Nejvěrnějším partnerem, se kterým je Yvetta Simonová dodnes, pro ni bylo vždy její publikum!

S oběma bývalými manžely si po rozvodu zachovala Yvetta přátelské vztahy.

Zpěvačka Yvetta Simonová (91) svými písničkami už těší publikum několik desítek let. Úspěch a sláva se ale v minulosti promítly do jejího soukromí.

Ačkoliv se o tom, že Yvetta Simonová (91) má skvělý hlas, vědělo už od jejího dětství, ona sama o zpívání neuvažovala. Strašně moc ji lákal tanec. Maminka o tom věděla a tak ji brala na hodiny baletu.

Také vás může zajímat ...

Jenže bohužel vyšlo najevo, že na tenhle obor má Yvetta příliš statnou povahu. Tam, kde křehké baletky dokážou přecupitat jeviště po špičkách, by ji bývalo tělo neuneslo. Bylo tedy rozhodnuto, že svůj talent musí Yvetta uplatnit v jiné oblasti.

S kolegyní Pavlínou Filipovskou si rozumí.

Manžela našla na Slovensku

Ambiciózní dívka se přihlásila na konzervatoř, jenže tu kvůli válce zavřeli. Byla tedy odkázaná na soukromé studium. Aby vyhověla přání tatínka, který chtěl, aby Yvetta měla i „normální“ práci, vystudovala obchodní akademii. Poprvé před veřejností zazpívala v kostele v Českém Brodě – jednalo se o dvě skladby z oblasti vážné hudby, mimo jiné i Ave Marii.

Yvetta chtěla být opravdu dobrou zpěvačkou – a hlas si proto vylepšovala i pitím syrových vajec. Říká se, že štěstí přeje připraveným; v jejím případě se to potvrdilo, protože získala své první angažmá už v sedmnácti letech. Bylo to ale na Slovensku, v Bratislavě, kam ji nejprve nechtěla maminka pustit samotnou. Odjely tam společně.

Yvetta vystupovala na Malé scéně bratislavského divadla ve zhudebněné inscenaci slavné hry Ženitba. Štěstí stálo při legendární zpěvačce i nadále, protože na Slovensku našla i svého prvního manžela. Stal se jím František Spurný, manažer a ředitel pražské Lucerny.

Měla s ním syna Tomáše a po roce se spolu vrátili do Prahy.

S Milanem Drobným jsou přátelé celý život.

Simonová je jen pseudonym

Jako vdaná se Yvetta (rozená Roubalová) jmenovala samozřejmě Spurná. Protože spojení Yvetta Spurná nevypadalo dobře na plakátech, zasáhl s dobrou radou Jan Werich, který s manželem zpěvačky spolupracoval. „Napsal na lístek několik variant a mezi nimi se objevila i Simonová, nakonec jsme ještě změnili Ivetu na Yvettu,“ vzpomínala.

„Skutečně, nebýt Jana Wericha (+75), tak by mě lidé znali pod příjmením Spurná, ostatně můj syn nese tohle jméno dál. “ Druhým převratným krokem v její kariéře pak bylo to, že Vladimíra Dvořáka (+74) a Karla Vlacha (+74) napadlo dát Yvettu dohromady s Milanem Chladilem (+53). Vznikla mimořádně oblíbená dvojice zpěváků, která má na svém kontě stovky písniček.

Jejich popularita nebrala konce, i když roky utíkaly. Nebýt předčasné Milanovy smrti, pokračovala by dál. Poté, co nečekaně odešel v pouhých 53 letech, už k sobě před mikrofon Yvetta nikoho nehledala. „Konec osmdesátých let byl pro mě dost smutný a já neměla ani zájem hledat někoho jiného do dua,“ řekla. „Výjimkou byl zájezd k americkým a kanadským krajanům.

Při něm jsem některé známé hity zpívala s Milanem Drobným (75).“

Posluchači je oba milovali!

Největší životní lásku si nevzala!

Za všechno se v životě platí. Za úspěšnou kariéru to většinou bývá soukromým životem. To byl i případ Yvetty Simonové. První manželství s Františkem Spurným ztroskotalo na obrovském zaneprázdnění úspěšné zpěvačky. O syna se sice mohla starat babička, ale na rodinný život jako takový vůbec žádný čas nezbýval.

Yvetta byla doslova v jednom kole: odpolední čaje, večerní plesy, vysílání v rozhlase. Celé dny byly naplněné prací. Ani další manželství s muzikantem a skladatelem Jaromírem Vomáčkou (+55) nemělo moc šancí na úspěch. Znovu vše skončilo proto, že na soukromí nezbýval v tom pracovním zápřahu žádný čas. S oběma svými bývalými životními partnery ale vycházela Yvetta dobře.

„František Spurný už pak měl novou ženu a Jaromír Vomáčka se také znovu oženil. To jen já jsem se už pak nevdala,“ konstatovala. Velkou lásku ale ještě prožila, po boku dirigenta Karla Vlacha. „Žili jsme spolu, ale nevdala jsem se.“ uvedla. „Už jsem nechtěla. Konečně, já jsem nespěchala ani na první, ani na druhou svatbu.

“ Vedle Karla prožila to nejšťastnější partnerské období.

Před smrtí viděli osudové znamení!

Je celkem logické, že když spolu vystupuje nějaká dvojice, dávají jí lidé dohromady i v soukromí. S Milanem Chladilem zpívala Yvetta opravdu hodně let a za tu dobu se vytvořil mýtus o tom, že se jedná o manžele. Spekulacím nahrával i fakt, že oba zpěváci bydleli ve stejném domě. Milan bral všechny ty řeči s humorem. „Říkal mi třeba: Tak pojďte, paní Chladilová,“ vzpomínala zpěvačka.

O sympatického bohéma a elegána stály tisíce fanynek, ze strany Yvetty to ale bylo vždy „pouze“ hluboké přátelství. „Mezi námi žádný vztah nebyl, to by nešlo,“ protestovala i po letech. „To bychom spolu zpívali půl roku a byl by konec. Na Milana byly fronty.

My jsme přijeli do hotelu a už tam byla krásná děvčata.“ Aby toho nebylo málo, tak na jejího pěveckého partnera žárlili všichni její partneři skuteční. „Vlastně jsem nikdy neměla chlapa, který by se o mě staral, musela jsem hodně spoléhat na sebe. Všichni moji partneři byli osobnosti, ale ti první dva neunesli, že nestojím v jejich stínu,“ prohlásila.

Možná je, stejně jako publikum, mátlo, že během zpěvu Milan na Yvettu upřeně hleděl, jako by ji chtěl láskou sníst. Ve skutečnosti to mělo ovšem velmi prosté vysvětlení. Nepamatoval si totiž tety a tak Yvettě odezíral ze rtů. Pravdou ale je, že spolu ti dva prožili více času, než s vlastními rodinami. O to silnější pak byla šokující bolest, když jednoho dne zpěvák zemřel.

Stalo se tak cestou do Prahy z jednoho koncertu. Už krátce předtím se objevilo znamení osudu, když během společné procházky narazili Yvetta s Milanem na pohřební průvod.

Jen několik hodin nato se mu definitivně zastavilo srdce, když řídil své auto.

Velké setkání dávných pěveckých legend.

Stárnutí přijímá s pokorou!

Během své pěvecké dráhy nazpívala Yvetta kolem šesti set písniček. Zpívá i dnes, v tom krásném vysokém věku a má tedy z čeho vybírat. Dodatečně se dokonce stala Zlatou slavicí. Ptáte se na důvod? Když se konal v roce 1962 první ročník, nebyla ještě soutěž rozdělená na mužskou a ženskou kategorii. Yvetta tehdy skončila druhá.

Po letech ale ocenění přece jen získala, i když se tomu nejprve bránila. Spoustu lidí samozřejmě zajímá, čím se oblíbená interpretka krásných písniček udržuje v tak dobré fyzické kondici. O tajemství toho, jak vydržet být fit i ve vysokém věku, Yvetta řekla: „Pravidelně cvičím. Pohyb má zřejmě dobrý účinek, uvolňují se při něm endorfiny a člověk se potom cítí lépe.

Ale stejně mám pocit, že tělesná schránka chátrá, příroda se nedá zastavit. Přijímám stárnutí s pokorou a jsem vděčná za dny, které mohu prožívat v relativně dobrém zdraví. Mnoho energie mi hlavně dává publikum, jinak bych nemohla vystupovat. Já bez publika nevydržím. Pokud jsem zdravá, můžu cvičit a pracovat, to je moje štěstí, to je můj život, který se pořád točí kolem zpívání.

Co víc si přát?

Všechno přece utíká svým tempem a nelze ovlivnit ani zpomalit!“

Konec války byl pro Yvettu hodně smutný!

Z dětství si s sebou Yvetta nesla jedno velké trauma. Rodina bydlela v areálu nemocnice v Podolí v Praze, kde tatínek pracoval a proto tam měli služební byt. Na konci války ale přišla katastrofa v podobě bombardování ze strany spojeneckých vojsk. Jedna z bomb spadla i na podolskou nemocnici.

Tatínek byl nezvěstný a při náletu takřka jistě zahynul, protože ho maminka pak dva týdny marně hledala.

Všichni lidé kolem měli radost z toho, že skončila válka, Yvetta ale plakala smutkem.

V roce 1945 utrpěla velkou ztrátu!

Sliboval, že něco předzpívá, aby si mohla přispat!

Na Milana Chladila má Yvetta spoustu vzpomínek – například na společné natáčení v nahrávacím studiu. Ačkoliv byli s ohledem na vystupování a koncerty zvyklí pracovat večer a ráno dlouho spát, do studia se muselo chodit už časně. Milan prý vždy sliboval, že si Yvetta může přispat, protože než přijde, on sám něco předtočí. Nikdy k tomu ale nedošlo.

„Když jsem přišla, tak si Karel Vlach dělal srandu, že si Milan udělal akorát párek, kafe a panáka velkého ruma.

A já čekala, co tam bude nazpívané, a ono nic,“ vzpomínala.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama