Náčelník Kubát musel na začátku sundat fousy

Šéf kriminalistického týmu zamířil z jipky rovnou na natáčení

Členové kriminalistické party zaujali své místo u stolku. Nadporučík Břetislav Kubát si vzal slovo a přečetl svodku událostí, které se během uplynulého dne staly na území obvodní správy SNB Praha. Všední den lidí z Malého pitavalu z velkého města právě začal.

I my můžeme začít tradičně. Informací, že stačilo jen málo a do náčelnické židle mohl usednout jiný herec. Ladislav Frej (*1941) sice úspěšně prošel všemi výběrovými koly, jenže nedlouho před začátkem natáčení ho skolila těžká choroba.

Také vás může zajímat ...

Ležel na kapačkách

Místo toho, aby se doma učil náročný text, ležel populární herec na jipce pražské motolské nemocnice s těžkým zánětem slinivky. „Ještě dnes, když se na seriál podívám, mě mrazí v zádech.

Bylo mi tehdy strašně blbě,“ oklepal se Frej hrůzou ještě po letech. „Byl jsem na kapačkách a dokonce mi jednou dali i klystýr.“ Z nemocnice ho propustili jen několik dní před začátkem natáčení.

To, že je kost a kůže, si nikdo nevšiml

O nějaké dlouhé rekonvalescenci nemohla být tehdy ani řeč. Představiteli náčelníka Kubáta muselo stačit pár dní na to, aby se dostal z nejhoršího. V době, kdy už musel řídit svou kriminalistickou partu, si prý připadal jako mátoha, který právě absolvoval úspěšnou odtučňovací kúru.

„Vůbec nepochopím, že si toho vlastně nikdo celé ty roky nevšiml,“ vzpomíná na ty chvíle dnes už s úsměvem. Proti doktoru Sovovi, kterého ztvárnil nedlouho předtím, prý byl doslova poloviční.

Další případ k vyřešení probírají poručík Krejcárek a náčelník Kubát.

Odborný poradce ho poslal k holiči

A to na něj čekalo ještě jedno nemilé překvapení. Mělo podobu seriálového odborného poradce. Ten Freje poslal k seriálovému lazebníkovi ihned poté, co se poprvé objevil ve dveřích seriálové maskérny.

Důvod? Příslušníci SNB museli mít tvář do hladka vyholenou. A Ladislav Frej si potrpěl na vousy.

Zachránili aspoň kníra

Jenže dohlížející kriminalista sveřepě trval na svém. „Ty vousy musí dolů.“ Jinak prý natáčení nesmí začít. Do jeho přesvědčování se nakonec s vervou pustil i režisér Jaroslav Dudek (1932–2000).

„Nakonec jsme po dlouhém boji zachránili alespoň kníra,“ dodal na vysvětlenou herec. A kamery se po jeho návratu od holiče mohly konečně rozběhnout.

S náčelníkem by si rozuměl

Na následující měsíce už pak Ladislav Frej vzpomínal vždycky rád. Na dobře napsaný scénář, kvalitní herecké obsazení, příjemnou atmosféru. „Byla to krásná práce s fajn lidmi,“ tvrdil vždycky. S náčelníkem nadporučíkem Břéťou Kubátem by prý taky určitě našli společnou řeč.

Liší se snad jen v jedné, ovšem dost důležité věci. „Jeho oblíbené úsloví bylo: ´A já to budu koordinovat.´ A hned rozděloval úkoly. Tak takhle já to v běžném životě nemám.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

reklama