože prý nechtěla být na obtíž.

Odpověď na otázky, které se kolem toho vyrojily, si ale velká herečka odnesla s sebou.

Celých třináct let nesměla vůbec před kameru!

Dlouhá léta po roce 1968 měla Jiřina Jirásková zakázáno hrát, kvůli svým politickým postojům. Mohla vystupovat jedině v divadle. Trvalo to třináct let. Dostala prý možnost odvolat svá slova proti režimu, ale odmítla. Proto třeba přišla o roli paní Ofky ve slavném muzikálu Noc na Karlštejně, který režíroval její partner Zdeněk Podskalský. Místo ní si ji zahrála Slávka Budínová (+78).

Jiřina se v té době věnovala hlavně práci na zahradě v partnerově domě v Malenicích a před kameru se vrátila až začátkem 80.

let.

Ve filmu Slunce, seno, jahody.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama